Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 29/01/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Białoruska młodzież z „partyzanckiego liceum” przyjeżdża do Gdańska

 1 dodane: 11:25, 31/07/09

tagi:demokracjaliceum humanistyczneopozycjaBiałoruś

Po raz kolejny, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Gdańska i Urzędu Wojewódzkiego, uczniowie ze zdelegalizowanego przez władze białoruskie Liceum Humanistycznego im. Jakuba Kołasa z Mińska – jedynej szkoły średniej na terenie Białorusi, w której nauczanie odbywa się w języku ojczystym – rozpoczynają naukę w Gdańsku Oruni.

Zdjęcie pochodzi z serwisu: www.beta.prezydent.pl
Zdjęcie pochodzi z serwisu: www.beta.prezydent.pl
Fot. ZSISCKU

Fotografia 1 z 1

Liceum Humanistyczne działa w Białorusi nielegalnie. Podczas wakacji uczniowie nadrabiają zaległości ucząc się m.in. w Polsce. Po raz pierwszy uczniowie i nauczyciele z tego liceum przyjechali na lekcje do Gdańska w 2005 roku.
Liceum powstało w 1992 roku z inicjatywy inteligencji białoruskiej. Była to jedyna szkoła na Białorusi, gdzie wszystkie lekcje odbywały się po białorusku, a nie po rosyjsku. Jego nauczyciele opracowywali nowatorskie projekty dotyczące reformy edukacji, ściśle współpracowali z zagranicą. W 2003 roku, z powodu zaangażowania politycznego nauczycieli i niechęci do wprowadzenia języka rosyjskiego do szkoły, liceum zostało zamknięte. Od tego czasu lekcje odbywają się w prywatnych domach i w czasie wyjazdów wakacyjnych. Działalność liceum w Mińsku przypomina tajne komplety.
Tego lata lekcje Białorusinów w Gdańsku, jak co roku dzięki gościnności i zaangażowaniu dyrektora Aleksandra Naguckiego, odbywać się będą w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku Oruni przy ul. Smoleńskiej, w okresie od 31 lipca do 15 sierpnia. Szkoła udostępnia młodzieży pracownie przedmiotowe, halę sportową oraz dostęp do wolnych mediów, a także zakwaterowanie w internacie. Ponadto organizuje uczniom wycieczki kulturalno-turystyczne po Gdańsku i okolicach, spotkania z ludźmi kultury, nauki i polityki. Pobyt młodzieży z Mińska w Gdańsku łączy naukę dla demokracji z wypoczynkiem.
9 lipca 2009 roku młodzież z białoruskiego liceum spotkała się w pałacu prezydenckim z Pierwszą Damą RP, Marią Kaczyńską.

Galeria artykułu

Zdjęcie pochodzi z serwisu: www.beta.prezydent.pl

Zdjęcie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.242.138.*

11:05, 15/07/13

...coś się nie dodało ponawiam O Białorusi i Białorusinach krążą dziwne legendy. Kłamliwe zachodnie media przejaskrawiają obraz tego kraju. Jeśli ktoś jest ciekawy jak tam naprawdę jest podaje ciekawą stronę ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.242.138.*

11:03, 15/07/13

O Białorusi i Białorusinach krążą dziwne legendy. Kłamliwe zachodnie media przejaskrawiają obraz tego kraju. Jeśli ktoś jest ciekawy jak tam naprawdę jest podaje ciekawą stronę Białoruś jak tam jest naprawdę?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń