Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 08/03/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Za dwa tygodnie rozpocznie się głosowanie do budżetu obywatelskiego. "Ogólnomiejski" Park Oruński wylosował numer 1

 1 dodane: 14:13, 02/11/20

tagi:

Z 19. zgłoszonych dzielnicowych projektów z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha tylko 11 przeszło przez urzędnicze sito. Do wyboru są jeszcze projekty ogólnopolskie, a tu "jedynkę" wylosował pomysł dotyczący Parku Oruńskiego. Za dwa tygodnie w Gdańsku rozpocznie się internetowe głosowanie do budżetu obywatelskiego.

Za dwa tygodnie rozpocznie się głosowanie do budżetu obywatelskiego.
Za dwa tygodnie rozpocznie się głosowanie do
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W tym roku łącznie w Gdańsku miasto zabezpieczyło 18,5 mln zł na budżet obywatelski, w tym blisko 15 mln zł na inwestycje dzielnicowe, i ponad 3 mln zł - na inwestycje ogólnomiejskie.

Na czym polega budżet obywatelski? W dużym skrócie: mieszkańcy mają pomysły na inwestycje w Gdańsku, piszą wniosek (zbierają pod nim 15 podpisów i muszą też oszacować jego przynajmniej przybliżoną wartość), składają go do miasta, dokumenty są weryfikowane przez specjalny zespół, a po kilku miesiącach odbywa się wielkie, trwające dwa tygodnie głosowanie. Te projekty, które zgromadzą najwięcej głosów na pewno zostaną zrealizowane w następnych latach przez miasto.

Budżet obywatelski dzieli się na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to każda dzielnica ma tutaj swoją pulę pieniędzy. Zależy ona między innymi od liczby mieszkańców. Na Oruni, Lipcach i w Św. Wojciechu jest ich łącznie kilkanaście tysięcy, a wysokość Budżetu Obywatelskiego dla tej dzielnicy wynosi 439,005 zł.

11 pomysłów przeszło przez sito urzędników. Na te projekty będzie można głosować

Nowością tej edycji będzie tzw. Zielony Budżet Obywatelski. W każdej dzielnicy 20 proc. środków będzie przeznaczonych na ekologiczne projekty, a w puli projektów ogólnomiejskich - 30 proc. kwoty.

W tym roku mieszkańcy złożyli 19 wniosków z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha (mowa tylko o projektach dzielnicowych). 8 z nich z tak zwanych powodów formalnych zostało odrzuconych przez urzędników.

Jeżeli więc chodzi o projekty dzielnicowe, to mieszkańcy Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha mają 11 projektów do wyboru. Propozycje są różne. Mowa m.in. o budowie kładki nad Kanałem Raduni, uspokojeniu ruchu na Żuławskiej, stworzeniu przestrzeni wypoczonkowo-rekreacyjnej w dzielnicy.

Wkrótce o tych projektach napiszemy więcej.

Jest też lista projektów ogólnomiejskich. Tu "jedynką" jest pomysł z okolic Parku Oruńskiego

Jest też pula projektów ogólnomiejskich, czyli takich które dotyczą więcej niż jednej dzielnicy. Kilka dni temu w urzędzie w Gdańsku odbyło się losowanie kolejności numerów projektów budżetu obywatelskiego. I jeżeli chodzi o projekty ogólnomiejskie, "jedynką" został pomysł, który zakłada stworzenie dodatkowych miejsc postojowych w okolicach Parku Oruńskiego.

Kiedy głosowanie i wyniki?

Internetowe głosowanie do budżetu obywatelskiego w Gdańsku wystartuje w połowie listopada i potrwa dwa tygodnie. Wyniki poznamy na początku grudnia. Te projekty, które zgromadzą najwięcej głosów, będą realizowane przez miasto. W tegorocznym budżecie obywatelskiem w Gdańsku będzie łącznie ponad 360 projektów do wyboru.

Głosujący będzie miał do dyspozycji 8 głosów: 5 na projekty dzielnicowe + 1 na projekt „zielony” dzielnicowy oraz 1 głos na projekt ogólnomiejski + 1 na „zielony” projekt ogólnomiejski. Głosować można na projekty z dowolnej dzielnicy.

Galeria artykułu

Za dwa tygodnie rozpocznie się głosowanie do budżetu obywatelskiego. "Ogólnomiejski" Park Oruński wylosował numer 1

Za dwa tygodnie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

178.235.188.*

10:52, 04/11/20

Nie o kościół tu chodzi, przeczytaj ze zrozumieniem, proszę.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.72.114.*

20:44, 03/11/20

Ciekawy artykuł. Może by portal oruński napisał coś o proboszczu?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.248.163.*

19:53, 02/11/20

To jak tak ciekawe się tu robi to też znalazłem artykuł związany z kościołem tym bliższym bo z Gościnnej. https://tenpoznan.pl/poznan-przemoc-i-mobbing-w-domu-mlodziezy-jest-zawiadomienie-do-prokuratury/ ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.235.188.*

17:37, 02/11/20

List otwarty arcybiskupa Carlo Maria Viganò do Trumpa, fragment poniżej... "Realizowany jest globalny plan zwany Wielkim Resetem. Jego architektem jest globalna elita, która chce podporządkować sobie całą ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń