Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 23/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia przez szkło powiększające. Cykl fotografii. Ulica Gościnna

MojaOrunia.pl » Historia » ...

 21 dodane: 08:56, 03/08/09

tagi:

Często przechodzimy śpiesząc się w jakimś celu – do pracy, czy na zakupy. Mijamy miejsca, nie zwracając uwagi na detale, które kryją w sobie piękno i opowiadają dawne historie... Budynki przechodzą z rąk do rąk, zmieniając właścicieli i gubiąc swoje przeznaczenie... Ale fragmenty dawnych opowieści można odkryć w detalach architektury. Tak jest w przypadku ulicy Gościnnej.

Zdj. 1. - na rogu ulic Trakt Św. Wojciecha i Gościnnej stoi secesyjna kamienica z 1892 roku
Zdj. 1. - na rogu ulic Trakt Św. Wojciecha i Gościnnej stoi secesyjna kamienica z 1892 roku
Fot. ewa_k

Fotografia 1 z 21

Na przykład na rogu ulic Trakt Św. Wojciecha i Gościnnej stoi secesyjna kamienica z 1892 roku, należąca niegdyś do rzeźnika Borzechowskiego – o czym mówi napis na szczycie fasady (zdj.1.).

Podążając ulicą Gościnną mijamy willę, w której mieści się obecnie Szkoła Muzyczna I stopnia im. Wieniawskiego (Gościnna 4). W okresie międzywojennym istniała tu kawiarnia Kirchbergera ("Cafe Kirchberger"). Za kawiarnią znajdował się dawniej staw i mały ogród zoologiczny (zdj. 2., 3., 4., 5.).

Na lewo od szkoły stoi budynek poczty (Gościnna 6) – przepiękny, bogato zdobiony, w stylu eklektycznym. Dawniej – willa Olgi Peters (zdj. 6., 7., 8., 9., 10.).

Po przeciwnej stronie, w budynku, w którym mieści się obecnie komisariat policji (Gościnna 1),  działał dawniej urząd stanu cywilnego (stąd określenie: ratusz; zdj. 11., 12.).

Idąc w stronę przystanku autobusowego mijamy kamienicę pod Złotym Lwem (Gościnna 5). W górnej części fasady kamienicy dostrzeżemy płaskorzeźbę przedstawiającą majestatycznego lwa (zdj. 13.).

Jadąc od strony Gdańska i skręcając w ulicę Gościnną widzimy po lewej kamienicę, w której mieściła się dawniej Gospoda pod Kolorowym Kozłem (Gościnna 13). Przypomina o tym spoglądający na nas z góry szary koziołek... W połowie XIX wieku właścicielem kamienicy był Gerard Zimmerman. W okresie międzywojennym był tutaj sklep z artykułami kolonialnymi, własność kupca Ernsta Hoeniga (zdj. 14.).

Po prawej, nieco w głębi, przy ul. Gościnnej 15 stoi XIX-wieczna, dawna plebania, nazywana też "pastorówką". Obecnie mieści się tutaj Dom dla Dzieci i siedziba biura Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej (zdj. 15.).

W centrum placu przy Gościnnej stoi kościół – dawniej świątynia ewangelicka pod wezwaniem św. Jerzego, obecnie kościół należy do Księży Salezjanów od św. Jana Bosko (zdj. 16., 17.).

Na przeciwko kościoła stoi słup informacyjny, pokryty plakatami i aktualnymi ogłoszeniami. Ale uważny obserwator wypatrzy w górnej części stare napisy w języku niemieckm... (zdj.18.).

Czy wreszcie kuźnia oruńska (Gościnna 10) z początku XIX wieku – drobna, urokliwa, niestety zapomniana, wymagająca opieki i renowacji... (zdj. 19., 20.).

Idąc w stronę przejazdu kolejowego miniemy po prawej dawny budynek Oratorium (Gościnna 14), który w okresie międzywojennym był miejscem spotkań dla lokalnej społeczności niemieckiej. Być może o tamtych czasach pamiętają stare drzwi prowadzące na klatkę schodową... (zdj. 21., 22.).

tekst źródłowy: J. Samp, „Orunia, Stare Szkoty i Lipce”, Wydawnictwo Oskar, 2005.
Zdj. 1. - na rogu ulic Trakt Św. Wojciecha i Gościnnej stoi secesyjna kamienica z 1892 roku

Zdj. 1. - na...

Orunia przez szkło powiększające. Cykl fotografii. Ulica Gościnna

Orunia przez...

Orunia przez szkło powiększające. Cykl fotografii. Ulica Gościnna

Orunia przez...

Orunia przez szkło powiększające. Cykl fotografii. Ulica Gościnna

Orunia przez...

Orunia przez szkło powiększające. Cykl fotografii. Ulica Gościnna

Orunia przez...

Zdj. 11. - Komisariat policji przy Gościnnej 1, dawniej siedziba Urzędu Stanu Cywilnego

Zdj. 11. -...

Zdj. 12. - Komisariat policji przy Gościnnej 1, dawniej siedziba Urzędu Stanu Cywilnego

Zdj. 12. -...

Zdj. 13. - Gościnna 5, dawniej siedziba kamienicy pod Złotym Lwem.

Zdj. 13. -...

Zdj. 14. - Gościnna 13, dawniej mieściła się tutaj Gospoda pod Kolorowym Kozłem

Zdj. 14. -...

Zdj. 15. - Gościnna 15. Stoi tutaj XIX-wieczna, dawna plebania, nazywana też "pastorówką".

Zdj. 15. -...

Zdj. 16. - kościół – dawniej świątynia ewangelicka pod wezwaniem św. Jerzego

Zdj. 16. -...

Zdj. 17. - kościół – dawniej świątynia ewangelicka pod wezwaniem św. Jerzego

Zdj. 17. -...

Zdj. 18. - słup ogłoszeniowy niedaleko kościoła. W jego górnej części znaleźć można stare, niemiecki

Zdj. 18. - słup...

Zdj. 19. - Kuźnia Oruńska wybudowana na początku XIX wieku

Zdj. 19. -...

Zdj. 20. - Kuźnia Oruńska wybudowana na początku XIX wieku

Zdj. 20. -...

Zdj. 21. - Gościnna 14 - budynek dawnego Oratorium

Zdj. 21. -...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

14:37, 19/08/09

Najwięcej szczurów jest w pobliżu pierwszego stawu Podchodzą do dzieci bawiących się w piaskownicach.Wcale nie boją się ludzi.

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

 

21:45, 18/08/09

"Proszę o informacje o innych ulicach Oruni, i nie tylko tych historycznych." Drogi Czytelniku, będą kolejne historyczne artykuły napisane przez panią Ewę, mam nadzieję! :) Każdy może jednak spróbować swych sił ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

 

21:35, 18/08/09

Dziękujemy za zasygnalizowanie problemów. Zajmiemy się nimi już niedługo w kolejnych artykułach. Czy może Pan/i napisać więcej odnośnie szczurów w Parku? Można wysłać info w komentarzu. Można również zawsze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:19, 18/08/09

Proszę zajmijcie się ulicą Raduńską. Przy starym domu 34 śmietnik na chodniku, nie można przejść z wózkiem. I jeszcze jedna sprawa szczury w parku. Na placu przy dwóch piaskownicach szczury nie boją się ludzi ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:23, 13/08/09

Proszę o informacje o innych ulicach Oruni, i nie tylko tych historycznych.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń