Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 02/12/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńskie pustostany. "Ten film jest naszym wołaniem o pomoc"

 3 dodane: 10:06, 27/06/20

tagi:

Urzędnicy z prezydent Dulkiewicz na czele lubią chwalić się piękną stroną Gdańska, ale miasto ma też swoje ciemne strony. Przykładem są pustostany, które straszą swym wyglądem i stanowią realne zagrożenie np. dla młodzieży. Ludzie z Gościnnej Przystani nakręcili krótki film i wysłali list do wiceprezydenta i konserwatora zabytków. Temat nie jest łatwy, a winą można obarczać tutaj: magistrat, konserwatora, ale i samych mieszkańców.

Oruńskie pustostany.
Oruńskie pustostany. "Ten film jest naszym
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

Artykuł mojego autorstwa pojawił się też dzisiaj w Onecie, ale to właśnie na portalu MojaOrunia.pl już wcześniej zajmowałem się tematem pustostanów i zniszczonych kamienic na Oruni. Pisałem o swoistym impasie na linii miasto-konserwator, o sprawach w prokuraturze, o kolejnych pożarach.

Przedstawiałem tłumaczenia miasta, konserwatora zabytków, starałem się znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób można jeszcze uratować przynajmniej niektóre budynki na Oruni.

Ludzie z Gościnnej Przystani idą o krok dalej. Wyszli zza biurka, by pokazać urzędnikom, mieszkańcom, jak naprawdę wyglądają pustostany na Oruni i jak wielkie stanowią zagrożenie dla ludzi.

Pytają: czy musi dojść do tragedii, by ktoś na poważnie zajął się tematem? Film z "wycieczki" po oruńskich pustostanach znajdziesz TUTAJ. Fragmenty listu do prezydenta i konserwatora zabytków, a także opis całej sytuacji znajdziesz w poniższym artykule.

***

Zamurowane drzwi okna, dziurawe podłogi, schody trzymające się na przysłowiowe słowo honoru - w Gdańsku nie brakuje budynków, które powoli zamieniają się w kompletne ruiny. W wielu z nich nikt już nie mieszka, ale mimo to są wciąż odwiedzane. W pustostanach walają się butelki, resztki jedzenia, ubrania, znaleźć można stare kanapy, czy fotele. Czasami nawet pozostałości ognisk. Regularnie urzędują tu ludzie, mimo że teoretycznie miasto zamknęło dostęp do takich budynków.

Sprawą od lat interesują się m.in. przedstawiciele Domu Sąsiedzkiego "Gościnna Przystań", którzy wiedzą, żenie ma tutaj łatwych odpowiedzi.

Winą za rozpadające się kamienice niektórzy obarczają miasto, inni wskazują na dewastujących i niepłacących czynszu mieszkańców, jeszcze kolejni - pokazują konserwatora zabytków, który - ich zdaniem - niezbyt interesuje się tę częścią miasta.

Miasto toczy swoistą wojnę z konserwatorem, ale można odnieść wrażenie, że nie o oruńskie kamienice, a raczej o zabytki w centrum.

Gdy pytaliśmy miejskich urzędników i konserwatora o "oruńskie pustostany" każda ze stron miała swoje tłumaczenia. Urzędnicy mówili nam o braku funduszy na remonty kamienic i o twardej polityce konserwatora, który nie chce pozwolić na wyburzenie nawet największych ruder.

Z kolei konserwator argumentował, że zaniedbania są winą miasta i trudno od niego wymagać, by pozwolił na wyburzenie przedwojennych kamienic.

Jest więc swoisty impas. Konserwator mówi: Nie można wyburzać, bo wartość historyczna. Trzeba remontować.

Miasto mówi: Nie wyburzamy, ale nie mamy pieniędzy, by wyremontować wszystkie stare kamienice.

Budynki niszczeją więc coraz bardziej i stanowią coraz większe zagrożenie dla ludzi. Niekiedy przestają istnieć, bo co rusz w dzielnicy wybuchają kolejne pożary.

"Ten film to nasze wołanie o pomoc"

Społecznicy z Oruni mają dość tej dziwnej wojny na linii konserwator-miasto i pytają, czy musi dojść do tragedii, by obie strony znalazły jakiś kompromis? Ludzie z Gościnnej Przystani nagrali też film, gdzie pokazują kilka zrujnowanych adresów na Oruni. Także w środku. Obrazki robią wrażenie i działają na wyobraźnię. "Ten film to nasze wołanie o pomoc" - podkreślają jego twórcy.

Jeden z autorów filmu menadżer Gościnnej Przystani Przemysław Kluz zwraca uwagę, że najbardziej zagrożone są tutaj młode osoby, które odwiedzają takie miejsca. Kluz wie co mówi, on i jego ekipa z domu sąsiedzkiego od lat zajmuje się pracą z okoliczną młodzieżą. Z jego inicjatywy działa też Dzielnicowy Zespół Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży, gdzie zasiadają także ludzie "z zewnątrz" - policjanci, strażnicy miejscy, czy ludzie z MOPRu.

Oprócz filmu ludzie z Gościnnej Przystani napisali też list. Wysłali go do wiceprezydenta Piotra Grzelaka i konserwatora zabytków Igora Strzoka.

Co jest ważniejsze? "Wartość historyczna", czy bezpieczeństwo dzieciaków?

Autorzy dokumentu piszą, że w takich pustostanach często przebywają osoby bezdomne, ale i młodzież. Na Oruni - jak przypominają - dochodzi do licznych pożarów budynków, a służby co jakiś czas sprawdzają i zabezpieczają pustostany. "Po krótkim czasie zabezpieczenia są likwidowane przez nielegalnych użytkownikach pustostanów".

W liście zwraca się uwagę, że pustostany nie mają zgody konserwatora zabytków na wyburzenie, bo podnoszona jest tutaj "wartość historyczna".

"Sytuacja stała się patowa - z jednej strony dbałość o dziedzictwo kulturowe, na którym nam wszystkim zależy, z drugiej bezpieczeństwo ludzi, a w szczególności dzieci i młodzieży, a także budowanie estetycznej i bezpiecznej przestrzeni publicznej" - czytamy w liście. Autorzy zdają sobie sprawę, że nie ma tutaj prostych rozwiązań. Proszą o wspólne spotkanie i "pilne pochylenie się nad problemem".

Swym filmem i opublikowanym listem chcą "sprowokować do dyskusji całą społeczność".

Galeria artykułu

Oruńskie pustostany. "Ten film jest naszym wołaniem o pomoc"

Oruńskie...

Oruńskie pustostany. "Ten film jest naszym wołaniem o pomoc"

Oruńskie...

Oruńskie pustostany. "Ten film jest naszym wołaniem o pomoc"

Oruńskie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

90.252.84.*

20:40, 21/08/20

Niech miasto oddaje kamienice za przyslowiowa zlotowke w prywatne rece. Wrunek to kapitalny remont zakonczony do dwoch lat od kupna kamienicy. Cala okolica w krotkim czasie stalaby sie nowa piekna dzielnica ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń