Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 02/03/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Radni Oruni Górnej - Gdańska Południe zdecydowali o budżecie dzielnicy. Na co wydadzą pieniądze?

 1 dodane: 09:35, 11/02/21

tagi:

Za sprawą budżetu rady "Orunia Górna - Gdańsk Południe" w dzielnicy kilka inwestycji zostanie popchniętych do przodu. Mowa m.in. o budowie chodnika przy fragmencie ulicy Niepołomickiej, zapoczątkowaniu pierwszej fazy kompleksu sportowego przy Łuczniczej i stworzeniu dokumentacji na zejście do Parku Oruńskiego. Ale z pieniędzy skorzystają też lokalne szkoły, żłobki i przedszkola. Co ciekawe, również placówki w dzielnicach obok.

Odcinek Niepołomickiej, gdzie bardzo brakuje chodnika
Odcinek Niepołomickiej, gdzie bardzo brakuje chodnika
Fot. google maps

Fotografia 1 z 1

Teraz jest czas w Gdańsku, kiedy rady dzielnic decydują w głosowaniu na co wydać pieniądze.

Przypomnijmy, każda z 35 rad dzielnicy dysponuje własnym budżetem, a pieniądze pochodzą z budżetu miasta. Wysokość budżetu rady uzależniona jest od liczby mieszkańców i frekwencji w ostatnich wyborach.

Rada "Orunia Górna - Gdańsk Południa" ma w tym roku "do wydania" kilkaset tysięcy złotych, w tym wchodzą środki rezerwowe, które udało się "oszczędzić" w poprzednich latach.

Chodnik, siłownia, zejście do Parku Oruńskiego

Kilka dni temu radni zdecydowali, że wydadzą pieniądze m.in. na budowę około 300 metrów chodnika przy ulicy Niepołomickiej od skrzyżowania z ulicą Przemian do skrzyżowania z ulicą Feliksa Muzyka. - O taką inwestycję zabiegało wielu mieszkańców. Na tym fragmencie brakuje chodnika, a w okolicy jest sporo pieszych, którzy na przykład idą na zakupy do pobliskiego marketu. Bez chodnika, jest niebezpiecznie. Cieszę się, że teraz to się zmieni - komentuje w rozmowie z portalem MojaOrunia Przemysław Haluk, przewodniczący Rady "Orunia Górna - Gdańsk Południe".

Radni zarezerwowali też ponad 160 tys. zł na stworzenie dokumentacji projektowej dla zejścia do Parku Oruńskiego. O tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ. Istnieje szansa, że część tej kwoty pokryje budżet miasta, a "zaoszczędzone" w ten sposób przez dzielnicę pieniądze, zwiększą jej przyszłoroczny budżet.

Rada przeznaczyła też 120 tys. zł na rozbudowę I etapu kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ulicach Podleckiego i Łuczniczej. O tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.

30 tysięcy złotych radni chcą wydać na projekt zagospodarowania terenów w rejonie szkoły przy ulicy E. Hoene. Jak informują radni, mieszkańcy chcą tam grilla, wybieg dla psów, ławki i nasadzenia zieleni.

Skorzystają żłobki, przedszkola i szkoły. Również z dzielnic obok

Oprócz "twardych" inwestycji, budżet rady pokryje też finansowanie innych działań. Mowa o edukacji, kulturze, rekreacji, czy integracji mieszkańców. 45 tys. złotych ma pokryć wydatki na organizację zajęć dla osób dorosłych i seniorów, 28 tys. zł to dofinansowanie biegowych Grand Prix Dzielnic Gdańska, 10 tys. zł - kameralnych koncertów oruńskich.

70 tysięcy złotych radni przeznaczają na doposażenie lokalnych szkół, przedszkoli i żłobków. Co ciekawe, wsparcie otrzymają także placówki spoza dzielnicy. Chodzi o Szkołę Podstawową nr 86 z Ujeściska-Łostowic (7,5 tys. zł na doposażenie bibliteki) i Szkołę Podstawową nr 40 ze Św.Wojciecha (7,5 tys. zł na doposażenie sal lekcyjnych). - Do tych szkół chodzą też dzieci z naszej dzielnicy. Uznaliśmy, że warto je w taki sposób wesprzeć - tłumaczy Haluk.

Kiedyś na tych terenach rządził Chełm

Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu na administracyjnych mapach Gdańska nie było dzielnicy "Orunia Górna - Gdańsk Południe", a tereny te przynależały do Chełmu. W radzie dzielnicy Chełm mieszkańcy Oruni Górnej stanowili zdecydowaną mniejszość, a w budżecie rady Chełm praktycznie nie uwzględniano potrzeb tej części dzielnicy.

- Z tego co pamiętam, to na Oruni Górnej udało się tylko sfinansować z budżetu rady Chełm dwie tablice informacyjne i festyn. W tamtym czasie żadnych inwestycji z Oruni Górnej czy Gdańska Południe nie uwzględniano - mówi w rozmowie z portalem MojaOrunia Zenobia Glac-Ściebura, obecna przewodnicząca Zarządu "Rady "Orunia Górna - Gdańsk Południe", a kiedyś radna dzielnicy "Chełm".

Glac-Ściebura zwraca także uwagę, że wraz z powstaniem dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe i wyszczególnieniem osobnej rady dzielnicy, inwestycji w tej części Gdańska jest więcej.

Zdaje sobie jednak sprawę, że pod względem infrastruktury tereny Oruni Górnej i Gdańska Południe są zupełnie inne, a różnica jest tu na korzyść tej pierwszej, która po prostu tworzyła się wcześniej niż wciąż rosnące w szybkim tempie "południe". - Widać to chociażby na przykładzie chodnika z Niepołomickiej, o co bardzo zabiegają mieszkańcy Gdańska Południe. Cieszę się, że z budżetu naszej rady uda się sfinansować tę inwestycję - zaznacza.

Galeria artykułu

Odcinek Niepołomickiej, gdzie bardzo brakuje chodnika

Odcinek...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.173.192.*

20:46, 11/02/21

PROSZE RADE DZIELNICY O PODANIE TELEFONU DO RADY BO POCZTA ELEKTRONICZNA MNI NIE INTERESUJE INNE RADY MAJA OO PODANE TELEFONY MIN ORUNIA SW WOJCIECH LIPCE CODZI MI O SKRZYZOWANIE NIEPOLOMICKA STAROGARDZKA ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń