Oruńskie Inżynierskie Koło Orunia (IKO) powstało w 2012 roku. To innowacyjne przedsięwzięcie oruńskich inżynierów narodziło się z potrzeby przełamania krzywdzącego stereotypu o Oruni i jej mieszkańcach. Wyszliśmy z założenia, że Oruni trzeba pomóc, aby stała się OAZĄ Gdańska, tak, jak jest przedstawiana w historycznych przekazach.
1) Na przełomie stycznia i lutego 2012 roku siedmioosobowa grupa oruńskich inżynierów w składzie: Aneta Ulańska, Paweł Patyk, Elżbieta Filipowicz-Kozaryna, Bożena Moćko, Jadwiga Moczulska, Justyna Kaleta oraz inicjator - Józef Kubicki podjęła działania o utworzenie Inżynierskiego Koła Orunia . Wytyczono cele, sposoby działania i opracowano logo, nawiązujące do historycznego dziedzictwa dzielnicy. Prezesem została wybrana mgr inż. Aneta Ulańska.
2) Głównym celem było podjęcie działań i udzielanie pomocy w integracji mieszkańców dzielnicy we współpracy ze szkołami, uczelniami, zakładami pracy i innymi jednostkami organizacyjnymi dzielnicy.
3) IKO zgłosiło akces przystąpienia do Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk" i zostało przyjęte 8 maja 2012 roku. Uchwałą Zarządu, która została podjęta podczas posiedzenia wyjazdowego, które odbyło się w Ogrodach Justyny na Oruni (relacja tego wydarzenia jest zawarta w miesięczniku „Nasz Gdańsk” Nr 07/2012 str.13*). Natomiast zasady partycypacji IKO w Stowarzyszeniu NG zostały określone Regulaminem, który został zatwierdzony przez Zarząd Stowarzyszenia NG w dniu 12 lutego 2013 roku i na tę okoliczność wydano wkładkę (parz NG Nr 04/2013*) z treścią Regulaminu wraz z artykułami z cyklu „Ku lepszym i tańszym rozwiązaniom”.
4) W związku z postanowieniem Zarządu Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk” w dniu 8 kwietna 2024 roku. Uchwałą Nr 3 unieważniono Regulamin IKO, co spowodowało, iż Inżynierskie Koło Orunia postanowiło podjąć działania zmierzające do usamodzielnienia się. W dniu 12 czerwca 2024 roku IKO zostało wpisane pod tą nazwą do ewidencji stowarzyszeń zwykłych, prowadzonej przez Prezydenta Miasta Gdańska i posiada: REGON, NIP oraz konto bankowe. W tym nowym otwarciu działalności IKO przewidujemy utworzenie sekcji specjalistycznych (lub grup - ogniw tematycznych: Pracodawców, Młodzieżowej (w zakresie politechnizacji), Infrastruktury (Planów Zagospodarowania Przestrzennego - MPZP) oraz aktywny udział w jesiennych wyborach Rady Dzielnicy - Orunia, Św. Wojciech, Lipce, kontynuacja dotychczasowych i nowych tematów w zależności od środków i możliwości osobowych członków IKO.
5) W dniu 24 kwietnia 2024 roku na zebraniu założycielskim i reaktywującym samodzielność IKO wybrano Zarząd w składzie: Roman Wawrzyniec Itrich - Prezes Zarządu, Zofia Zienkiewicz - Z-ca Prezesa, Elżbieta Filipowocz-Kozaryna - Sekretarz Stowarzyszenia. 6) W IV kwartale 2024 roku przewidujemy zorganizować Ogólne Zebranie Członków IKO w celu wybrania Zarządu na dwuletnią kadencję. Deklaracje dla nowych Członków są do pobrania u Kol. Zofii Zienkiwicz (email: lawenda@ogrodnictwolawenda.pl). Główne tematy realizowane w dwunastoletnim okresie działalności przez członków IKO we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasz Gdańsk" i innymi podmiotami opublikujemy w następnym cyklu informacyjnym. Obecnie IKO będzie ubiegać się o przyjęcie do struktur FSNT NOT.
* Podane numery Miesięczników „Nasz Gdańsk” są dostępne na portalu www.nasz.gdansk.pl w zakładce e-miesięcznik. Prezes Zarządu IKO mgr Roman Wawrzyniec Itrich Inicjator założenia IKO inż. Józef Kubicki
email: ikoorunia@gmail.com Gdańsk,