Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 06/10/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kończą się prace w oruńskim Ratuszu. Na początku 2022 r. ruszy biblioteka

 1 dodane: 11:31, 19/11/21

tagi:

Przedstawiciele miasta informują portal MojaOrunia, że uroczyste otwarcie oruńskiego Ratusza nastąpi w pierwszym kwartale 2022 r., a prawdopodobnie od lutego będzie można korzystać już tutaj z miejskiej biblioteki. - To będzie wyjątkowe miejsce, gdzie nie tylko będzie można wypożyczyć książki. Będzie to też dwupiętrowa przestrzeń do spotkań i dyskusji - mówią nam urzędnicy.

Wizualizacja przyszłej mediateki na Oruni
Wizualizacja przyszłej mediateki na Oruni
Fot. fot. mat. prasowe

Fotografia 1 z 1

Przebudowa dawnego Ratusza na Gościnnej rozpoczęła się w czerwcu 2020 r. Dziś roboty są na ukończeniu.

- Uroczyste otwarcie nastąpi w pierwszym kwartale 2022 – prawdopodobnie od stycznia lub lutego z budynku częściowo będzie można już korzystać - mówi portalowi MojaOrunia Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska.

Na przełomie listopada i grudnia odbędą się odbiory robót budowlanych. Później rozpocznie się uzupełnianie wyposażenia budynku, w tym biblioteki. A ta ma być imponująca. Księgozbiór będzie liczył 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Znajdzie się też miejsce dla czytelni z kawiarenką i strefy gier planszowych. - To będzie wyjątkowe miejsce. Dwupiętrowa biblioteka, ale także przestrzeń do różnych spotkań - mówi portalowi MojaOrunia Marek Demczuk, kierownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Jeżeli wszystko pójdzie z planem, z biblioteki w Ratuszu będzie można korzystać już w lutym.

Ratusz oruński przeszedł sporą metamorfozę. - Wykonano przebudowę przyłączy do sieci infrastruktury, izolację ścian fundamentowych, przebudowę stropów oraz remont i odbudowę więźby dachowej z dociepleniem. Ponadto zbudowany został szyb windy i zamontowano dźwig osobowy, wykonano również niezbędne instalacje wewnętrzne. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a także przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji budynku - wyliczają urzędnicy.

W budynku swoją siedzibę będzie miała też oruńska rada dzielnicy, a także swoje działania prowadzić będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej znana z wielu społecznych inicjatyw, które mają miejsce w "Gościnnej Przystani".

Na budynku zostanie zamontowany podświetlany szyld „Ratusz Oruński”. - Obiekt będzie również monitorowany. Teren wokół gmachu zostanie zagospodarowany. Pojawią się nowe ławki i stojaki na rowery.

Inwestycja jest częścią rewitalizacji Oruni. Kosztowała blisko 6 mln zł.

Historia Ratusza

Dawny Oruński Ratusz to budynek zbudowany w stylu neogotyckim, pochodzący z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji.

Galeria artykułu

Wizualizacja przyszłej mediateki na Oruni

Wizualizacja...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.111.*

19:16, 02/12/21

Nie mogę się doczekać!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń