Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 07/12/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Filmowa ucieczka przed rasizmem – ,,Uciekaj!" w Klubie Filmowym Kosmos

- Mamo, tato, przyjadę z moim czarnoskórym chłopakiem. Nie zdziwcie się. Bo jest czarny – te słowa, choć ironicznie wypowiedziane przez główną bohaterkę Rose Armitage (Allison Williams), są przysłowiowym gwoździem do trumny jej narzeczonego Chrisa (Daniel Kaluuya). Para udaje się do domu rodziców dziewczyny, gdzie wpada w złowrogą pułapkę. Dziwna atmosfera, niespodziewane komplikacje i rodzinna tajemnica to najlżejsze, co można powiedzieć o fabule filmu. Oscarowe dzieło „Uciekaj!” zostanie wyświetlone na piątkowym spotkaniu Klubu Filmowego Kosmos, tradycyjnie o godzinie 18:00 w Scenie Muzycznej GAK.

Plakat filmu ,,Uciekaj
Plakat filmu ,,Uciekaj"
Fot. filmweb.pl

Fotografia 1 z 1

Chris, młody Afroamerykanin, odwiedza dom rodziców swojej białej dziewczyny Rose. Atmosfera w domu jest dość napięta, choć początkowo wydaje się, że nerwówka wynika z przyczyn rasowych. Niedługo potem okazuje się, że Chris nie został zaproszony domu rodziny Armitage wyłącznie w celu poznania rodziców Rose. Niepokojące informacje i małe faux paus bohatera prowadzą do odkrycia tajemnicy, która wydaje się być nieprawdopodobna.

Uciekaj!” to thriller z elementami horroru, który – na szczęście - pozbawiony jest tak nudnych elementów jak krew, szaleni mordercy czy tasaki. Reżyser gra za to napięciem, niedopowiedzeniami i tajemnicą. Przemysław Dobrzański z Rozrywka.Blog uważa, że filmu nie da się zamknąć tylko w jednym gatunku. – „Uciekaj!” utkany jest do tego z materiału zaczerpniętego z opasłej tradycji kina grozy, dramatów społecznych, a nawet komedii. Bo film Peele to w dużej mierze satyra. Gorzka, surowa, ostra jak brzytwa satyra – pisze. Elementy komediowe spotykane są w momentach najmniej spodziewających, wyprowadzając widza z napięcia i budując nieprzewidywalność.

Mocną stroną są również aktorzy. Na uwagę zasługuje naturalna gra Daniela Kaluuya i Allison Williams, ale także i Catherine Keener czy Bradleya Whitforda, którzy swoją kreacją aktorską perfekcyjnie budują napięcie. - Już przy pierwszym spotkaniu widz podskórnie czuje, że coś kombinują, że coś jest nie tak – pisze Dawid Muszyński z portalu naEKRANIE.pl. Co ciekawe, pierwotnie reżyser Jordan Peele chciał, by w rolę Chrisa wcielił się Eddie Murphy, ale finalnie zmienił zdanie.

Dialogi, sytuacje, a nawet drobne niuanse doskonale podsumowują aspekty społeczno-kulturowe związane z życiem Afroamerykanów we współczesnej Ameryce. Źródłem rasizmu okazują się być biali liberałowie - ci, którzy najgłośniej krzyczą o tolerancji. - Ten prosty fabularnie film jest znakomitym przykładem rozrywkowego kina, które na chwilę daje „frajdę” typową dla horroru, a potem zostawia widza z lękiem nie o bohatera, ale o świat wokół – pisze Paweł T. Felis na łamach Gazety Wyborczej.

Film osiągnął większy sukces niż się pierwotnie spodziewano. Otrzymał Oscara w 2018 roku za najlepszy scenariusz oryginalny i 29 innych nagród przy  48 nominacjach.  Produkcja osiągnęła także ogromny zysk w stosunku do zainwestowanych pieniędzy (255 milionów dolarów zysku w stosunku 4,5 milionów wydanych). Film zostanie wyświetlony w ramach następnego spotkania Klubu Filmowego „Kosmos” w Scenie Muzycznej GAK w piątek 28 lutego o 18:00. Prezentowany będzie w ramach panelu Gatunkowa-supernowa. Więcej informacji na stronie www.scenamuzyczna.pl.

Galeria artykułu

Plakat filmu ,,Uciekaj"

Plakat filmu...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń