Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 28/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ku tańszym i lepszym rozwiązaniom

 0 dodane: 16:03, 25/09/12

tagi:

Aby zrozumieć innych, starajmy się zrozumieć samych siebie – w swoim lokalnym środowisku, które przecież jest powiązane w różny sposób ze środowiskami i instytucjami zewnętrznymi, spoza Oruni.

Zachęcam drogich Czytelników do zajrzenia do dwóch poprzednich artykułów publikowanych w „Naszym Gdańsku”.

Oruńskie zakłady pracy i szkoły oraz koła naukowe PG – razem
Dnia 27.08. 2012 r. udało się zorganizować następne, bardzo pouczające, spotkanie w oruńskim przedsiębiorstwie CEMET Ltd Sp. z o.o., z którego sprawozdanie znajdzie się w oddzielnym artykule.

W założeniach i przygotowaniach tego spotkania potwierdziła się dedukcyjna prawda o potrzebie i możliwości ścisłej współpracy trzech niezależnych podmiotów tj.:
a) oruńskich zakładów pracy
b) kół naukowych i kadry naukowej Politechniki Gdańskiej
c) szkól oruńskich

Wystąpiliśmy do kilku kół naukowych PG z informacją, że jesteśmy interdyscyplinarną środowiskową grupą skupioną w Kole Inżynierów i Pasjonatów „Nasza Orunia” i przynależymy do Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”, którego prezesem jest profesor Andrzej Januszajtis. Poinformowaliśmy koła naukowe PG, że chcemy objąć inżynierskim patronatem nowoczesne muzeum i uruchomić w nim atrakcyjną działalność popularnonaukową dla oruńskiego środowiska szkolnego.

Wyraziliśmy nadzieję, że odbudowana kuźnia będzie miała wpływ na kształtowanie przyszłych fachowców i technicznych kadr inżynierskich. Poinformowaliśmy, że naszą intencją jest zaszczepianie w młodzieży chęci do głębszego poznawania naukowych zjawisk przez organizowanie mobilnych warsztatów w symbiozie z kołami naukowymi i oruńskimi zakładami pracy.

Szybki odzew, są: wola i możliwości współdziałania
Nasza propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem. I tak:
1. Koło Naukowe Studentów Fizyki PG odpisało: „Dziękuję za zaproszenie do współpracy z IKO. Jako organizacja studencka jesteśmy w pełni przekonani, że opisane przez Państwa działania pozwoliłyby na zwiększenie zasięgu popularyzacji nauki i zachęcenia młodzieży do podjęcia dalszej nauki na studiach inżynierskich”
2. Koło naukowe Geometrii i Grafiki „Kreska”: „Wyrażamy chęć podjęcia takiej współpracy w nowym roku akademickim.”
3. Koło naukowe Mechaniki Budowli KOMBO: „Wyrażamy zainteresowanie współpracą z IKO w nowym roku akademickim.”
4. Prodziekan ds. Nauki, p. prof. dr hab. inż. Marek Szkodo, napisał: „Wydział Mechaniczny jest zainteresowany współpracą z oruńskimi zakładami pracy. Współpraca ta mogłaby dotyczyć np.: umożliwienia naszym studentom odbywania praktyk zawodowych czy rozwiązywania przez naszych pracowników i studentów różnych problemów technologicznych czy konstrukcyjnych. Obecnie PG przygotowuje się do złożenia dużego wniosku grantowego związanego z poszukiwaniem złóż gazu łupkowego. W planach jest wykonanie prototypowego symulatora cementowań, sprawy związane z ochroną środowiska w czasie poszukiwań i eksploatacji złóż, a także wdrożeniem nowych technologii szczelinowania złoża. Do tych projektów poszukujemy firm z doświadczeniem i odpowiednia kadrą. Jest możliwa również współpraca w innych obszarach i dziedzinach”.

Właściciela firmy „Proamtel”, Arkadiusz Młynarczyk widzi współpracę z IKO
Z powyższego wynika, jak cenna może być inicjatywa naszego IKO, która zapoczątkuje współpracę PG z oruńskimi zakładami pracy, np.: przedsiębiorstwem CEMET Ltd Sp. z o.o., firmą Cemex wytwarzającą mieszanki betonowe z własnym zapleczem laboratoryjnym.

Warto przytoczyć stwierdzenie właściciela firmy „Proamtel”, również zlokalizowanej na Oruni, pana Arkadiusza Młynarczyka, który stwierdza, że widzi współpracę z IKO jako konsultant i doradca techniczny w branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej. Jest możliwość również prezentacji sprzętu i rozwiązań na potrzeby edukacji. (…) „Jako potwierdzenie zaangażowania i działań związanych z edukacją młodzieży zawodowej może posłużyć zaprojektowany i wykonany przez mnie zintegrowany system łączności w oparciu o rozwiązania dwóch producentów służący do celów edukacyjnych w ramach programu nauczania w jednej z pracowni Zespołu Szkół Elektronicznych w Olsztynie”.

Jak widać perspektywy zapotrzebowania na społeczną pracę w IKO są przeogromne i przerastają nasze możliwości, dlatego nie możemy sobie pozwolić na dyrygowanie, a jedynie na tworzenie dobrej aury środowiskowej między różnymi podmiotami. Zatem w dalszym ciągu będziemy spełniania funkcję katalizatora – spoiwa „środowiskowego tik tanku”. Oczekujemy na nowych członków, którym są bliskie nasze założenia, idee i cele.

Będą warsztaty obróbki tradycyjnej bursztynu dla utalentowanej oruńskiej młodzieży. Potrzebne są mobilne warsztaty
Natomiast postanowiliśmy utworzyć i uruchomić w tym roku warsztaty obróbki tradycyjnej bursztynu otwarte dla utalentowanej oruńskiej młodzieży Jesteśmy w trakcie ustaleń z Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw w sprawie objęcia patronatu nad przedsięwzięciem. Wspiera nas w projekcie zarząd Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”. Warto nadmienić, że do IKO przynależy p. Ewa Skiba, doskonały rzemieślnik i artysta obróbki bursztynu.

W zakończeniu chciałbym podkreślić, że zaszczepienie w młodych pasji „naukowego podpatrywania” zjawisk przyrodniczych, to dla kadry pedagogicznej nie tylko obowiązek, ale i najwyższy zaszczyt. Dlatego warto podjąć wysiłek oddziaływania na różne jednostki organizacyjne, aby podjęły działania na rzecz utworzenia mobilnych warsztatów dla oruńskiej młodzieży szkolnej. W pilotażowe przedsięwzięcia powinny włączyć się również władze samorządowe i administracyjne. Sprawa jest zbyt ważna również dla utrzymania i rozwoju gospodarki.

Józef Kubicki
+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.238.150.*

22:01, 04/10/12

a pan Józef te ten pan co wyporzycza rusztowania na Rotmance? brałem od niego,przywiózł starą przyczepką i sam tego poskładać nie umiał.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.206.244.*

18:13, 03/10/12

KTO TE PIERDOŁY PISZE?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń