Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 28/01/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

To ma być drugi największy park w Gdańsku. "Nie zepsujcie nam tego, co już mamy"

 2 dodane: 07:03, 08/05/22

tagi:

Park Południowy będzie miał 77 hektarów powierzchni, a jego granice przebiegać będą przez różne dzielnice Gdańska. Miasto już wcześniej dało gwarancję, że w tym miejscu nie powstaną nowe mieszkania. Zakończyły się konsultacje na temat tego miejsca. Miasto opublikowało szczegółowy raport. Czego domagają się mieszkańcy?

To ma być drugi największy park w Gdańsku.
To ma być drugi największy park w Gdańsku. "Nie
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

Park Południowy ma swym zasięgiem objąć m.in. Zakoniczyn, Jasień i Ujeścisko- Łostowice. Ma być drugim pod względem wielkości zieleńcem w Gdańsku - większy ma być tylko Park Reagana.

W okolicy jest już m.in. Park Oruński, Kozacza Góra z punktem widokowym, a na granicy Chełmu i Ujeściska leży też duży Jar Wilanowski. Dla wielu mieszkańców południowego Gdańska terenów zielonych jest jednak zbyt mało. Ludzie zwracają uwagę, że w tej części Gdańska każdego roku budowane są i oddawane nowe osiedla, a tym samym zielone miejsca coraz bardziej się kurczą.

Prezydent Dulkiewicz obiecała, że miasto przygotowuje koncepcję nowego Parku Południowego i że w tym miejscu nie powstaną nowe mieszkania. Miasto wie, że mieszkańcy południowego Gdańska mocno akcentują potrzebę stworzenia nowego parku, a takie sygnały płynęły m.in. podczas zorganizowanego przez ludzi z Gościnnej Przystani projektu "Quo Vadis".

Od kilku miesięcy w Gdańsku trwały konsultacje na temat wizji Parku Południowego. W południowych dzielnicach Gdańska rozstawiono punkty konsultacyjne, były też warsztaty i ankieta, w której udział wzięło ponad 750 osób. "Nie zepsujcie nam tego, co już mamy" - prosiło wielu mieszkańców, którzy obawiają się, że zielone tereny na południu Gdańska zostaną zabudowane.

"Zdaniem większości mieszkańców urządzanie Parku powinno polegać przede wszystkim na miminalnych ingerencjach w zielen oraz doposażeniu i rozwijaniu obecnej infrastruktury, ale bez usuwania lub przekształania już istniejących częścia zagospodarowania" - czytamy w raporcie z konsultacji, który kilka dni temu opublikowało miasto.

Mieszkańcy najbardziej nie chcą kolejnej zabudowy w rejonie tzw. Parku Dulina (między szkołami nr 6 i 12) i okolic zbiorników Świętokrzyska I i II.

Podczas konsultacji pojawiły się głosy, by w nowym Parku unikać utwardzonych ścieżek, placów, czy fontann. Inni zgłaszali potrzeby budowy infrastruktury, której na południu Gdańska brakuje, np. boisk, wybiegów dla psów (większych), ale też i kawiarni.

Pojawił się też pomysł, by w rejonie zbiorników Świętokrzyska I i II zorganizować wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych.

Park Południowy. Co dalej?

Tworzenie Parku zaplanowane jest na 10-15 lat, a inwestycja będzie realizowana etapami. W pierwszej kolejności miasto chce nasadzić drzewa, wprowadzić oświetlenie we wskazanych ciągach pieszych, utwardzić ścieżki dla pieszych i drogi dla rowerzystów, wybudować schody, pochylnie, kładki.

W kolejnym etapie uporządkowany ma zostać Park Dulina, wybudować wybiegi dla psów i nasadzić nową zieleń np. w rejonie Zbiornika Świętokrzyska I.

Trzeci etap będzie oznaczał realizację bardziej "twardych" inwestycji, np. ewentualną budowę amfiteatru, pawilonów gastronomicznych, skate parków.

Galeria artykułu

To ma być drugi największy park w Gdańsku. "Nie zepsujcie nam tego, co już mamy"

To ma być drugi...

To ma być drugi największy park w Gdańsku. "Nie zepsujcie nam tego, co już mamy"

To ma być drugi...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

94.254.229.*

22:16, 09/05/22

panie redaktorze prosimy zaktualizować zdjęcia poglądowe jakby był pan na spotkaniu z pania prezydent w sobote nad zbiornikiem swietokrzyska 2 to by pan zobaczyl zew okolicy zbiornika patrz mapa pogladowa ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń