Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 23/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dobrej muzyki może słuchać każdy

 3 dodane: 18:29, 13/09/09

tagi:koncertymezzosopranistkaopera

Rozmowa z Moniką Fedyk-Klimaszewską, solistką, mezzosopranistką, doktorem sztuki, pomysłodawczynią imprezy „Oruńskie Koncerty Kameralne”

Dobrej muzyki może słuchać każdy
Dobrej muzyki może słuchać każdy
Fot. materiały prasowe

Fotografia 1 z 3

Skąd wziął się pomysł na imprezę „Oruńskie Koncerty Kameralne”?
Mieszkam na Oruni Górnej od około 10 lat. Piękne, nowoczesne, zadbane osiedle zrobiło na mnie od razu wielkie wrażenie. Z czasem jednak coraz bardziej mi tutaj czegoś brakowało. Zobaczyłam, że tak naprawdę, pod względem kulturalnym, to Orunia Górna właściwie nie istnieje. Nie potrafiłam tego zrozumieć, szczególnie, kiedy widziałam, że mieszka tutaj tylu wykształconych, światłych ludzi. Nie chciałam, aby to miejsce nadal pozostawało kulturalną pustynią. Postanowiłam coś z tym zrobić.
Jaki był Pani plan działania?
We wrześniu 2007 roku poszłam do pana Sylwestra Wysockiego, prezesa spółdzielni mieszkaniowej „Południe” i przedstawiłam mu swoje pomysły. Przed tą rozmową, oczywiście, solidnie się do niej przygotowałam. Spisałam moje propozycje repertuarowe i plan ewentualnych, przyszłych koncertów muzycznych. Zrobiłam szczegółową analizę, w której znalazło się również wyliczenie wszystkich kosztów, potrzebnych na realizację takiego przedsięwzięcia. Impreza miała nosić nazwę „Oruńskie Koncerty Kameralne”.
Pomysł się spodobał?
Bardzo. Prezes powiedział krótko: „Wchodzę w to”. I niedługo po tej rozmowie wystartowaliśmy z pierwszym koncertem „Ave Maria w muzyce i poezji”, wykonywanym w kościele p.w. Św. Jadwigi Królowej. Zaskoczyła mnie pełna widownia. Muszę tutaj pochwalić prezesa Wysockiego, który wykonał doskonałą robotę, jeżeli chodzi o rozreklamowanie naszego inauguracyjnego koncertu. Na osiedlu w każdym bloku pojawiło się wiele plakatów. W akcję nagłośniającą włączył się również ksiądz proboszcz Remigiusz Languski z parafii Św. Jadwigi Królowej. Wiele dobrego dla tej imprezy zrobił także pan Tadeusz Dorobek, prezes spółdzielni mieszkaniowej „Orunia”. Stał się drugim sponsorem koncertów.
Skąd pomysł, aby koncerty odbywały się właśnie w kościele?
To miała być swego rodzaju innowacja. Kościół jako sala koncertowa z dobrym oświetleniem gwarantował niesamowity nastrój. Dawał możliwość jeszcze lepszego kontaktu z publicznością. Miejsce to miało być po prostu zalążkiem opery. Myślę, że ten zamysł sprawdził się w praktyce bardzo dobrze. Choć muszę przyznać, że początkowo myślałam, aby nasze koncerty odbywały się w innym miejscu.
Gdzie dokładnie?
Zastanawiałam się nad Dworkiem Artura przy ulicy Dworcowej. Rozmawiałam z dyrektorem tej placówki. Mój pomysł nie przypadł mu jednak do gustu. Usłyszałam, że w tym miejscu gra się rockowe koncerty i nasz rodzaj muzyki nie przyciągnie tutaj publiczności. Absolutnie się z tym nie zgadzałam. Co to, niby na Oruni Dolnej nie ma ludzi, którzy nie chcieliby posłuchać muzyki z najwyższej półki? Wyznaję zasadę, że każdy może pokochać ten rodzaj sztuki.
Musi Pani jednak przyznać, że opery, operetki i musicale to jednak w Polsce sztuka niszowa.
To jest większy problem. W Polsce nie ma odpowiedniej edukacji muzycznej. Powinno się stopniowo wprowadzać dzieci i młodzież w świat muzyki poważnej. Potrzebna jest także odpowiednio wykształcona kadra pedagogiczna. Naprawdę niewiele trzeba, aby wejść w ten muzyczny świat, poznać go i po prostu pokochać. Zresztą nasze koncerty są dowodem tej tezy. Po pierwszych imprezach z cyklu „Oruńskie Koncerty Kameralne” przychodziło do mnie wielu szczerze wzruszonych ludzi, którzy – jak sami mówili – nie mieli wcześniej za wiele styczności z tego rodzaju muzyką. A nasze wykonanie ich ujęło. Wielu z nich jest teraz na każdym naszym koncercie.
Planuje Pani koncertowanie jeszcze w innych miejscach na Oruni?
Obecnie prowadzę rozmowy z proboszczem parafii Św. Ignacego. Spotkaliśmy się w czerwcu tego roku. Ksiądz przyjął mnie bardzo serdecznie. Powiedział, że jest jak najbardziej „na tak” dla mojego pomysłu, ale musi znaleźć sponsorów, aby móc finansować koncerty. W tym tygodniu znów spotykam się w tej sprawie z księdzem proboszczem. Jestem dobrej myśli.
Jaki jest koszt takiego koncertu?
Minimum 2 tysiące złotych. Naprawdę nie są to wygórowane stawki, ale zdaję sobie sprawę, że dla wielu instytucji może to stanowić istotną barierę. Dlatego cieszy mnie niezmiernie, że zarówno prezes SM „Południe” jak i prezes SM „Orunia”, chcą w taki sposób promować kulturę. Dzięki ich zaangażowaniu i inicjatywie, mieszkańcy na swoim osiedlu mają okazję posłuchać muzyki na bardzo wysokim poziomie.
Gdzie według Pani można posłuchać jeszcze takiej muzyki w Trójmieście?
Na pewno jest wiele takich miejsc: Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka, by wymienić te najbardziej znane. W Trójmieście odbywają się także mniejsze, ale równie ciekawe koncerty. Są to takie imprezy jak „Czwartkowe wieczory muzyczne w Sopocie” w Dworku Sierakowskich, a także „Oliwskie Koncerty Kameralne” w Pałacu Opatów. Z większych wydarzeń kulturalnych mogę też polecić sierpniowy Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych w Sopocie.
A jakiej muzyki słucha Pani na co dzień? Tylko poważnej?
Jakoś specjalnie nie lubię tego określenia: muzyka poważna. Ja dzielę muzykę na dobrą i złą. Oczywiście, słucham tej pierwszej [śmiech]. Lubię muzykę klasyczną, operową, kameralną, fortepianową. Cenię sobie stare, dobre przeboje Szczepanika czy Skaldów. Kiedyś moją wielką miłością byli Beatlesi. Ta miłość ciągle się we mnie tli.
Dziękuję za rozmowę.

Monika Fedyk-Klimaszewska pochodzi z Sanoka. Już w szkole średniej chciała zostać piosenkarką. Fascynowała ją poezja śpiewana. Święciła też triumfy na polu aktorskim. Regularnie wygrywała konkursy recytatorskie. Studiowała w Gdańsku. Na Akademii Muzycznej skończyła dwa wydziały: Kompozycji i Teorii Muzyki oraz Wokalno-Aktorski. 1 września 1990 roku rozpoczęła swą artystyczną działalność w Operze Bałtyckiej. W swej karierze wcielała się na scenie m.in. w takie postacie jak: Amneris w „Aidzie” Verdiego, Fenena w „Nabucco” Verdiego, Suzuki w „Madame Butterfly” Pucciniego,  Jadwiga w ”Strasznym Dworze” Moniuszki, Cherubin w „Weselu Figara” Mozarta. W 2007 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi obroniła doktorat z wokalistyki. Przygotowuje się do habilitacji.

Galeria artykułu

Dobrej muzyki może słuchać każdy

Dobrej muzyki...

Dobrej muzyki może słuchać każdy

Dobrej muzyki...

Dobrej muzyki może słuchać każdy

Dobrej muzyki...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (29)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.79.228.*

17:35, 22/03/14

Profanacja świątyni, i klechy na to pozwalają ? co za czasy..prostactwo i kołtuneria, jednym słowem wioch.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.169.*

18:15, 17/01/12

Koncert Noworoczny był super!!! Piosenki w stylu retro zachwyciły mnie. Głosy przepiękne! Jak dobrze, że mamy tu na Oruni coś tak cudownego!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.169.*

16:11, 30/12/11

Koncert karnawałowy ma się odbyć 15 stycznia w niedzielę o 19.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.169.*

12:45, 22/12/11

Czekamy na koncert karnawałowy 2012!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.231.182.*

13:27, 26/09/11

Piękne koncerty, wyjątkowi wykonawcy, piękna oprawa. Wczorajszy koncert jak zwykle dostarczył cudownych wrażeń.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.169.*

11:47, 25/06/11

Byłam na "Weselu Figara" Mozarta zorganizowanym i wyreżyserowanym przez panią Monikę Fedyk-Klimaszewską. To było coś wspaniałego! Takich owacji w Operze nigdy nie słyszałam. "Oruńskie Koncerty Kameralne" ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.129.*

17:26, 29/05/11

A gdzie można znaleźć informacje o tych koncertach?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.113.228.*

22:04, 23/01/11

hahahaha

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.169.*

17:19, 23/01/11

Koncert Noworoczny 2011 był wspaniały. Dziękujemy za cudne wrażenia. Orkiestra i soliści na najwyższym poziomie!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:46, 15/12/10

Za to inteligencja rzadko idzie w parze z postawami jak poniżej. Dogmatyczne myślenie, nie przyjmuje argumentów!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:26, 15/12/10

Znalazł się obrońca Kościoła! Wiara z muzyką zawsze ida i szły w parze!Więcej otwartości!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:02, 11/12/10

Tu nie chodzi o wrogów,lecz o zasady i uszanowanie miejsca świętego-KOŚCIOŁA !

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:07, 10/12/10

Ale ta pani Fedyk ma wrogów!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:52, 10/12/10

Myślę,że występ małych chłopców i wystep solistki Pani Fedyk-Klimaszewskiej,to dwie różne sprawy,a jakie to już Ona sama wie najlepiej-pewnie bronic sie będzie rękami i nogami aby ....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:51, 10/12/10

No tak, w kościele, to mogą co najwyżej mali chłopcy śpiewać cienkimi głosikami;-)) Pfuj!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:32, 10/12/10

gościu z 11:57 - poco ludzie mają jechać z Oruni taki kawał do opery,lepiej niech odrazu całą (operę) przeniosą do kościoła,a garderoba mogłaby być w zakrystii.no nie ??

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:57, 10/12/10

Zgadzam się z ostatnią wypowiedzią. Wystarczy spojrzeć na fotografie. Szczególnie tą w środku ,przedstawiającą tańczących panią Fedyk-Klimaszewską oraz pana Szymańskiego . Czy w ten sposób powinno się zachowywać ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:20, 10/12/10

Osobiście nie mam nic do artystów opery czy filharmonii,ale niech koncerty wystawiaja w miejscach do tego przeznaczonych,a nie wchodzą wszedzie gdzie można urozmaicać ludziom długie wieczory-zwłaszcza gdy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

07:05, 10/12/10

Jestem stałą bywalczynią Oruńskich Koncertów Kameralnych i uważam, że repertuar jest wspaniały i niczym nie uwłaczający Bogu.Ktoś kto wypisuje takie bzdury o cyrkach i kabaretach to ma chyba nierówno pod ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:57, 08/12/10

Trudno się nie zgodzić z ostatnią wypowiedzią .Faktycznie kościoły rosną jak na drożdżach . Skoro jednak wierni dają na to pieniądze ,to dlaczego ma być inaczej??? Jeśli chodzi o budowanie nowych instytucji ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:10, 08/12/10

Osobiście wolałabym żeby stawiali w każdej nowej dzielnicy jakieś, przybytki kulturalne niźli kościół co 100 metrów. Stawianie kościołów między blokami ( Św. Alberta na Przymorzu), to jakieś kuriozum bez ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:22, 08/12/10

...teraz czekać kiedy wystawią w kosciele "kabaret" lub "cyrk" przecież "oni" też mają coś do zaprezentowania,więc dlaczego mogliby nie robić tego w kościele ???? ... no i dużo ludzi przyjdzie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:34, 07/12/10

Krytykanctwo jest może i brzydkim zjawiskiem , faktem jednak jest że operetki nie powinno się w kościele wystawiać. Moje nastawienie niema najmniejszego związku z dewocją,ma jednak związek z wiarą w Boga. Otóż ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:27, 06/12/10

Dobrze, że takich krytykantów, jak poprzedni rozmówca jest niewiele. Oruńskie koncerty to także muzyka Chopina- może pan nie był, nie słyszał, a a także kolędy, które za chwilę będą. takie negatywne nastawienie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:18, 05/12/10

W ostatniej wypowiedzi dostrzegam niechęć do wszelkiej krytyki . Jednak ja nie mam najmniejszego zamiaru pozbawiać się tego prawa. Skoro jednak można anonimowo wychwalać "festiwal" ,który propaguje pani ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:10, 03/12/10

To cudowne kiedy jakiś popapraniec, siedzący w zaciszu anonimowego fotela, krytykuje innych po nazwisku i robi z nimi porządek... Co znamienne, jak zwykle w takich przypadkach, to jakiś zagorzały obrońca wiary, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:01, 03/12/10

Dobrej muzyki to z pewnością każdy słuchać może, ważne by miała ona odpowiednią oprawę. Jeśli muzyka sakralna jest przedstawiana w kościele to tylko się cieszyć. Kto śpiewa i gra jednocześnie wychwalając Stwórcę ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:38, 24/12/09

Fajnie, że są tacy ludzie z pasją.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:58, 15/12/09

Świetne Koncerty na Oruni!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń