Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 21/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nowy punkt widokowy w Św Wojciechu

 1 dodane: 17:25, 17/12/20

tagi:

Miasto informuje o otwarciu nowego punktu widokowego w Gdańsku. Mieści się on na wzniesieniu w pobliżu cmentarza parafialonego w Św. Wojciechu i w rejonie ulicy Kątowej. Przez część okolicznych mieszkańców miejsce to do tej pory nazywane jest Łysą Górą, na której jeszcze w latach 80. odbywały się słynne w dzielnicy zawody latawcowe.

Nowy punkt widokowy w Św Wojciechu
Nowy punkt widokowy w Św Wojciechu
Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Fotografia 1 z 1

Z tego miejsca można zobaczyć Żuławy, ale też dojrzeć gdańską Rafinerię, a nawet Stare Miasto. "Łysa Góra", bo tak do tej pory nazywają ją niektórzy mieszkańcy Św. Wojciecha, cieszyła się i nadal cieszy sporym powodzeniem.

- Ta góra już wcześniej była popularna, ale zawsze było tutaj stromo i na przyklad osoby starsze czy niepełnosprawne miały wielki kłopot, by tutaj wejść. Teraz to się zmieni. Nowa inwestycja wreszcie zlikwidowała bariery architektoniczne - mówi portalowi MojaOrunia.pl Wojciech Kolesiński, radny dzielnicowy i mieszkaniec Św. Wojciecha.

Radny opowiada nam, że miejsce do tej pory nazywane jest przez wielu lokalnych mieszkańców "Łysą Górą" i że jeszczew latach 80. urządzano tu zawody latawcowe, a niekiedy pasły się tutaj także krowy.

Teraz "Łysa" stała się oficjalnym miejskim punktem widokowym.

Nowy punkt widokowy na wzniesieniu przy cmentarzu parafialnym w Św.Wojciechu został wyposażony w schody terenowe wraz z poręczami.

"Poza tym ustawiono siedziska na polanie widokowej, a także kosz na śmieci. Zakup i montaż elementów wyposażenia widoku zostały sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce" - czytamy na miejskiej stronie gdansk.pl.

Przy wale kanału Raduni w Św. Wojciechu zostanie też ustawiony znak, informujący o nowym punkcie widokowym. W ten sposób spacerowicze i przejeżdżający przez Św. Wojciech rowerzyści będą wiedzieć, że takie miejsce jest w pobliżu i że warto zrobić sobie przerwę, by je odwiedzić.

Nowy punkt widokowy będzie nosił imię Hugo Conwentza, XIX-wiecznego botanika, który mieszkał w Św. Wojciechu. Conwentz jest nazywany pionierem ochrony przyrody.

Galeria artykułu

Nowy punkt widokowy w Św Wojciechu

Nowy punkt...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.47.215.*

18:03, 25/12/20

Super, pewnie się tam wybiorę.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń