Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 09/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Tysiące starych zdjęć z Pomorza. Są i ujęcia z Oruni

 1 dodane: 17:18, 20/01/20

tagi:

Na tej stronie znaleźć można fotografie, pocztówki i dokumenty z czasów PRL, z okresu II wojny światowej, a nawet z XIX wieku. Kolekcja dotyczy Pomorza, a na ten moment spora część zbiorów przedstawia Gdańsk. Są i ujęcia dawnej Oruni, m.in. Parku Hoene, pralni Śnieżka czy destylarni smoły.

Obraz z ok. 1920 roku. Ujęcie z Parku Oruńskiego
Obraz z ok. 1920 roku. Ujęcie z Parku Oruńskiego
Fot. Muzeumpomorza.pl

Fotografia 1 z 1

Dokumenty, pocztówki i zdjęcia można oglądać na stronie muzeumpomorza.pl. Portal - za sprawą dofinansowania z ministerstwa kultury - otworzyła Fundacja dla Gdańska i Pomorza. Jej prezesem jest Andrzej Ługin, znany z prowadzenia innej strony: Gdańsk Strefa Prestiżu.

Na stronie muzeumpomorza.pl już jest ponad 2500 fotografii i pocztówek. Na ten moment najwięcej z nich dotyczy Gdańska, ale są też ujęcia z mniejszych miejscowości, np. ze Starogardu i Helu.

Portal został tak skonstruowany, że korzystając z niego na komórce, można zlokalizować się na mapie, a system wyszuka dawne zdjęcia z naszej okolicy.

Jeżeli chodzi o Gdańsk, są i zdjęcia z Oruni. W "Muzeum" można znaleźć np. stare ujęcia z Parku Oruńskiego, Parku Schopenhauera, czy ulicy Gościnnej.

- Mamy w swojej kolekcji zdjęcia z Oruni, Dolnego Miasta, Stogów, Siedlec, czyli dzielnic Gdańska, które przed wojną nie były jakoś za bardzo wystawne. Takie ujęcia są szczególnie cenne, bo podobnych zdjęć czy pocztówek nie zachowało się dużo - komentuje Ługin.

I zapowiada, że już niedługo na stronie udostępniane będą kolejne zdjęcia, także z Oruni. Mowa m.in. o ujęciach z Podmiejskiej czy dawnej zajezdni tramwajowej z Oruni.

Co ważne, istnieje szansa, że także inni kolekcjonerzy będą dorzucać tutaj swoje zbiory. W opisie projektu czytamy: ""W ciągu roku zaprosimy kolekcjonerów i instytucje do tworzenia i umieszczania swoich zbiorów w naszym systemie. Będą oni mogli sami umieszczać i publikować swoje zbiory, zgodnie z wypracowaną wspólnie z nami umową".

Jeżeli ktoś chciałby się podzielić swoją kolekcją z Oruni, może się zgłosić na adres: muzeumpomorza@dlagdanska.com.

Obecne zbiory pochodzą z różnych źródeł. Zdjęcia przekazał tutaj m.in. wiceprezes fundacji Krzysztof Grynder, ale także Instytut Pamięci Narodowej czy Muzeum II Wojny Światowej.

Galeria artykułu

Obraz z ok. 1920 roku. Ujęcie z Parku Oruńskiego

Obraz z ok....

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń