Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 29/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Park Schopenhauera z szansą na nowe otwarcie. Dawniej skończyło się na obietnicach

 1 dodane: 14:50, 09/08/22

tagi:

Kilkanaście lat temu urzędnicy snuli na temat Parku Schopenhauera śmiałe wizje. Miejsce to miało się wzbogacić o nowe oczka wodne, place zabaw, nawet lodowisko i zamykane na noc ogrodzenie. Z planów nic nie wyszło, a miasto nie kwapiło się nawet do regularnego sprzątania oruńskiego zieleńca. Szansą na nowe otwarcie są dopiero unijne pieniądze i kolejny etap rewitalizacji Oruni. Magistrat podaje nam kilka nowych dat i deklaracji.

Park Schopenhauera sprzątali m.in. pracownicy Stacji Orunia
Park Schopenhauera sprzątali m.in. pracownicy Stacji Orunia
Fot. pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury

Fotografia 1 z 1

Położony na tyłach domu kultury przy Dworcowej (zwanego obecnie Stacją Orunia) Park Schopenhauera ma bogatą historię. Przewijają się w niej znane postaci (bądź co bądź nazwisko słynnego na całego świat filozofa zobowiązuje), ale i piękne aleje lipowe, pałacyk z obrazami Rembrandta, zawirowania w księgach wieczystych, wywracającą wszystko do góry nogami linię kolejową, a nawet wątek z sadystycznym nazistą.

Tyle tak zwane dawne czasy. Ostatnie lata dla tego adresu można skwitować jednym słowem: marazm.

Zachaszczony, zaśmiecony, z powalonymi drzewami - Park swoje czasy świetności ma dawno za sobą.

Plany były ambitne, ale zostały tylko na papierze

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zajmuje się parkiem od 2008 r.  Wcześniej administratorem był Gdański Archipelag Kultury. - Wcześniejszy administrator,  GAK, po prostu nie miał możliwości, żeby w odpowiedni sposób zajmować się parkiem. W tym roku park kosiliśmy dwa razy, przeprowadziliśmy inwentaryzację, sprawdzanie drzewostanu, planujemy jeszcze sprzątanie. Proszę pamiętać, że był okres, kiedy w parku nie działo się nic. Robimy tyle, na ile pozwalają nam środki - mówili nam w 2009 r. urzędnicy GZDiZ.

W tamtym roku magistrat oficjalnie zapowiadał też spore zmiany na lepsze w tej części Oruni. Na temat przyszłości Parku Schopenhauera w urzędzie odbywały się rady techniczne, a miasto (korzystając wcześniej z pracy Studentów Politechniki Gdańskiej) pokazywało swoje koncepcje przyszłych zmian.

W Parku Schopenhauera miało znaleźć się miejsce na place zabaw, fontannę, oczka wodne, a nawet lodowisko. W 2010 r. rozmawiając z urzędnikami słyszeliśmy, że Park będzie ogrodzony, a nawet zamykany na noc. I że od strony pojawią się wygłuszające hałas ekrany. Powstawały wizualizacje i koncepcje, ale inwestycja nigdy nie wyszła poza planowanie zza biurka. Wszystkie pomysły trafiły więc do szuflady.

"Brejkin nius", czyli miasto ustawi pięć koszy na śmieci

Taki kontrast w porównaniu z tamtymi planami i zapowiedziami - w sierpniu 2022 r. od oruniaków dowiadujemy się, że miasto obiecało postawić na terenie Parku Schopenhauera pięć koszy na śmieci. I obiecało także, że zieleniec będzie sprzątany trzy razy w tygodniu.

Miasto potwierdza nam tego "brejkin niusa". Dopytujemy, kto w takim razie sprzątał miejski zieleniec do tej pory? - Do tej pory teren Parku sprzątany był interwencyjnie - odpowiada nam Patryk Rosiński z Biura Prasowego Prezydent Gdańska.

"Interwencyjnie" sprzątali go też sami mieszkańcy i ludzie pracujący na Oruni. W ostatnich latach taką akcję prowadziła m.in. Gościnna Przystań, ale też Stacja Orunia. Miejski zieleniec był tak zaśmiecony, że w kilka godzin ludzie zbierali tu po kilkanaście worków śmieci.

Miasto obiecuje większe zmiany w Parku, ale...

Park Schopenhauera ma szansę na nowe otwarcie, ale tylko wtedy, gdy Orunia wejdzie w drugi etap rewitalizacji, a do miasta dotrą kolejne unijne pieniądze. Rosiński potwierdza nam, że miasto planuje rewaloryzację Park Schopenhauera właśnie w ramach rewitalizacji Oruni.

A kiedy ten etap rewitalizacji może się rozpocząć? - Jeżeli mówimy już o samych realizacjach robót budowlanych to najwcześniej będą to lata 2024-2025. W roku 2023 zamierzamy opracować dokumenty programowe, w tym aktualizację Gminnego Programu Rewitalizacji. Opracowanie zakresów zadań będzie się odbywało w trybie konsultacyjnym z mieszkańcami Oruni - odpowiada nam urzędnik.

Przedstawiciel magistratu mówi nam również, że opracowany wiele lat temu projekt (ten, o którym pisaliśmy wyżej - lodowisko, fontanna, zamykany zieleniec) rewaloryzacji Parku "jest nieaktualny i nie podlegał żadnym modyfikacjom".

- Obecnie zlecono Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska przygotowanie zamówienia publicznego na pozyskanie nowej dokumentacji technicznej dla tego zadania - dodaje.

Galeria artykułu

Park Schopenhauera sprzątali m.in. pracownicy Stacji Orunia

Park...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

176.221.122.*

13:56, 12/08/22

Szkoda, że dworek ma nazwę Stacja Orunia, a nie Dworek Artura. A może by jeszcze pomyśleć o zagospodarowaniu Góry Płaczu, Glinianej i Wzgórza Ptaszników. Mogłoby to zwiększyć Park Oruński.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń