Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 25/07/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Miały być wielkie zmiany na Gościnnej, ale nikt nie chce startować w tym przetargu

 1 dodane: 19:40, 12/01/21

tagi:

Po tych zmianach ulica Gościnna miała bardziej przypominać deptak. Mniej samochodów, nowe chodniki i alejki, nawet fontanna i nawiązujący do historii wagon tramwaju. Plany były ambitne, ale we wszystko wmieszał się konserwator, który naniósł wiele poprawek. Na domiar złego w ogłaszanych przez miasto przetargach nie chce startować żadna firma. Istnieje ryzyko, że rewitalizacja tak zwanego Rynku Oruńskiego pozostanie tylko na papierze.

Zwycięska koncepcja. Już mocno nieaktualna
Zwycięska koncepcja. Już mocno nieaktualna
Fot. mat. DRMG

Fotografia 1 z 1

W lipcu 2019 roku w Gościnnej Przystani odbyło się spotkanie, na którym prezentowano zwycięską koncepcję biura projektowego Studiomania. Rzecz dotyczyła rozpisanego w ramach rewitalizacji przez miasto konkursu na projekt zmian ulicy Gościnnej.

Zwycięska koncepcja zakładała rewolucyjne zmiany. Nowe alejki, nowe chodniki, fontanna, nawiązujący do historii wagon tramwaju i kilkanaście metrów torów, do tego duże ławki, a w rejonie przychodni niewielkie stragany. Z Gościnnej miały zniknąć przedzielone łącznikiem pasy jezdni, a zamiast tego w sercu Rynku Oruńskiego pojawić się miała jedna wielka, spójna przestrzeń. Miał być to plac, na którym "królują" piesi, a nie kierowcy.

Wydawało się, że to właśnie Studiomania będzie opracowywać szczegółową dokumentację techniczną dla tej koncepcji. I że już w 2020 roku projekt ruszy z przysłowiowego kopyta. Tak się nie stało.

Przez kolejne miesiące na temat koncepcji panowała wielka cisza. Okazało się, że projekt trafił do konserwatora zabytków, a ten zgłosił tutaj sporo uwag. Konserwator zakwestionował m.in. lokalizację fontanny (przeniósł ją bardziej w okolice skweru "Inki"). Nie podobało mu się też prezentowana w koncepcji forma oświetlenia, zgłosił też swoje "ale" co do mebli miejskich. Urzędnik z resortu zabytków miał też swoje uwagi co do zaprezentowanego pomysłu na odprowadzenie wody z ulicy Gościnnej.

Dwa nieroztrzygnięte przetargi. Konserwator postrachem?

Projekt wrócił do miasta w mocno zmienionej wersji. Miasto nie dogadało się ze Studiomanią i musiało rozpisać przetarg na stworzenie dokumentacji. Pierwszy z nich pozostał nierozstrzygnięty, bo nie zgłosiła się do niego żadna firma. W grudniu ogłoszono kolejny i ponownie nikt się do niego nie zgłosił.

W magistracie nieoficjalnie słyszymy, że biura projektowe mogą obawiać się tutaj pomorskiego konserwatora, znanego z tego, że zgłasza wiele uwag do takiej dokumentacji. I znanego również z tego, że często nie spieszy się z decyzjami. - Poza tym temat jest bardzo trudny, biura projektowe mogą szukać łatwiejszych i bardziej opłacalnych przetargów – mówi nam anonimowo jeden z gdańskich urzędników.

Czas nagli

Teoretycznie, po dwóch nierozstrzygniętych przetargach miasto może zlecić stworzenie dokumentacji projektowej już bez przetargu, na drodze zwykłego zamówienia publicznego. Taką informację uzyskaliśmy dziś w gdańskim magistracie. Urzędnicy nie wiedzą, czy skorzystają z tej opcji, czy ogłoszą trzeci już przetarg.

A czas nagli. Rewitalizacja Gościnnej ma zostać sfinansowana w dużej mierze ze środków unijnych, a w tym przypadku umowa zakłada wykonanie inwestycji do czerwca 2023 roku. Jeżeli ten termin zostanie przekroczony, dla miasta może być spory kłopot, a cała inwestycja stanie pod znakiem zapytania.

Galeria artykułu

Zwycięska koncepcja. Już mocno nieaktualna

Zwycięska...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

178.235.188.*

20:09, 14/01/21

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

37.47.192.*

11:14, 14/01/21

betonowa pustynia a wygodne ławeczki będą oazami dla "małpkowiczom" z pobliskiej Zabki

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.216.*

05:07, 14/01/21

Jedna dobra informacja cieszy mnie to że tego kawałka nie spierdzieli

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń