Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 12/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Emerytura poza diecezją. Abp Głódź na Oruni już nie zamieszka

 1 dodane: 17:32, 29/03/21

tagi:

Stolica Apostolska ukarała abpa Sławoja Głódzia za tuszowanie nadużyć seksualnych, które zostały popełnione przez duchownych w podległych mu diecezjach. Były metropolita gdański nie może m.in. odprawiać mszy na terenie archidiecezji gdańskiej. Duchowny ma też nakaz zamieszkania poza diecezją. Emerytura w rezydencji na Oruni nie jest już możliwa.

Emerytura poza diecezją. Abp Głódź na Oruni już nie zamieszka
Emerytura poza diecezją. Abp Głódź na Oruni już
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Stolica Apostolska poinformowała o ukaraniu abpa Sławoja Leszka Głódzia i bp. Edwarda Janiaka w sprawie tuszowania nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych w podległych im diecezjach.

Niektórzy komentują, że kara Stolicy Apostolskiej jest łagodna, ale wcześniej - mimo wielu konkretnych zarzutów - duchowny żadnej kary nie poniósł.

Dziś Stolica Apostolska poinformowała o ukaraniu przebywającego na emeryturze abpa Sławoja Głódzia (i biskupa Edwarda Janiaka) za tuszowanie nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych w podległych im diecezjach.

W przypadku Głódzia chodzi o czterech księży, m.in. Michała L., który niedawno został skazany za gwałt na 17-letniej wówczas dziewczynie. Duchowny usłyszał wyrok 12-letniego więzienia.

Decyzją Stolicy Apostolskiej, po przeprowadzonym postępowaniu, Głódź ma nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej, a także musi wpłacić z osobistych funduszy "odpowiednią sumę" na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Kara oznacza, że abp. Głódź nie zamieszka w swojej rezydencji na Oruni. Wcześniej było to niewykluczone, tym bardziej że jego następca abp Tadeusz Wojda wybrał rezydencję w Oliwie. Położony tuż obok kościoła św. Ignacego budynek mógł więc służyć Głódziowi na emeryturze, ale tak się nie stanie. Duchowny musi wyprowadzić się z terenu archidiecezji gdańskiej.

Warto przypomnieć, że nad abp Głódziem ciążyły też inne zarzuty. Księża (niektórzy pod imieniem i nazwiskiem) mówili o mobbingu, nadużywaniu władzy i alkoholizmie duchownego.

Sam Głódź w lutym 2020 zamieścił oświadczenie. "Chcę podkreślić, że nie wykazałem żadnej opieszałości w sprawie jakichkolwiek duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa. Prowadzone są one zgodnie z procedurami określonymi przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski".

Galeria artykułu

Emerytura poza diecezją. Abp Głódź na Oruni już nie zamieszka

Emerytura poza...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.47.226.*

21:52, 30/03/21

Czym się to różni od przenoszenia pedofili do sąsiednich parafii? Głódź w innej diecezji będzie zgrywał świętego?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.7.115.*

08:01, 30/03/21

Zwykly szara istota bylaby zkazana na wiezienie . W tym przypadku prawo chroni zwyrodnialcow . Ale naiwni wierni w tym takze PIS na degradacje pana Generala nie pozwola PRAWO BEZPRAWIA!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.78.173.*

20:40, 29/03/21

Oto jak kler kpi z ludzi: Koleś pedofili będzie miał nową rezydencję na Podlasiu i sielskie bezkarne życie na emeryturze.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń