Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 08/03/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Budowa wieży widokowej "Sky Orunia" zagrożona? Ludzie głosowali, ale być może na próżno

 1 dodane: 10:00, 04/11/20

tagi:

W listopadzie 2017 roku w głosowaniu do budżetu obywatelskiego gdańszczanie zdecydowali, że jedną z inwestycji do realizacji będzie projekt wieży widokowej w Parku Oruńskim. Inwestycja miała być gotowa w 2019 roku, ale po drodze pojawiło się sporo problemów. Teraz dostaliśmy informację, że szykuje się kolejne opóźnienie.

Ujęcie z drona. W tym miejscu miała powstać wieża, z której byłby taki właśnie widok
Ujęcie z drona. W tym miejscu miała powstać wieża, z której byłby taki właśnie widok
Fot. GZDiZ

Fotografia 1 z 1

Ta historia może podciąć skrzydła wszystkim, którzy wierzą w zasadność budżetu obywatelskiego. I wierzą, że warto w nim głosować.

W 2017 roku projekt wieży widokowej w Parku Oruńskim zdobył w budżecie obywatelskim blisko cztety tysiące głosów. Wniosek okazał się zwycięski, a to obligowało miasto do jego realizacji. Mówiąc prościej: wieża widokowa w Parku Oruńskim miała powstać do 2019 roku. I miała zostać zrealizowana z budżetu miasta.

Tak się nie stało.

Urzędnicy zdecydowali się na zmianę lokalizacji wieży. Według złożonego do budżetu obywatelskiego projektu, wieża widokowa miała powstać na terenie Góry Glinianej w Parku Oruńskim. - Miejsce to znajdowało się na terenie zagrożonym ruchami masowymi oraz osuwiskami - tłumaczyli nam w styczniu tego roku gdańscy urzędnicy.

Konieczne więc było przeprowadzenie badań geologiczno-inżynierskich. - W tym celu ogłoszono zapytanie ofertowe na wykonanie takich badań, lecz jedyna oferta opiewała na kwotę około 120 tys. złotych, co znacznie przekraczało budżet, którym dysponowano - wyjaśniali urzędnicy.

Problemem było również stworzenie drogi technologicznej do nowej wieży. Jak tłumaczyli przedstawiciele magistratu, po jednej stronie były osuwiska, po drugiej - tereny prywatne.

Zdecydowano się na zmianę lokalizacji wieży. Ostatecznie zdecydowano, że wieża widokowa stanie w Parku Oruńskim, w okolicy obecnej "świątyni nietoperzy", czyli w rejonie Zbiornika Wody Stara Orunia.

W styczniu przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska mówili: - Obecnie uzyskiwane są warunki techniczne dla oświetlenia dojazdu i dojścia oraz terenu wieży widokowej. DRMG wystąpiło o wytyczne do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. W styczniu ogłoszone zostanie postępowanie ofertowe na dokumentację projektową.

Wydawało się, że z opóźnieniem, ale jednak wieża w Parku Oruńskim powstanie.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że jest kolejne duże opóźnienie. Teren ten miał zostać wpisany do obszaru Natura 2000, a to oznacza, że nie można tutaj budować tak wysokich obiektów. W założeniu wieża ma mieć około 20 metrów wysokości.

Jest już pewne, że wieża nie powstanie w tym roku. Urzędnicy potwierdzają nam tę informację. Gdy pytamy o szczegóły, magistrat obiecuje nam przygotować stosowną odpowiedź. Gdy tylko ją otrzymamy, zamieścimy kolejny artykuł.

Zdenerwowania nie ukrywa wnioskodawczyni budowy wieży widokowej Sky Orunia. To szefowa Rady Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce", Agnieszka Bartków. Obiecuje nam, że w tym tygodniu da nam obszerny komentarz i przedstawi swoje stanowisko.

Poprosimy też o komentarz radnych z okręgu wyborczego, w którym znajduje się Orunia.

Do tematu wrócimy.

- Ta wieża ma być wysoka, ma być z niej widać Stare Miasto. Ma być oświetlona, mają być na niej maszty do zawieszania flag. Nie może być drewniana. U jej podnóża mają powstać miejsca do siedzenia, czy do zrobienia sobie pikniku. Chcę również, aby wieża nazywała się "Sky Orunia" - mówiła nam w maju Bartków.

Galeria artykułu

Ujęcie z drona. W tym miejscu miała powstać wieża, z której byłby taki właśnie widok

Ujęcie z drona....

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.105.*

23:42, 08/11/20

A może wybieg dla psów przy parku byłby bardziej trafiony. Teraz z dolnej nie mamy nic

zgloś naruszenie
awatar

gosc

217.153.215.*

10:25, 05/11/20

I bardzo dobrze! Pomysł z tą wieżą był tak głupi jakby rząd PiS to wymyślił.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń