Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 19/01/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Radni proponują miastu wydłużenie linii 120 aż na Orunię. "Odczuliśmy brak 210."

 1 dodane: 17:10, 24/11/21

tagi:

Radni dzielnicowi zgłosili do miasta wniosek o przedłużenie linii autobusowej 120, tak by mieszkańcy Oruni mieli bezpośredni dojazd komunikacją publiczną do Matarni i lotniska. - Ewentualnie miasto mogłoby też znacznie usprawnić kursowanie linii 113 - mówią portalowi MojaOrunia. I przekonują, że wiele złego zrobiła zeszłoroczna decyzja miasta, by z dzielnicy wycofać linię 210.

Radni proponują miastu wydłużenie linii 120 aż na Orunię.
Radni proponują miastu wydłużenie linii 120 aż na
Fot. osowa.com

Fotografia 1 z 1

"Po skróceniu linii 210 borykamy się z brakiem bezpośredniego połączenia z Górnym tarasem Gdańska" - to fragment pisma, które radni dzielnicowi z Oruni, Lipiec i Św.Wojciecha wysłali do urzędników, m.in. do dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

W dokumencie radni proszą miasto, by linia autobusowa nr 120 została wydłużona na Orunię.

Obecnie "120." kursuje z gdańskiego lotniska do pętli Świętokrzyska. Radni dzielnicowi z Oruni chcą ją wydłużyć w rejon ulicy Gościnnej, gdzie w przyszłości za dawną Zatoką ma powstać nowa pętla.

"Wiemy, że nie nastąpi to od razu, ale obecnie projektowany jest "Rynek Oruński" i do 2023 nowa Pętla za Zatoką powinna być gotowa. Jest zatem czas, aby przepracować potrzeby i możliwości wydłużenia linii 120 lub zaproponować mieszkańcom inne propozycje" - przekonują radni.

- Odczuliśmy brak linii autobusowej 210 na Oruni. Mieszkańcy stracili w ten sposób szybki dostęp do wielu usług. Miasto tłumaczyło swoją decyzję różnymi statystykami, ale naszym zdaniem zapomniało całkowicie o aspekcie społecznym. A prawda jest taka, że kursująca na Orunię linie 210 miała wzmocnić rewitalizację Oruni. Bo dawała oruniakom lepsze połączenie z górnym tarasem Gdańska, ale dawała też szansę, że po rewitalizacji więcej osób będzie przyjeżdżać na Orunię - tłumaczy w rozmowie z portalem MojaOrunia Agnieszka Bartków, szefowa rady dzielnicy "Orunia-Lipce-Św.Wojciech".

Bartków przekonuje, że w dzielnicy brakuje bezpośredniego połączenia w rejon Matarni, czyli miejsca, które obfituje w usługi. - Takich usług na Oruni nie ma - zauważa.

Rozmówczyni portalu używa jeszcze jednego argumentu. - Poza tym w rejonie lotniska znajdują się też firmy i fabryki, w których pracują mieszkańcy Oruni. Im bardzo brakuje bezpośredniego połączenia.

Jeżeli plany radnych zostałyby wprowadzone w życie, autobus 120 wyjeżdżałby z Gościnnej i Małomiejską jechałby w kierunku pętli Świętokrzyska, a dalej kursował już według obecnego schematu.

Radni liczą się z tym, że na taką zmianę nie zgodzą się urzędnicy. Chcą jednak konkretnej odpowiedzi i propozycji ze strony miasta. Sami również zgłaszają alternatywne pomysły. - Pewnym rozwiązaniem jest też znaczne usprawnienie linii 113 - mówi Bartków.

Obecnie linia 113 kursuje z Gościnnej na ulicę Olimpijską, po drodze zatrzymując się też na pętli Świętokrzyska. Radni przekonują jednak, że autobusy jeżdżą zbyt rzadko - w soboty tylko w godzinach od 10 do 16 (1 kurs na godzinę), a w niedzielę wcale. - Gdyby kursów było więcej, oruniacy mieliby lepsze połączenie na pętlę Świętokrzyska, a stamtąd mogliby się przesiadać np. na autobus linii 120.

Galeria artykułu

Radni proponują miastu wydłużenie linii 120 aż na Orunię. "Odczuliśmy brak 210."

Radni proponują...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.173.22.*

23:40, 24/11/21

kochani ziomale oruniacy i szanowna rado dzielnicy urzędnicy nie wyraza zgody na przedluzenie linii 120 goscinna petla bo jak sugerowali w przypadku 210 będzie generowalo to opóźnienia zlikwidowano również linie ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/01 Witam. Zaopiekuje się Waszym dzieckiem od poniedziałku do...»

02/01 Szukamy osoby do dorywczej opieki nad dziećmi w wieku przed...»

02/01 Mloda i chetna na spotkania $$$ na godzinke albo lodzika. U ...»

• Wiecej ogłoszeń