Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 25/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Szlabany na Oruni kiedyś znikną. Miasto tworzy dokumenty, musi szukać pieniędzy

 2 dodane: 14:26, 13/10/20

tagi:

W kwietniu 2021 roku będzie gotowa dokumentacja projektowa na trzy tunele z przejściami dla pieszych i jeden przejazd bezkolizyjny na Oruni. To kolejny etap długo wyczekiwanej przez wielu oruniaków inwestycji, ale miasto wciąż musi znaleźć pieniądze na budowę nowych obiektów. W czasie pandemii może to być niełatwe zadanie.

Szlabany na Oruni kiedyś znikną. Miasto tworzy dokumenty, musi szukać pieniędzy
Szlabany na Oruni kiedyś znikną. Miasto tworzy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

Na początku stycznia prezydent Aleksandra Dulkiewicz obiecywała, że jeszcze w tym roku zostanie przygotowana dokumentacja na trzy tunele dla pieszych i jeden przejazd bezkolizyjny na Oruni. Plany te opóźniła pandemia i dokumentacja projekowa będzie gotowa, ale według nowych zapewnień urzędników stanie się to w kwietniu 2021 roku.

To ważny krok do ucywilizowania kwestii bezkolizyjnych przejazdów na Oruni. Każdy, kto mieszka tutaj "za torami" wie, ile czasu trzeba tracić na szlabanach i jak kiepsko rozwiązana jest kwestia przejść dla pieszych.

Miasto opracowało konkretny plan (szkoda, że nie było go kilkanaście lat temu, gdy PKP przygotowała sie do modernizacji całej linii E-65) i stworzenie dokumentacji projektowej to kolejny etap.

Pierwszy tunel dla pieszych powstanie w ciągu ul. Sandomierskiej. Budowę drugiego tunelu przewidziano w ciągu ul. Dworcowej i ul. Smętnej. Będzie on w przyszłości stanowił dojście na przystanek PKP Gdańsk – Orunia. Z kolei do stacji PKP Gdańsk – Lipce prowadziło będzie podziemne przejście dla pieszych w ciągu ul. Niegowskiej. Ponadto opracowanie ma ująć budowę bezkolizyjnego przejazdu dla aut pomiędzy ulicami Dworcowa/Smętna, a Niegowską - informują urzędnicy.

Gdy te inwestycje zostaną zrealizowane, znikną szlabany na Oruni.

Dokumentacja projektowa kosztuje niecały milion złotych i miasto wyłożyło na nią niezbędne pieniądze. Problem w tym, że koszt budowy trzech tuneli z przejściami dla pieszych i wiaduktu bezkolizyjnego dla aut to wydatek, który trzeba liczyć w setkach milionów złotych. Skąd miasto weźmie na to pieniądze?

- Zamówienie może być w przyszłości przewidziane do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Gdańsk będzie starał się o dofinansowanie tego projektu w ramach środków funduszu europejskiego CEF (Connecting Europe Facility) „Łącząc Europę” - odpowiadają przedstawiciele gdańskiego magistratu.

Jak widać, na ten moment nie ma jednak żadnych kluczowych deklaracji i konkretnych odpowiedzi. Nie wiadomo, kiedy ta ważna dla wielu oruniaków inwestycja mogłaby się rozpocząć.

Galeria artykułu

Szlabany na Oruni kiedyś znikną. Miasto tworzy dokumenty, musi szukać pieniędzy

Szlabany na...

Szlabany na Oruni kiedyś znikną. Miasto tworzy dokumenty, musi szukać pieniędzy

Szlabany na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.207.135.*

07:39, 22/10/20

Pretekst na opoznienia-pandemia. Jestem pewny ze w kwietniu tez tej dokumentacji nie bedzie. Ile juz lat robia nas w balona??

zgloś naruszenie
awatar

gosc

88.70.162.*

08:56, 15/10/20

"Kiedyś" to bardzo fajny termin. Czyżby chodziło o wigilię św. Nigdy?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.94.*

15:12, 14/10/20

A co z autobusem 210 z Oruni na lotnisko?! Dlaczego dowiadujemy sie z internetu , żę z dnia na dzień nam zabrali jedyny dojazd do pracy!!! Kto na to bezprawie pozwala!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.173.208.*

08:42, 14/10/20

Poczekacie jeszcze 10 lat. Jedyna rada się stąd wyprowadzić

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń