Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 02/03/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

O rozbiórkach czy remontach mowy nie ma. Dla "złomiarzy" to prawdziwe Eldorado

 1 dodane: 17:24, 18/02/21

tagi:

Strażnicy miejscy informują, że ujęli na gorącym uczynku mężczyznę, który "przyspieszał" rozbiórkę pustostanu na Dworcowej, wycinając ze ścian metalowe rury. Nie był to jednak zlecony przez miasto robotnik, a "zwykły" złodziej.

Interwencja straży miejskiej na Oruni
Interwencja straży miejskiej na Oruni
Fot. SMG

Fotografia 1 z 1

Strażniczki miejskie patrolowały okolicę ulicy Dworcowej. Chciały sprawdzić, czy w pobliskich pustostanach nie przebywają osoby bezdomne, które w taki mróz mogły potrzebować pomocy.

Osób bezdomnych nie było, ale w pewnym momencie strażniczki zauważyły, że w opuszczonym pustostanie leżą na ziemi przedłużacze elektryczne. Po przysłowiowej nitce do kłębka, idąc wzdłuż kabli, dotarły do mężczyzny, który w pocie czoła próbował wyciąć ze ściany metalową rurę. Obok niego leżała szlifierka.

- Zapytany co tu robi powiedział, że pozyskuje opał i materiały do budowanego przez siebie domu. W swoim zachowaniu nie widział nic złego – mówi strażnik Anna Czyżykowska-Groth.

Mundurowe powiadomiły policję i administratora budynku. "Nielegalna rozbiórka stwarzała poważne zagrożenie dla pieszych, ponieważ budynek znajdował się bezpośrednio przy chodniku. Ingerencja w ścianę nośną i osłabioną strukturę groziła zawaleniem się całej konstrukcji". - piszą w komunikacie strażnicy miejscy z Gdańska.

40-latek najprawdopodobniej usłyszy zarzuty.

Na Oruni opuszczone pustostany stanowią duży problem. Niejednokrotnie pisaliśmy o swoistym impasie na linii miasto - konserwator. Miasto nie chce remontować zaniedbanych budynków i niektóre z nich chce przeznaczyć do wyburzenia. Na to z kolei nie godzi się konserwator. Taka przepychanka trwa od wielu miesięcy.

W połowie zeszłego roku ludzie z Gościnnej Przystani nakręcili krótki film, w którym pokazali, jak naprawdę wyglądają pustostany na Oruni i jak wielkie stanowią zagrożenie dla ludzi. Oprócz filmu ludzie z Gościnnej Przystani napisali też list. Wysłali go do wiceprezydenta Piotra Grzelaka i konserwatora zabytków Igora Strzoka. Autorzy dokumentu pisali, że w takich pustostanach często przebywają osoby bezdomne, ale i młodzież. Apelowali, by miasto i konserwator usiedli razem do stołu i spróbowali dojść do jakiegokolwiek porozumienia.

Kilka miesięcy takie spotkanie, a raczej wizja lokalna się odbyła. Konserwator w towarzystwie wiceprezydenta Grzelaka przeszedł się po Oruni, ale panowie nie byli w stanie dogadać się właściwie w żadnej kwestii. O rozbiórkach ani remontach najbardziej zdewastowanych miejsc na Oruni nie ma mowy.

Takich historii jak powyższa z ulicy Dworcowej z pewnością będzie więcej.

Galeria artykułu

Interwencja straży miejskiej na Oruni

Interwencja...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.109.*

22:04, 19/02/21

Aż się uśmiałem czytając tego "newsa" o tym jakże sprytnym "ujęciu złodzieja" - ze dwa miesiące temu dojeżdżając do przejazdu na Dworcowej zauważyłem, że jakiś gość za pomocą prętów i innych "podręcznych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.235.188.*

11:21, 19/02/21

"Ja tylko cytuję komentarz profesora. "Wg polskich zakowidowanych "ekspertow" i ich wyznawcow Szwedzi którzy nie noszą lub zabraniają noszenia masek na twarzy to plaskoziemcy, foliarze, zagrazajacy zyciu ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń