Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 29/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kolejny numer oruńskiej gazety już w maju. "Zbieramy opowieści i zdjęcia"

 1 dodane: 15:08, 24/03/23

tagi:

W maju ukaże się siódmy numer popularnej, bezpłatnej dzielnicowej gazety "Wasze historie po oruńsku". Tematem numeru będzie ulica Dworcowa - jej historia, nieistniejące już miejsca i dawni mieszkańcy. Wydawcy gazety mają konkretny apel do oruniaków.

Jeden z wcześniejszych numerów gazety
Jeden z wcześniejszych numerów gazety
Fot. Aleksandra Abakanowicz

Fotografia 1 z 1

- Jeśli w rodzinnych albumach posiadacie stare zdjęcia ulicy, z czasów, kiedy była tu piekarnia Szuty, Straż Pożarna, bar mleczny czy zakład naprawiający lalki, albo pamiętacie życie tej ulicy sprzed lat, to prosimy o kontakt z organizatorkami - proszą pomysłodawcy gazety "Wasze historie po oruńsku".

Gazetę tworzą pasjonatki historii dzielnicy - pomysłodawczyni gazety i Lokalna Przewodniczka po Oruni - Dorota Dombrowska, Anna Sadowska z GAK Stacja Orunia oraz Aleksandra Abakanowicz Lokalna Przewodniczka po Oruni i jedna z redaktorek profilu na Fb “Historie po Oruńsku”.

Do tej pory ukazało się sześć numerów gazety wydawanej przez GAK Stację Orunia. Wydanie specjalne (nr 4, 5 i 6) zostało dofinansowane m.in. ze środków rady dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce.

Numer siódmy gazety wyjdzie po dłuższej przerwie i jak dowiedział się portal MojaOrunia, ukaże się w maju.

- Jego tematem będzie tym razem ulica Dworcowa – dawne życie i zwyczaje sąsiedzkie, kamienice i obiekty, które nie przetrwały upływu czasu, sklepy, obiekty i usługi, wokół których kręciło się kiedyś codzienne życie - informują twórcy gazety.

Dlaczego akurat ulica Dworcowa? Ulica Dworcowa jest może krótka, ale pełna jest wspomnień, historii i wielu nieodkrytych jeszcze tajemnic. Niektóre fragmenty ulicy przetrwały jedynie na starych zdjęciach oraz w pamięci mieszkańców i mieszkanek. Powódź zabrała większą część kronik domu kultury pozostawiając w nich puste stronice. Chcemy je na nowo wypełnić zbierając opowieści, wspomnienia i stare zdjęcia osób związanych z ul. Dworcową – podkreślają pasjonatki historii Oruni.

Przylegająca do linii kolejowej ulica Dworcowa to „kawał historii Oruni - dom kultury, kiedyś biblioteka i kino Jutrzenka, straż pożarna, kultowa piekarnia pana Szuty, kamienice, które zniknęły po powodzi 2001 r. i wiele innych miejsc i wydarzeń – wyliczają.

Z naszej strony możemy dodać, że to w budynku na Dworcowej całe życie mieszkała Anita Alot, która pamiętała przedwojenną Orunię, a w ostatnich latach swojego życia z pasją śledziła nasz portal, bo nadal interesowała się swoją dzielnicą.

Każdy, kto chciałby się podzielić zdjęciami dawnej Dworcowej, może pisać na maila: gazeta@gak.gda.pl, dzwonić pod numer telefonu: 571 600 107 lub po prostu przyjść do GAK Stacji Orunia przy ul Dworcowej 9 i zapytać o Annę Sadowską.

Galeria artykułu

Jeden z wcześniejszych numerów gazety

Jeden z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń