Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 02/12/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Znamy wyniki budżetu obywatelskiego. Jakie inwestycje będą realizowane na Oruni, Olszynce i Oruni Górnej?

 1 dodane: 12:26, 22/10/21

tagi:

Instalacja 20 latarni nad Opływem Motławy, modernizacja boiska w szkole na Małomiejskiej, "zielone spowalniacze" na Żuławskiej, "pływające wyspy" w Parku Oruńskim, dosadzanie drzew nad Kanałem Raduni, czy zagospodarowanie sportowo-rekreacyjnej przestrzeni na Podleckiego-Łuczniczej - to najważniejsze zwycięskie projekty z Olszynki, Oruni-Św.Wojciech-Lipce i Oruni Górnej-Gdańsk Południe.

W piątek urzędnicy z prezydent Dulkiewicz na czele ogłosili wyniki budżetu obywatelskiego
W piątek urzędnicy z prezydent Dulkiewicz na czele ogłosili wyniki budżetu obywatelskiego
Fot. gdansk.pl Dominik Paszliński

Fotografia 1 z 1

W piątek urzędnicy ogłosili wyniki budżetu obywatelskiego. W trwającym dwa tygodnie głosowaniu do budżetu obywatelskiego zagłosowało ponad 43 tysiące mieszkańców Gdańska.

- Z 387 projektów na terenie całego miasta zostanie zrealizowanych 121 inicjatyw. Ich wartość to 19 602 552 zł - informują przedstawiciele magistratu.

Jakie projekty będą realizowane z Olszynki, Oruni, Lipiec, Św.Wojciecha i Oruni Górnej?

Nad opływem Motławy zrobi się jaśniej

Na Olszynce najwięcej punktów (1712) w głosowaniu zdobył projekt, który zakłada montaż 20 latarni nad Opływem Motławy.

W opisie projektu czytamy: "Przez ponad 6 miesięcy w roku w Polsce w godzinach popołudniowych jest mrok. Teren Opływu Motławy to jedyny publiczny teren zieleni w dzielnicy Olszynka i ważny pieszy ciąg komunikacyjny, którym dzieci chodzą do szkoły a mieszkańcy przedostają się do i z Śródmieścia. Teren ten służy rekreacji, zajęciom sportowym i spacerom z czworonogami. Obecnie wieczorami jest tam bardzo ciemno, co znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz ogranicza dostęp do tego terenu w okresie jesienno-zimowym".

Koszt inwestycji oszacowano na ponad 222 tys.zł.

Boisko w nowej odsłonie

W dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce najwięcej punktów w głosowaniu (1702) otrzymał projekt "Oruńskie Centrum Sportu i Rekreacji". Zakłada on modernizację boiska do gry w piłkę nożną oraz boiska wielofunkcyjnego na terenie Szkoły Podstawowej nr 56 na Małomiejskiej.

W opisie projektu czytamy: "Jest to otwarte centrum sportu i rekreacji dla dzieci, młodzieży, dorosłych i ich rodzin z dzielnic Orunia-Św. Wojciech–Lipce oraz Chełm. Po wielu latach eksploatacji wymaga ono remontu i modernizacji żeby stać się jeszcze atrakcyjniejszym i bezpieczniejszym miejscem do aktywnego spędzania wolnego czasu. Projekt zakłada wymianę nawierzchni trawiastej boiska oraz remont miejsca do skoku w dal. Przy boiskach powstaną ławki i wiata przeciwdeszczowa".

Koszt inwestycji oszacowano na blisko 400 tys. zł.

Bezpieczniej na drodze i przytulniej w Parku Oruńskim

Z tegorocznego budżetu obywatelskiego na Oruni będą też realizowane mniejsze projekty. Jeden z nich zakłada budowę spowalniaczy ruchu na ulicy Żuławskiej (na odcinku między Ukośną a Boczną). "Projekt obejmuje budowę kilku wysp obsadzonych roślinnością nie powodującą ograniczenia widoczności a spowalniających ruch poprzez tak zwane esowanie toru jazdy" - pisze wnioskodawca.

Koszt inwestycji oszacowano na 30 tys. zł.

Na Oruni realizowana też będzie budowa domków dla wiewiórek w Parku Oruńskim.

Fontanna w Parku i kasztany wzdłuż Kanału

Na tym nie koniec. Z projektów ogólnomiejskich szczególnie dwa zwycięskie dotyczą Oruni. Pierwszy z nich zakłada stworzenie "pływających zielonych ogrodów" w stawie w Parku Oruńskim.

Takie wyspy, jak przekonują pomysłodawczyni, pełnią kilka ważnych funkcji. "Po pierwsze stanowić mają naturalny filtr dla wody. Specjalnie wybrane rośliny wyłapują zanieczyszczenia, a także przyspieszają ich biodegradację. Po drugie – takie ogrody pomagają w zachowaniu bioróżnorodności. Po trzecie, są wyspami lęgowymi".

Projekt przewiduje też budowę fontanny na środku stawu w Parku Oruńskim.

Mieszkańcy sami głosują sobie park za oknem

Kolejny zwycięski projekt zakłada sadzenie kasztanowców na wale Kanału Raduni.

Na Oruni Górnej-Gdańsk Południe najwięcej punktów (6505) zdobył projekt "II etap przestrzen sportowo-relreacyjna przy ul. Podleckiego-Łuczniczej". O tym projekcie pisaliśmy już na portalu MojaOrunia.

II etap inwestycji zakłada m.in. stworzenie placu zabaw dla starszej młodzieży i nasadzenie roślinności. Warto wspomnieć, że pierwszy etap tej inwestycji był realizowany ze środków rady dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Inwestycja zakłada cztery etapy.

Galeria artykułu

W piątek urzędnicy z prezydent Dulkiewicz na czele ogłosili wyniki budżetu obywatelskiego

W piątek...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.98.*

17:40, 01/11/21

Co z realizacją chodnika do domów mieszkalnych od Żuławskiej do oruńskiego "falowca"na Przyjemnej?! Tam też był zwycięzki projekt jedynie cos się z punktami stało i w rezultacie chodnika nie ma a pieniadze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.135.*

22:37, 24/10/21

niech redakcja napisze na jakim etapie realizacji są zwycięskie projekty z poprzednich lat.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

04/11 Interesują mnie spotkania z tłem finansowym, mam swoje miesz...»

• Wiecej ogłoszeń