Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 29/05/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W Gdańsku szykuje się wielka podwyżka za wywóz śmieci

 1 dodane: 11:01, 18/11/19

tagi:

Niektórzy gdańszczanie mogą zapłacić za wywóz śmieci nawet trzy razy więcej niż dotychczas. Podwyżka weszłaby w życie w lutym 2020 roku.

W Gdańsku szykuje się wielka podwyżka za wywóz śmieci
W Gdańsku szykuje się wielka podwyżka za wywóz
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Kilka lat temu miała miejsce reforma śmieciowa. W branży wywózki śmieci wolny rynek odszedł do lamusa, bo władztwo nad śmieciami przejęła gmina.

2013 - reforma

Mówiąc prościej: od 2013 roku mieszkańcy nie mogli już wybrać sobie firmy, która wywiezie ich nieczystości. To wybrana przez urzędników firma była za to odpowiedzialna. Prawo zerwania umowy z taką firmą nie przysługuje już "zwykłemu" Kowalskiemu.

Kilka lat temu ówczesny wiceprezydent Maciej Lisicki tak mówił w rozmowie z portalem MojaOrunia.pl. - Ta ustawa (wprowadzająca reformę śmieciową – przyp. red.) jest dobrą ustawą. Ona daje nam szansę, że wreszcie w Polsce będzie czysto. Że skończą się śmieci w lasach, że skończy się palenie odpadami w piecach, że wreszcie nie będzie podrzucania śmieci jeden drugiemu.

2019 - podwyżka

Od 2013 roku mieszkańcy w Gdańsku za odbiór śmieci płacili 0,44 zł za każdy mkw powierzchni lokalu. Teraz - jeżeli radni miasta na listopadowej sesji przegłosują podwyżkę - zapłacą dwa razy więcej, czyli 0,88 zł za mkw. swojego mieszkania. Zmiany weszłyby w życie w lutym 2020 roku.

Warto dodać, że opłata za niesegregowane śmieci jest jeszcze wyższa. Według szacunków podwyżka za wywóz "niesegregowanych śmieci" byłaby jeszcze wyższa i mogłaby wynosić nawet 300 procent.

Skąd taka podwyżka?

Gdańscy urzędnicy przekonują, że tak wysoka podwyżka cen spowodowana jest nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Urzędnicy podkreślają, że więcej za odbiór śmieci zapłacą też mieszkańcy innych miast.

Magistrat argumentuje, że nowe prawo daje m.in. możliwość wyjścia z gminnego systemu odpadami nieruchomościom niezamieszkanym. Mowa tutaj m.in. o lokalach usługowych, centrach handlowych, czy szpitalach. Nieruchomości zamieszkane stanowią w mieście blisko 20 procent całego systemu odbioru odpadów komunalnych.

Jeżeli spora część tych niezamieszkanych nieruchomości wyjdzie z gminnego systemu, oznacza to mniej pieniędzy w systemie. Taką dziurę budżetową będą musieli załatać pozostali w gminnym systemie gdańszczanie.

Galeria artykułu

W Gdańsku szykuje się wielka podwyżka za wywóz śmieci

W Gdańsku...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.47.238.*

20:00, 18/11/19

Tu nie ma co gdybać, że miasto winne. Podwyżki o 100% zapowiadane są wszędzie, we wszystkich miastach. PIS przegłosował w pośpiechu kolejną niedopracowaną ustawę, która obejmuje wszystkich.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

22/05 Witaj, Potrzebujesz wygodnej pożyczki dla swojej satysfak...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

12/01 Jako Biuro Rachunkowe oferujemy pełen zakres usług księgowyc...»

26/12 Witam, jestem osobą, która oferuje pożyczki międzynarodowe. ...»

• Wiecej ogłoszeń