Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 24/07/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia mówi jednym głosem...

 1 dodane: 18:02, 05/10/12

tagi:ForumPakt

Ma go Nowy Port, ma Biskupia Górka, teraz przyszedł czas na Orunię – lokalni radni i przedstawiciele organizacji pozarządowych chcą utworzyć pakt na rzecz swojej dzielnicy. Członkowie Forum Oruńskiego Działania mają już pierwsze sprawy, które chcą wspólnie „załatwić”.

Orunia mówi jednym głosem...
Orunia mówi jednym głosem...
Fot. archiwum ZTM/p.kluz

Fotografia 1 z 1

- To będzie wspólny głos na Oruni – mówi Agnieszka Bartków, szefowa Rada Osiedla „Orunia-św.Wojciech-Lipce”, jedna z pomysłodawczyń Forum Oruńskiego Działania, którego pierwsze spotkanie odbyło się dzisiaj w Gościnnej Przystani.

- Już sama nazwa dużo mówi - Forum Oruńskiego Działania. Spotykają się ludzie, którzy chcą coś robić wspólnie. Dla Oruni. To ma być znacznie więcej niż tylko mówienie o problemach, to ma być działanie – komentuje Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani.

- Razem będzie nam łatwiej działać niż w pojedynkę. Będziemy bardziej słyszalni – tłumaczy Marianna Sitek-Wróblewska, szefowa Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, instytucji, która również włącza się do FOD.

Brzmi interesująco, ale...czy jest to coś nowego? Przecież na Oruni od wielu lat działa już podobna platforma – Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych. Przynajmniej w teorii skupia w sobie działające na dzielnicy organizacje pozarządowe, szkoły, kościoły, a nawet przedstawicieli stróżów prawa. Dla oruniaków SIL znany jest głównie z organizacji festynów na ich dzielnicy.
- Uczestniczyliśmy w budowaniu SIL, żeby zacząć integrować naszą lokalną społeczność. Dziś przyszedł kolejny etap – musimy działać na rzecz rewitalizacji Oruni – odpowiada Piotr Wróblewski, szef SIL „Orunia”.

I właśnie rewitalizacja wybranych części dzielnicy to temat, którym członkowie FOD chcą zająć się w pierwszej kolejności. Chodzi o stworzenie konkretnego planu, według którego dzielnica (przy założeniu, że unijne pieniądze na rewitalizację Oruni się znajdą) będzie się zmieniać. W pierwszym swoim piśmie członkowie FOD apelują do prezydenta miasta: 

„(...)W związku ze wspólnym zaangażowaniem w rychłe rozpoczęcie procesu rewitalizacji na Oruni prosimy o poparcie naszej prośby do Politechniki Gdańskiej, Wydziału Architektury i Urbanistyki o stworzenie spójnej koncepcji rewitalizacji architektonicznej „Oruńskiej Starówki” w oparciu o prace studentów. Koncepcja ta mogłaby być kanwą do stworzenia ostatecznego projektu rewitalizacji centrum Oruni i dużym krokiem w stronę przygotowania dzielnicy do procesu rewitalizacji.”

Reprezentanci FOD, do którego oprócz wyżej wymienionych instytucji włączyło się również Oruńskie Koło Inżynierów, chcą także doprowadzić do pomyślnego końca jeszcze inną kwestię. Chodzi o budowę boiska przy Smoleńskiej (o sprawie pisaliśmy tutaj).

Ponadto FOD ma w planie naciskać na urzędników, aby nie zapomnieli o swoich obietnicach w sprawie Gościnnej 10. -  Wyremontowana i mająca zostać otwarta w połowie października zabytkowa kuźnia to jedno. Z tego bardzo się cieszymy. Ale nie możemy zapominać, że w planach miasta było również zagospodarowanie budynków obok kuźni i stworzenie tam prawdziwego Centrum – przypominali.

Reprezentanci tego swoistego Paktu na rzecz dzielnicy chcą, aby ich inicjatywa była bardziej widziana w mediach. I aby o jej działaniach dowiedziało się, jak najwięcej oruniaków. – Na Oruni dzieje się przecież tyle pozytywnych rzeczy. Powstał Dom Sąsiedzki, wyremontowano kuźnię, za sprawą wysiłków samych mieszkańców wypiękniało jedno z podwórek, a już niedługo będą zmieniać się kolejne. Mamy czym się chwalić, mamy z czego być dumni – przekonywali członkowie FOD.

I jak mówią, mają teraz w planie podzielić się obowiązkami, tak aby konkretne zadanie koordynował jeden z partnerów FOD. A na kolejnych spotkaniach ewentualne problemy byłyby omawiane wspólnie i razem szukano by najbardziej skutecznych sposobów na ich rozwiązanie.

Warto dodać, że podobne koalicje mieszkańców i instytucji działają już w innych dzielnicach Gdańska. Na przykład w Nowym Porcie. Tam w utworzenie Paktu (skupia on lokalne stowarzyszenia, parafię, szkoły, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, przedstawicieli Rady Osiedla) zaangażowała się mocno Beata Dunajewska, radna miasta.

- Nasz wielki sukces to oczywiście pierwsza uchwała obywatelska, która została przegłosowana w Radzie Miasta. Zbieraliśmy podpisy za rewitalizacją Szańca Zachodniego. Ale Pakt dla Nowego Portu to także wiele innych działań – opowiada Dunajewska.
- Założyliśmy Pakt po to, aby koordynować działania, aby wymieniać się pomysłami i wspólnie je realizować. Przykład? Jeden z partnerów, Stowarzyszenie Brata Alberta prowadziło warsztaty dla swoich podopiecznych. Warsztaty, które przyuczały do różnych zawodów. Ci ludzie wyremontowali szatnię jednej ze szkół w Nowym Porcie (też partnera Paktu), teraz pomogą przy tworzeniu lodowiska w dzielnicy, a przy okazji zdobędą doświadczenie zawodowe – dodaje radna miasta.

Galeria artykułu

Orunia mówi jednym głosem...

Orunia mówi...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

Agnieszka Bartków

89.74.92.*

21:04, 09/10/12

Witam, Przemku dziękuję za Twój komentarz, jak zawsze trafny i rzeczowy. Pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

p.kluz

109.107.24.*

00:17, 08/10/12

Nie chodzi o tworzenie kolejnego bytu i ciągłe gadanie. Forum Oruńskiego Działania, można też nazwać to inaczej, ma spełniać rolę sprawnej koordynacji działań i kapitałów, które już istnieją. Ich wspólnym ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.126.*

12:19, 07/10/12

Popieram "goscia" niżej. Powstają kolejne byty i po co? Miłośnicy nasiadówek i bezproduktywnego gadania będą zadowoleni

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.62.51.*

06:30, 07/10/12

zdecydowanie wystarczylo by działanie pod jedną z już istniejących grup. Po co kolejna. I tak sa ciągle te same osoby. Fajnie ze coś się dzieje ale takie nagromadzenie nazw tylko miesza. Kolejny twór ktory nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.72.*

13:08, 06/10/12

Jaki warsztat ? ;o

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

23:35, 05/10/12

Jeśli chodzi o Gościnną to najbardziej psuje warsztat samochodowy i ten paskudny klocek przylegający do kuźni.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń