Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kolejna odsłona "rewolucji podwórkowej". Zmieni się fragment Traktu św. Wojciecha

 5 dodane: 19:15, 10/06/20

tagi:

Na Oruni będą rewitalizowane kolejne podwórka. Mowa o terenach, które są położone nieopodal Parku Schopenhauera, na tyłach budynków przy Trakcie św. Wojciecha 95-103. Projekt potrwa ponad dwa lata, a oficjalnie wystartuje już w przyszłym tygodniu, gdy inicjatorzy akcji zapukają do drzwi mieszkańców.

Kolejna odsłona
Kolejna odsłona "rewolucji podwórkowej". Zmieni
Fot. Karolina Felczak

Fotografia 1 z 5

O rewitalizacji oruńskich podwórek pisaliśmy wielokrotnie na portalu. Od 2012 roku metamorfozę przeszło osiem adresów na Oruni.

Twarzą "rewolucji podwórkowej" jest menadżer Gościnnej Przystani Przemysław Kluz, który nie boi się przyznać, że projekt miał swoje sukcesy, ale i porażki. Jak mówi, niektóre podwórka zmieniły się tylko na chwilę, bo niedługo później miasto wyburzyło okoliczne budynki i rewitalizowany adres poszedł w odstawkę. Zdarzają się jednak podwórka, które zdaniem Kluza można stawiać za wzór - rozmówca naszego portalu wymienia tutaj budynki przy Rejtana i Związkowej.

W ostatnich latach zmiany dotarły m.in. na ulicę Ubocze i Żuławską. Teraz "rewolucja" postępuje dalej. Jest już pewne, że rewitalizowane będą tereny, położone tuż obok Parku Schopenhauera. Mowa o podwórkach na tyłach budynków przy Trakcie Św. Wojciecha 95, 97, 99, 101 i 103A. Niedaleko jest m.in. Stacja Orunia i ulica Dworcowa.

Wiele zależeć będzie od samych mieszkańców

Obecnie opisywany teren prezentuje się w opłakanym stanie. Chaszcze, śmieci, brudne i przepełnione śmietniki, ponadto miejsce to jest chętnie odwiedzane przez osoby, które nie lubią wylewać za przysłowiowy kołnierz. Rewitalizacja ma to zmienić. Pieniądze na projekt pochodzą ze środków Unii Europejskiej, a wszystko odbywa się w ramach rewitalizacji Oruni.

Ale tak jak przy innych zmienianych na Oruni podwórkach, tutaj wiele będzie zależało od samych mieszkańców. "Rewolucja podwórkowa" nie polega na tym, że ktoś inny decyduje za oruniaków. To okoliczni mieszkańcy będą dyskutować, co chcą zmienić u siebie za oknem, a później aktywnie uczestniczyć w realizacji swoich pomysłów. Mówiąc prościej: wspólnie z ludźmi z Gościnnej Przystani stworzą koncepcję zmian, a później będą pracować na swoim podwórku, np. chwytając za łopatę czy grabie.

Organizatorzy akcji zapukają do mieszkań

Proces zmian na podwórku przy Trakcie właśnie się rozpoczął. Zaczęły się już drobne prace porządkowe i wycinki samosiejek. 15 czerwca (poniedziałek) o godzinie 17 rozpocznie się akcja door-to-door. Co to oznacza? Organizatorzy akcji, czyli ludzie z Gościnnej Przystani zapukają do wszystkich mieszkań wymienionych wyżej budynków. Poinformują mieszkańców o projekcie i zaproszą do udziału w akcji. Jeżeli kogoś nie będzie akurat w domu, może spodziewać się ulotki w skrzynce pocztowej.

Już tydzień później (22 czerwca) na podwórku przy Trakcie św. Wojciecha odbędzie się pierwsze spotkanie planistyczne z mieszkańcami. - Wspólnie zastanowimy się, co jest fajne na podwórku, co trzeba zmienić i co ludzie chcieliby na tym terenie - mówi Kluz. Takich spotkań będzie cztery (w ramce na końcu artykułu są wszystkie daty). Rezultatem dyskusji będzie stworzenie koncepcji zagospodarowania podwórka przy Trakcie. Ma być ona gotowa we wrześniu, najpóźniej pażdzierniku.

"Główne uderzenie" nastąpi w 2021 roku

Pewne drobne prace na podwórku odbędą się jeszcze w tym roku, ale "główne uderzenie" - jak zaznacza Kluz - przypadnie na rok następny. To właśnie w 2021 roku teren przy budynkach na Trakcie nabierze zupełnie nowego kształtu. Projekt będzie jednak trwał dalej - przez następny rok organizatorzy akcji wspólnie z mieszkańcami dbać będą o utrzymanie podwórka. Co teoretycznie może być trudne.

Kluz zwraca uwagę, że teren przy wspomnianych budynkach na Trakcie nie jest wygrodzony i trzeba będzie pomyśleć, jak go podzielić, by jak najlepiej służył mieszkańcom. I jednocześnie nie przyciągał ludzi z zewnątrz, dla których ważniejsze od ładnego miejsca jest to, że jest ono ustronne i że można w spokoju się tutaj napić alkoholu.

Zajęcia dla dzieci cztery razy w tygodniu. Nie o zabawę tylko chodzi

Projekt trwać będzie 2,5 roku, a w jego ramach działać też będą streetworkerzy, którzy 4 razy tygodniu organizować będą na podwórku przy Trakcie zajęcia dla dzieci. W tym przypadku działa tu klasyczna zasada "przyjemne z pożytecznym", bo nie o zabawę tu tylko chodzi. Kluz zwraca uwagę, że przy zmianach na innych podwórkach na Oruni ważną rolę odgrywały właśnie okoliczne dzieciaki. To one zgłaszały różne pomysły, niekiedy same pomagały w drobnych pracach, albo zapraszały dorosłych. - Nic dziwnego, że jest to dla nich ważne. Na podwórku najwięcej czasu spędzają właśnie dzieciaki - komentuje Kluz.

Spotkania planistyczne z mieszkańcami na podwórku Trakt Św. Wojciech - spotkanie nr 1 planistyczne - 22.06, godz. 18.00, spotkanie planistyczne nr 2, - 07.07. Godz 18.00, spotkanie nr 3, 20.07 Godz. 18.00

Co ciekawe, spotkania z mieszkańcami wciąż odbywają się na podwórkach, które zostały już wcześniej zrewitalizowane. Mowa o Żuławskiej 3 i Ubocze 24. Chodzi o prace porządkujące i pozwalające utrzymać zmiany na podwórku.

 

Spotkanie z mieszkańcami na podwórku Żuławska 3 - 23.06 godz. 17.00

 

Spotkanie z mieszkańcami na podwórku Ubocze 24- 29.06 godz. 17.00

Galeria artykułu

Kolejna odsłona "rewolucji podwórkowej". Zmieni się fragment Traktu św. Wojciecha

Kolejna odsłona...

Kolejna odsłona "rewolucji podwórkowej". Zmieni się fragment Traktu św. Wojciecha

Kolejna odsłona...

Kolejna odsłona "rewolucji podwórkowej". Zmieni się fragment Traktu św. Wojciecha

Kolejna odsłona...

Kolejna odsłona "rewolucji podwórkowej". Zmieni się fragment Traktu św. Wojciecha

Kolejna odsłona...

Kolejna odsłona "rewolucji podwórkowej". Zmieni się fragment Traktu św. Wojciecha

Kolejna odsłona...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

27/06 Wynajmę od września najchetniej rodzinie 3 pokojowe mieszkan...»

27/06 Witam, potrzebuje transportu na dowiezienie moich rodzicow j...»

22/06 Witam, Kupię kawalerkę w blokach przy Parku Oruńskim (Dia...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

• Wiecej ogłoszeń