Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 24/07/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Na Oruni stanie pierwsza "miejska jadłodzielnia". Znamy miejsce i datę

 1 dodane: 09:10, 07/12/23

tagi:

W sobotę tuż przed Gwiazdką na Oruni zostanie uroczyście otwarta "miejska jadłodzielnia" - dowiedział się portal MojaOrunia. Lodówka społeczna stanie przy budynku Stacji Orunia na ulicy Dworcowej. Pomysłodawczynią projektu, który zdobył uznanie w głosowaniu do budżetu obywatelskiego, jest Agnieszka Bartków, szefowa lokalnej rady dzielnicy. - Tu nie chodzi tylko o pomoc potrzebującym. Chodzi o uratowanie przed zmarnowaniem jedzenia - podkreśla.

Na Oruni stanie pierwsza
Na Oruni stanie pierwsza "miejska jadłodzielnia".
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Bardzo się cieszę, że na Oruni stanie pierwsza miejsca jadłodzielnia. Będzie ona dla wszystkich, bo jej celem jest, aby nie marnować jedzenia i dzielić się między sobą. I nie wyrzucać jedzenia na wysypisko śmieci — mówi portalowi MojaOrunia Agnieszka Bartków, szefowa rady dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce".

To właśnie Bartków wpadła na pomysł, że na Oruni powinna stanąć tak zwana "lodówka społeczna". Napisała projekt i zgłosiła go do budżetu obywatelskiego. Pomysł przypadł do gustu wielu osobom i zdobył sporo głosów.

Początkowo lodówka miała stanąć przy oruńskim Ratuszu, ostatecznie zostanie zamontowana przy budynku Stacji Orunia przy ulicy Dworcowej. Bartków informuje, że montaż rozpocznie się w piątek, a uroczyste otwarcie "miejskiej jadłodzielni" nastąpi dzień później, w sobotę — tuż przed Gwiazdką na Oruni.

W opisie projektu czytamy: "Warto oddać nadwyżkę jedzenia do lodówki społecznej, zamiast wyrzucać ją do śmietnika. Skorzysta drugi człowiek oraz przyroda. Nie istnieją bowiem podziały społeczne, ani kategorie w oparciu o status społeczny użytkowników Jadłodzielni. Wszystko działa w myśl #ekologii oraz idei "zero waste". Ludzie często kojarzą Jadłodzielnie z pomocą potrzebującym. To wręcz wypaczanie tego pomysłu. Chodzi głównie o ratowanie nadwyżek jedzenia przed skończeniem na wysypisku śmieci. Ideą jest powstrzymanie marnowania żywności. W Polsce jest to 5 mln ton jedzenia rocznie".

Bartków podkreśla, że do lodówek społecznych nie należy kupować jedzenia. - Chodzi bowiem o uratowanie przed zmarnowaniem tego, co zostało już kupione — zwraca uwagę.

Galeria artykułu

Na Oruni stanie pierwsza "miejska jadłodzielnia". Znamy miejsce i datę

Na Oruni stanie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń