Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 28/04/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”

 1 dodane: 13:48, 14/06/23Artykuł Czytelnika

tagi:

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Działania projektowe rozpoczynają się 15 czerwca 2023 r. i zakończą się w listopadzie tego roku.

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”
Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki,
Fot. STACJA ORUNIA

Fotografia 1 z 1

W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska.

Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwa oruńskie domu kultury GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną.

Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy.

W ramach projektu odbędą się prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet, warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców, warsztaty dla nauczycieli, jak również konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą bohaterek projektu.

Zwieńczeniem projektu będą mapy (zarówno składane, papierowe, jak i dostępne w aplikacji na telefon) do samodzielnego zwiedzania dzielnicy szlakami kobiet oraz pocztówki z biogramami wybranych orunianek. Wszystkie wykłady oraz jeden ze spacerów po dzielnicy tłumaczone będą na Polski Język Migowy (PJM).

Projekt rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca cyklem wykładów i spotkań poświęconych kobietom związanym z Orunią.

Harmonogram prelekcji/spotkań:

• 16.06.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską –Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg

• 23.06.2023 Stacja Orunia GAK, g.17.00 Wykład Anny Zielińskiej-Fedoruk | Działaczki oruńskiej Polonii

• 30.06.2023 Stacja Orunia GAK, g. 18.00 Spotkanie z prof. Ewą Graczyk | Stefania Augustyńska, Stanisława Przybyszewska

• 28.07.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Wykład prof. Sławomira Kościelaka | Emilia Hoene Wszystkie spotkania będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). * Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

Galeria artykułu

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”

Orunia jest...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń