Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 04/12/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Tak wygląda "silna" władza w Gdańsku. Od miesięcy nie ma żadnej decyzji ws. ochrony Parku Oruńskiego

 1 dodane: 14:32, 22/11/19

tagi:

Miasto wydało miliony złotych na rewaloryzację Parku Oruńskiego, który teraz rozjeżdżany jest przez kierowców. Urzędnikom raczej nie jest szkoda odnowionego zieleńca, bo od miesięcy nie potrafią nawet zdecydować, czy zamknąć dla aut wjazd do Parku. O konkretne działania apelują do urzędników radni dzielnicy, a także radni miasta. Odpowiedzi magistratu brzmią dość kuriozalnie.

Wjazd do Parku, kierowcy ignorują zakaz
Wjazd do Parku, kierowcy ignorują zakaz
Fot. Agnieszka Bartków

Fotografia 1 z 1

O kiepskiej sytuacji w Parku Oruńskim pisaliśmy kilka miesięcy temu. Informowaliśmy, że kierowcy wjeżdżają do Parku Oruńskiego i że miasto próbowało ukrócić ten proceder stawiając na wjeździe przy nowej bramie (od strony przedszkola) znak zakazu.

Po co miasta stawia znaki, jak i tak nie potrafi niczego wymusić od kierowców?

Problem jednak nie zniknął. Wielu kierowców ignorowało zakaz, parkując nawet na trawie w Parku Oruńskim. Kiedy w sierpniu zgłosiliśmy problem, urzędnicy zastanawiali się, dlaczego mieszkańcy nie zgłaszają sprawy do straży miejskiej. Będąc po rozmowie z funkcjonariuszami, odpowiedzieliśmy urzędnikom, że straż miejska jawnie przyznaje, że nie ma ludzi i nie jest w stanie każdego dnia kontrolować okolice Parku Oruńskiego.

Zapytaliśmy wówczas urzędników, czy miasto jest w stanie zamknąć bramę lub osłupkować wjazd do Parku? Miasto ustami rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdaleny Kiljan dało nam w sierpniu następującą odpowiedź: - Chcieliśmy najpierw przetestować zachowanie użytkowników po ustawieniu znaków. Przewidujemy w ostateczności zamknięcie bramy i podjęcie kolejnych kroków związanych z osłupkowaniem każdego z wjazdów.

Od tamtej wypowiedzi minęło kilka miesięcy, a kierowcy - co dokumentują m.in. lokalni radni dzielnicy - nadal wjeżdżają do Parku Oruńskiego. Rzut oka na zdjęcie do niniejszego artykułu wystarczy, by zobaczyć, że problem jest poważny.

Mamy ponad tysiąc urzędników i zero decyzji

W tej sprawie wciąż miasto nie podjęło żadnej decyzji. Nie wiadomo więc, czy i kiedy brama do Parku Oruńskiego zostanie zamknięta.

Wczoraj z urzędnikami spotkali się m.in. radni dzielnicy z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha. Tematów było mnóstwo, ale jak mówi nam szefowa rady Agnieszka Bartków, magistrat nie dał żadnych nowych informacji ws. bramy do Parku Oruńskiego.

Dziś komentarz miasta miała nam podesłać rzecznik GZDiZ, którą zapytaliśmy również o jej wypowiedź z sierpnia. Chcieliśmy wiedzieć, czy miasto już "przetestowało zachowanie użytkowników po ustawieniu znaków" i czy nastąpiła już wspomniana "ostateczność".

O degradacji Parku piszą już radni miasta

Na ten moment mamy tylko nieoficjalne informacje, że miasto nie podejmuje decyzji o zamknięciu bramy, bo boi się reakcji rodziców, którzy przyjeżdżają do przedszkola w Parku. Bartków zbija jednak ten argument, tłumacząc, że miasto mogłoby zamknąć bramę, a rodzice otrzymywaliby specjalny identyfikator i wjeżdżaliby np. od strony ulicy Nowiny i tamtejszych placów zabaw.

Szefowa rady dzielnicy dziwi się, że miasto nie może podjąć tutaj decyzji i żartobliwie ostrzega, że w ostateczności to ona będzie zamykać bramę przed kierowcami.

Tematem ostatnio zainteresowali się też radni Koalicji Obywatelskiej: Cezary Śpiewak-Dowbór i Anna Golędzinowska. Rajcy napisali do prezydent Dulkiewicz petycję ws. "ochrony przestrzeni Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene przed degradacją".

Będzie więcej miejsc postojowych nieopodal Parku

Licząca ponad tysiąc urzędników administracja Gdańska przez kilka miesięcy nie potrafiła podjąć decyzji o zamknięciu bramy do Parku Oruńskiego lub osłupkowania wjazdu na teren zieleńca. Być może pod naciskiem radnych dzielnicy i radnych miasta magistrat weźmie się wreszcie do działania.

Co ważne, radni dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce doskonale zdają sobie sprawę, że w okolicy Parku Oruńskiego nie ma gdzie parkować. Od miesięcy trwają rozmowy z urzędnikami i tutaj - co trzeba odnotować - miasto jest zdecydowanie bardziej konkretne.

Na wiosnę 2020 roku ta część Oruni zyska 20-30 miejsc postojowych - mowa o położonej nad Kanałem Raduni działce na początku ulicy Nowiny, na przeciwko bramy do Parku. O takie rozwiązanie niezmordowanie zabiegają radni dzielnicy. Już niedługo napiszemy o tej inwestycji więcej - bo na tej działce plany radnych dzielnicy i urzędników się nie kończą.

Galeria artykułu

Wjazd do Parku, kierowcy ignorują zakaz

Wjazd do Parku,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.47.234.*

12:16, 24/11/19

Sorry, ale ten artykuł jest nierzetelny. Kierowcy nie wjeżdżają do parku, tylko parkują na placyku przed przedszkolem. To jest zasadnicza różnica. Na zdjęciach dokładnie to widać. Moim zdaniem kolejność działań ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.227.*

19:06, 23/11/19

amfiteatr ,rozjeżdżanie parku prze auta z powodu braku parkingów droga dojazdowa do działek przez emerytów ,asfaltowanie dróg,i budowa 11 domów w otulinie parku to początek końca tego pięknego miejsca

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.123.15.*

12:00, 23/11/19

Taka polityka miasta jak i politycy. Zrobić park, władować miliony, organizować koncerty, organizować imprezy, zapraszać mieszkańców - a miejsce idealne na parking chaszczami zasadzić.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.186.64.*

09:56, 23/11/19

Nie chcę bronić rozjeżdżających ale mieszkańcy innych dzielnic Gdańska nie moga sobie pozwolić na kilkugodzinną podróż komunikacją miejską w tę i z powrotem żeby zobaczyć ten park. Logiczne (prawie dla ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń