Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 29/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mieszkańcy mogą mieć swoje "ale"

 1 dodane: 19:49, 07/03/13

tagi:

Masz działkę na wschód od ulicy Żuławskiej i planujesz wybudować na niej dom? Jeżeli nie będziesz prowadził działalności rolniczej, możesz o tym zapomnieć. Wszystko zależy od tego, czy w życie wejdzie przygotowywany właśnie przez urzędników miejscowy plan zagospodarowania dla tego terenu. 11 marca odbędzie się publiczna dyskusja na ten temat.

Teren
Teren "na wschód" od Żuławskiej, o którym mówi plan
Fot. BRG

Fotografia 1 z 1

Na Oruni, przynajmniej na papierze, panuje przestrzenna pustka – gros terenów nie jest objęta żadnym MPZP.  Te cztery litery symbolizują oczywiście miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Czyli swoiste drogowskazy, które wskazują, gdzie według prawa można wybudować dom jednorodzinny, gdzie wielki supermarket, lub kompleks bloków.

O tym, że dla przeciętnego zjadacza chleba nie zawsze jest to tylko prawniczy bełkot, świadczy chociażby historia planowanej właśnie przez arcybiskupa Głódzia inwestycji: budowy kościoła w Łostowicach. Tam mieszkańców, radnych i duchownych podzieliła między innymi kwestia, jak wysoka ma być przyszła budowla. I nie o rzecz gustu tylko chodzi, wiele osób wskazuje, że według MPZP dla tego obszaru wysokość obiektów nie może być wyższa niż 14 metrów. Arcybiskup Głódź planuje jednak kościół, który wystrzeli w górę na metrów aż czterdzieści.

W przypadku oruńskiego planu dla terenów „na wschód od Żuławskiej”  aż takich kontrowersji nie ma. Teren, który ma objąć przyszły MPZP, biegnie „po wschodniej stronie ulicy Żuławskiej, od północy terenem pracowniczych ogrodów działkowych, od wschodu rowem melioracyjnym...” Obecnie są to po prostu pola. Ale urzędnicy planują, że takimi mają już pozostać. Jedyne budynki, jakie urzędnicy tutaj dopuszczają, to: szklarnie, wiaty, silosy i suszarnie.

- Ten plan może być kontrowersyjny dla właścicieli położonych tam działek. Jeżeli ktoś chciałby odrolnić taką działkę i wybudować na niej dom, to te zapisy będą blokować taką inicjatywę – mówi Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Urzędnicy tłumaczą, że taka decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa. Teren, o którym mowa jest objęty ochroną wód podziemnych. Ewentualne inwestycje na tych terenach mogłyby doprowadzić do ich skażenia.

Radni osiedla nie zgłosili żadnych poprawek do takiego planu. Ale zachęcają mieszkańców do zapoznania się z tymi zapisami. Bo jak podkreślają, jest to dopiero projekt, który wciąż może jeszcze się zmienić. - Marzec to czas, kiedy w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska plan został wyłożony do wglądu publicznego. Każdy może zgłosić swoje uwagi, każdy może zgłosić protest, urzędnicy będą musieli się do tego ustosunkować – przypomina Korsztun.

11 marca o godzinie 17 w siedzibie BRG (Wały Piastowskie 24) odbędzie się dyskusja na temat tego planu. Przyjść może oczywiście każdy zainteresowany.

Plan można obejrzeć w Internecie, a także w siedzibie BRG. Ale i w siedzibie lokalnej Rady Osiedla. - Najlepiej umówić się z nami mailowo lub telefonicznie. Można przyjść do nas, zobaczyć wydrukowaną mapę i poznać szczegółowe zapisy dokumentu. Jeżeli ktoś ma pojemną skrzynkę mailową, możemy też przesłać taki plan drogą elektroniczną – mówi radny osiedla.

Siedziba radnych to jedno z pomieszczeń w Gościnnej Przystani (Gościnna 14). Mail do radnych osiedla: info@radaosiedla.pl

Droga do uchwalenia planu wciąż jednak daleka. Oruńskie MPZP czeka jeszcze etap opiniowania przez inne jednostki w mieście, a także (to już na koniec) uchwalenie całego projektu przez miejskich radnych. Procedura na pewno potrwa jeszcze wiele miesięcy.

Galeria artykułu

Teren "na wschód" od Żuławskiej, o którym mówi plan

Teren "na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (12)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

Bond007

84.38.19.*

22:56, 09/03/13

Jedyną depresje widzę w głupotach jakie piszecie o Oruni, Żuławskiej i bliskich terenach. Nie macie pojęcia o czym pisać to nie zabierajcie głosu. Eksperci od siedmiu boleści, na pewno planiści z UM. Moja ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

21:36, 09/03/13

Nawet przy najlepszych zabezpieczeniach przeciwpowodziowych istnieje ryzyko powodzi a budowanie domów na polderach to zwykła głupota.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.188.*

17:41, 09/03/13

To są tereny depresyjne pozwólmy tam wybudować domy a w razie powodzi to będzie jak we Wrocławiu, wybudowali domy na terenach zalewowych i wyszło wiadoma jak.

zgloś naruszenie
awatar

Bond007

84.38.19.*

09:11, 09/03/13

To prawda po budowie Południówki firmy zostawiły tam jeden wielki syf, brud i malarie. Ale szkopów już nie będzie wałów na Wiśle nie wysadzą i teorie spiskowe wraz z powodziami biblijnymi czy kurzawami przy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.56.2.*

22:37, 08/03/13

To fakt po wojnie ja szkopi wysadzili walu na wisle to woda byla wlasnie do mojej dzialki na żuławskiej tak mowil dziadek. A po drugie to ja nie chce miec osiedla za plotem tylko sarny lisy i inne zwiezaki. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.38.19.*

22:20, 08/03/13

Pamiętam że Radunia wylała i na Żuławskiej było sucho !!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

17:56, 08/03/13

A jak wyleje Motława to woda będzie do pierwszego piętra, aż do Żuławskiej właśnie.

zgloś naruszenie
awatar

Bond007

84.38.19.*

13:15, 08/03/13

Żuławska jest równie dobra jak osiedla na Południu. O takich korkach jak na osiedlach południowych to tylko pomarzyć. 7min. do centrum, niska zabudowa, rzadka zabudowa, duże działki powyżej 300m2. Ja tu widzę ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

10:46, 08/03/13

Planowanie przestrzenne nie polega na budowaniu mieszkań wszędzie gdzie się da, tylko gdzie są dla tego dobre warunki. Jest sto lepszych lokalizacji dla domów niż rejon Żuławskiej.

zgloś naruszenie
awatar

Bond007

84.38.19.*

08:54, 08/03/13

Ale bzdury piszesz żeby tak było ludzie by tam nie budowali domów, kotłowni czy wysokich kominów. Zresztą dzisiaj można wybudować wszystko i wszędzie dzięki nowym technologiom budowlanym. Po za tym dlaczego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Bond007

84.38.19.*

08:54, 08/03/13

Ale bzdury piszesz żeby tak było ludzie by tam nie budowali domów, kotłowni czy wysokich kominów. Zresztą dzisiaj można wybudować wszystko i wszędzie dzięki nowym technologiom budowlanym. Po za tym dlaczego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.217.*

22:05, 07/03/13

akurat tu popieram urzedników teren zupelnie nie pod budowe wody podskorne raz tzw kurzawki dwa no i teren depresyjny po wojnie woda podchodziła do ul.żuławskiej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń