Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 27/06/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Niemieckie napisy na Oruni. "Historii nie da się zamalować"

 1 dodane: 09:43, 19/05/22

tagi:

Na niedawno wyremontowanym budynku przy Trakcie św. Wojciecha 93 pojawiły się niemieckie napisy, nawiązujące do historii tego miejsca. - Czy naprawdę trzeba pokazywać takie rzeczy w naszym Gdańsku? - pyta jedna z czytelniczek. - Historii nie da się zamalować - mówi w rozmowie z portalem MojaOrunia przedstawiciel konserwatora zabytków, Ryszard Kopittke.

Niemieckie napisy na Oruni.
Niemieckie napisy na Oruni. "Historii nie da się
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Na Trakcie św. Wojciecha (na odcinku od Sandomierskiej do Dworcowej) trwają remonty kolejnych kamienic. Część z prac odbywa się dzięki miastu i trwającej rewitalizacji, inne - za sprawą zaangażowania lokalnych wspólnot mieszkaniowych.

Zupełnie innego wyglądu nabrał m.in. budynek przy Trakcie św. Wojciecha 93. Odrestaurowana kamienica cieszy oko, a uwagę przykuwają też odświeżone niemieckie napisy. Nie wszystkim jednak nowe widoki przypadają do gustu.

Jedna z naszych czytelniczek uważa, że pokazywanie niemieckich napisów, które nawiązują do Wolnego Miasta Gdańska, nie powinno mieć miejsca. Pyta, kto wyraził zgodę na taką decyzję?

Odpowiedzi udziela nam Ryszard Kopittke, inspektor ochrony zabytków w Wydziale ds. Zabytków Nieruchomych u Pomorskiego Konserwatora. - Od kiedy tylko postawiono rusztowanie przy kamienicy zacząłem przyglądać się pracom remontowym. Pamiętałem, że na elewacji między oknami widoczne były przedwojenne napisy i ciekawił mnie ich dalszy los. Po oczyszczeniu elewacji wyraźnie – ale pozytywnie, zaskoczeni byli nimi robotnicy i konserwatorzy z budowy. Zapowiedzieli chęć pozostawienia napisów, ‘za’ był również zarządca nieruchomości. Zrobiono szybko krótki program prac konserwatorskich. Opracowaniem zajęła się firma Subtitlas, ta sama która odtwarzała napis przy Jana z Kolna czy Biskupiej. Pomocne były również przedwojenne zdjęcia – szczęśliwie kamienica ta została uwieczniona na dwóch fotografiach. Same napisy miały jasne, gołębiowe tło i pierwotnie zakładaliśmy, że pozostanie ono na boniowaniu.

Kopittke podkreśla, że nie ma nic złego w eksponowaniu takich napisów, bo jest to prawdziwa historia Gdańska. - Te napisy nie są czymś nowym. Były doskonale widoczne już wcześniej, wychodząc spod starej żółtej farby. A to najlepiej pokazuje, że historii nie da się zamalować. Rodzina Janzohn z Berlina była właścicielem kamienicy do końca drugiej wojny. Po raz pierwszy pojawiają się w księgach adresowych w 1904 rok. Johann Janzohn z zawodu był hydraulikiem i instalatorem. Dla mnie jako przewodnika, to doskonały punkt do opowiadania historii o dawnych oruniakach - mówi.

- Takich starych szyldów jest w całym Gdańsku znacznie więcej i wiele z nich zachowało się właśnie na Oruni. Mamy szewca, rzeźnika czy fryzjera na Podmiejskiej, sklep kolonialny na Raduńskiej. Wszystkie napisy są dzisiaj doskonale widoczne. Liczę na to, że przyszłe remonty nas jeszcze pozytywnie zaskoczą. W tej chwili opracowywany jest program prac konserwatorskich słupa ogłoszeniowego z ulicy Gościnnej. Tam też mamy napisy w języku niemieckim, prawdopodobnie z adresem biura plakatowego - dopowiada.

Kopittke przypomina, że język niemiecki był językiem urzędowym w Gdańsku, i to nawet za czasów Rzeczypospolitej. - Dla równowagi, z okresu międzywojennego na Oruni mamy też polski napis – Drukarnia Gdańska, na fasadzie budynku Trakt św. Wojciecha 57. W Gdańsku odnajdziemy niemieckie napisy, w innych częściach Polski zobaczymy cyrylicę. Jakiś tydzień temu odnalazłem odnowiony napis w języku rosyjskim po zakładzie aparatów miedzianych przy ulicy Emilii Plater 9/11 w Warszawie. Rosyjska reklama znajdowała się na kamienicy Barskich w Łodzi, nie wiem czy wciąż istnieje - komentuje.

- My też mamy swoje pamiątki po Rosjanach zdobywających Gdańsk w roku 45. Na Starym Przedmieściu i Ołowiance odnajdziemy charakterystyczne napisy Min niet. Wszystkie te napisy w ubiegłych latach, decyzjami czy to Miejskiego czy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pozostały wyeksponowane - punetuje rozmówca portalu MojaOrunia.

Galeria artykułu

Niemieckie napisy na Oruni. "Historii nie da się zamalować"

Niemieckie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.99.*

21:43, 22/05/22

Cieszę się, że kamienice na trakcie doczekały sie rewitalizacji. Wyglądają pięknie! :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.235.188.*

12:34, 22/05/22

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

176.221.122.*

08:26, 21/05/22

Trochę mnie te napisy zdenerwowały, ale mimo nieznajomości języka niemieckiego zrozumiałam, te napisy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.186.74.*

09:28, 20/05/22

Do Gościa poniżej- nie wiem czy uwierzysz ale w Grodnie w katedrze są tablice w języku polskim- wspolczesne i z dawnych lat. Zanim w klawiaturę to chociaż trochę o mózg- sprawdzić i poczytać. Nie znam się ale ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.196.*

08:00, 20/05/22

Ciekawe czy we Lwowie ,Wilnie itp.itd. też tak dbają o relikty historyczne .Urzędnicy dbają o niemieckie napisy ,to może taki napis jak Drukarnia ,Stysiński znalazły by się na liście odnowy? A może zmienić ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń