Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Prezydent Adamowicz: Sorry Orunio, nic nie możemy

 6 dodane: 10:51, 13/03/14

tagi:

Wielkie rozczarowanie – tak w największym skrócie oruniacy podsumowują wczorajsze spotkanie z prezydentem Adamowiczem. Nic dziwnego, ich największy obecnie problem - brak bezkolizyjnych przejazdów przez tory – jak się wczoraj okazało, raczej nie ma szansy na szybkie rozwiązanie. Oruniacy, dokonajcie rachunku sumienia – mówił jeden z wiceprezydentów i postawił ich przed dość osobliwym wyborem.

Prezydent Adamowicz: Sorry Orunio, nic nie możemy
Prezydent Adamowicz: Sorry Orunio, nic nie możemy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 6

Nie pomogło ponad 1500 podpisów pod petycją i wielka mobilizacja oruniaków – prezydent Gdańska, blisko 500-tysięcznego miasta jawnie przyznawał wczoraj, że jego urząd nie ma nic do gadania w sprawie inwestycji Kolei.

- Adresatem Państwa petycji powininen być wojewoda – prezydent Adamowicz zwracał się wczoraj do oruniaków, którzy całkowicie wypełnili salę w szkole przy ulicy Małomiejskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób.

- My nawet na dzisiejsze spotkanie z mieszkańcami Oruni zaprosiliśmy przedstawicieli PKP, a Kolej nie raczyła przysłać nawet sprzątaczki – mówił prezydent, być może nie zdając sobie sprawy, w jakim świetle stawia to jego urząd.

Nie było więc żadnych negocjacji z PKP odnośnie budowy bezkolizyjnych przejazdów kolejowych na 6-kilometrowym odcinku Gdańsk Główny-Pruszcz.

Wiceprezydent Wiesław Bielawski tłumaczył dlaczego. Powoływał się na prawo, które zakłada budowę dwupoziomowych przejazdów przez tory, gdy spełnione są następujące warunki: - Gdy prędkość pociągów na danym odcinku jest powyżej 160 km/h, bądź ciągły czas zamknięcia szlabanów jest dłuższy niż 12 godzin w ciągu doby – mówił. Na odcinku oruńskim, jak przekonywał, te warunki nie były spełnione. 

Trzeci warunek, o którym wiceprezydent w swym publicznym wystąpieniu mówił najmniej, to odpowiednie natężenie ruchu na danym odcinku.

- Jeżeli były uwarunkowania, związane z natężeniem, to projektanci mieli obowiązek zaprojektować przejście bezkolizyjne. Jeżeli tego nie zrobili, cóż... Ja jestem przekonany, że się nie udowodni, że była konieczność realizacji przejścia bezkolizyjnego ze względu natężenia ruchu. Wie pan, dlaczego? Bo gdyby tak było, to wojewoda nie powinien wydać pozwolenia na budowę. Z prostej przyczyny: bo jest sprzeczne z warunkami technicznymi – tłumaczył w rozmowie ze mną już po spotkaniu wiceprezydent Bielawski.

Jego zdaniem, wszystkie te argumenty stanowiły powód, dla którego gmina nie wnosiła w 2004 roku żadnych uwag do projektu PKP. Co ciekawe, kilka dni temu uzyskaliśmy nieco inną odpowiedź od Kolei. - Na etapie opracowywania Studium Wykonalności (ok. roku 2004) miasto Gdańsk uzgodniło pozostawienie jednopoziomowych skrzyżowań linii kolejowej nr 9 (E-65) z ulicami Dworcową i Sandomierską – pisze nam Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP PLK.

Czyli gdańska gmina mogła wtedy uzgadniać jakieś warunki z PKP, czy nie? Wiceprezydent Bielawski przekonuje, że nie mogła.

Przedstawiciele Biura Prasowego twierdzą, że Kolei mija się tutaj z prawdą i poprosili PKP o stosowne tłumaczenia. My również wysłaliśmy swoje pytania z prośbą o wyjaśnienie tej ważnej sprzeczności.

Wiceprezydent Bielawski, który wczoraj miał pretensję do naszego portalu o publikowanie sprzecznych z rzeczywistością tez PKP (co jest absolutną nieprawdą, co wczoraj na ogólnym forum szybko mu wyjaśniliśmy), zastanawiał się nad rozwiązaniem kwestii oruńskich przejazdów.

Według urzędnika, rozwiązaniem może być budowa tunelu, ale jest tu kilka znaków zapytania. Po pierwsze, jak tłumaczył Bielawski, trudno znaleźć miejsce, gdzie może powstać tunel na tyle wysoki, by przejeżdżały nim samochody ciężarowe. Po drugie, tunel na Dworcowej znacząco wpłynąłby na okolicę oruńskiej Starówki, gdzie na Oruni „koncentruje się życie”. - Czy to ma sens? - pytał wiceprezydent. Odpowiedział mu chór głosów oruniaków, że ma, jak najbardziej.

Ponadto pozostaje jeszcze kwestia pieniędzy. Władza nie ukrywała, że koszt budowy takiego tunelu może oscylować wokół 30 milionów złotych. - Nie mówię, że ta inwestycja nie jest potrzebna. Ale trzeba dokonać rachunku sumienia, co z pieniędzy publicznych Gdańska powinno być finansowane – mówił Bielawski. - Być może ta kwota 30 milionów bardziej przysłuży się dla rewitalizacji Oruni.

Na spotkaniu pojawili się też przedstawiciele Energii, którzy przyszli lobbować za swoją sprawą (pisaliśmy o tym tutaj). Jeden z ich argumentów, którzy niektórzy oruniacy uznali za nader kuriozalny, był następujący: jeżeli napowietrzna liniia 110 kV nie powstanie m.in. na Olszynce, czy Lipcach, to.... oruniacy nie będą mieli światła w ewentualnym tunelu dla samochodów. 

Oruniacy, którzy zbierali podpisy pod wspomnianą wyżej petycją, są rozczarowani wczorajszym spotkaniem.

- Najbardziej zdenerwowało mnie zdziwienie prezydenta, że przychodzimy z problemem przejazdów do niego. Że jako Rada powinniśmy wiedzieć, ze nie on powinien być adresatem tej petycji, tylko Zarząd PKP, lub wojewoda. Nie rozumiem, jak to możliwe, że gdańskie władze w tak ważnej dla nas inwestycji nie mogą nic zrobić – komentuje Karolina Woźniak, radna osiedla, o której zaangażowaniu w sprawę rozwiązania problemu oruńskich przejazdów pisaliśmy tutaj.

- Władza nam mówi: wszystko da się zrobić, i tunel i światło w nim, ale pieniądze, które trzeba by było na to przeznaczyć, wsadzamy w ECS-y, Teatry Szekspirowskie i inne pilniejsze inwestycje od zdrowia i bezpieczeństwa problemowych mieszkańców Oruni – ironizuje Ewa Kowalska, mieszkanka Oruni.

Lokalni radni osiedla, oprócz wręczenia wspomnianej wyżej petycji i wykonanej przez młodego oruniaka makiety zamkniętych szlabanów, zrobili wczoraj coś jeszcze. Bo jak mówią, nie chcą odpuszczać tej sprawy. Radni zaprosili prezydenta miasta na spotkanie, które ma się odbyć 1 kwietnia na Oruni. Mają wziąć w nim udział przedstawiciele PKP i wojewoda.

Na wczorajszym spotkaniu poruszono też kwestie przyszłej rewitalizacji Oruni: - Jesteśmy na etapie opracowania programu rewitalizacji Oruni. Żeby jednak taki stworzyć, należy dokonać diagnozy. Trzeba przejrzeć każdy budynek, każdą ulicę i każdy chodnik, trzeba przejrzeć plany zagospodarowania przestrzennego. Ostatecznym efektem rewitalizacji ma być bowiem nie tylko lepsza jakość życia dzielnicy, jej nowy –lepszy wizerunek, ale także nowi mieszkańcy – mówił prezydent Adamowicz, który powoływał się też na przykład, zdaniem niektórych niezbyt szczęśliwy, rewitalizacji Letnicy.
Za gdansk.pl: Paweł Adamowicz nagrodził także mieszkańców, za aktywną działalność na rzecz dzielnicy. Wyróżnienia otrzymali Barbara Kmieć - Stowarzyszenie Integracji Społecznej Klub Abstynenta „Przyszłość”, Stanisław Zaremba, Piotr Wróblewski - Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Orunia oraz Stefania Służyńska i Krystyna Wieczorek za akcję  „Podwórkowa rewolucja”.
Prezydent Adamowicz: Sorry Orunio, nic nie możemy

Prezydent...

Prezydent Adamowicz: Sorry Orunio, nic nie możemy

Prezydent...

Prezydent Adamowicz: Sorry Orunio, nic nie możemy

Prezydent...

Prezydent Adamowicz: Sorry Orunio, nic nie możemy

Prezydent...

Prezydent Adamowicz: Sorry Orunio, nic nie możemy

Prezydent...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (40)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

31.61.114.*

09:18, 24/03/14

tylko czynsze potrafią ustalać i podnosić....może pan Adamowicz powinien zamieszkac na naszej dzielnicy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.224.*

14:18, 20/03/14

Komentarz gościa 89.67.25. wiele mi wyjaśnił. Przepraszam Panią Agnieszkę i Pana Romana za zbyt ostry i nie sprawiedliwy mój komentarz nr.83.25.228.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.34.239.*

15:56, 18/03/14

zaproscie pana prezydenta na spotkanie w godzinach szczytu, niech sprobuje dostac sie na Orunie w czasie gdy stoi sie w najwiekszych korkach, moze wtedy zrozumie :P

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.67.25.*

21:09, 16/03/14

Prezentem (jeżeli tak to można nazwać) była petycja z 89 stronami podpisów mieszkańców Gdańska i okolic. Makietę karetki stojącej na szlabanach wręczył jej autor, czyli jeden z przedstawicieli młodego pokolenia ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.228.*

19:49, 16/03/14

Państwo Agnieszko i Romanie umizgujecie się do Adamowicza,wręczacie prezenty (widać na zdjęci) a powinniście budować KOP (Konstruktywną Oruńską Opozycję)do Jego władzy.Miejcie trochę etycznego rozumu.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.73.*

13:33, 15/03/14

89.67.65 Dobrze, że Wirtualna Polska ma gospodarza, co za frajer chce zdjęcia i teksty pozyskiwać! :p Bardzo ekonomicznie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

10:53, 15/03/14

zamieszczajmy swoje zdjecia i filmiki w internecie, zalejmy internet wiadomościami i róbmy więcej wrzawy wokół sprawy braku gospodarza na Oruni... poczawszy na zagrożeniu zycia ludzkiego a na chodnikach i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.73.*

10:52, 15/03/14

Gdzie jest opozycja? Czemu milczą w chwili, kiedy mogą punktować polityczną konkurencję raz po raz?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.216.*

08:35, 15/03/14

To p.W.Bielawski,który chciał się pokazać,jako nieomylny ekspert kole- jowy,powinien zrobić rachunek sumienia.Jak podaje rzecznik prasowy PKP P.M.Dutkiewicz,w r.2004 władze miasta nie wniosły żadnych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.66.*

21:30, 14/03/14

tunele dla pieszych są postawione na cmentarzu, ale czy wszystkie kości zostały przeniesione, z tego co się orientuje robiono przy tym rózne machlojki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.152.217.*

19:00, 14/03/14

"prezydent Adamowicz, który powoływał się też na przykład, zdaniem niektórych niezbyt szczęśliwy, rewitalizacji Letnicy" - a juz myslalem, ze tylko mnie dziwi pojawiajace sie w prasie okreslenie: spektakularna ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.92.*

17:45, 14/03/14

Warto się zastanowić nad BLOKADĄ GDAŃSKA - Trakt św. Wojciecha, powiadomić media lokalne i krajowe, nie jest to trudne do zorganizowania. Jeśli nadal nie będzie deklaracji Miasta, można rozważyć BLOKADĘ KOLEJ ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.83.*

14:40, 14/03/14

Strajk i ekipa filmująca z UWAGI. Strajk najlepiej 15 16.30 Nie mamy wyjścia!Wojewoda tyle pomoże co debil prezydent

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.188.*

13:09, 14/03/14

On i jego banda potrafią tylko trybuny zamykać na PGE

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.216.*

11:25, 14/03/14

Też związane z zebraniem.Redaktorze?Skąd u Pana tyle złośliwości w stosunku do mojej osoby???Nie udało się Panu rozpętać afery "SALOS-u",to nieetycznie kombinuje Pan,jak mi dokuczyć.Zostałem wyróżniony przez ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.254.254.*

11:10, 14/03/14

Pozostaje nam tylko blokować tory. Może to zwróci uwagę PKP i Wojewody.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.107.19.*

10:33, 14/03/14

A kto będzie się chciał wprowadzić do nawet zrewitalizowanej dzielnicy, która \"się dusi\"? Przy budowie np. wiaduktu w Skowarczu był przez Gminę Pszczółki podnoszony argument wzrostu wartości działek po drugiej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

08:28, 14/03/14

Zajrzyjcie na link, który podaje scina.Tak widział to spotkanie Prezydent? To zakłamanie i czysta propaganda sukcesu.Napisali, że nam chodzi o tunel przy Sandomierskiej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

07:09, 14/03/14

wszystko to kwestia dogadania się kilku kopert wziętych pod stołem i spotkań biznesowych i by było załatwione.Bo przecież nic za darmo teraz nie da się załatwić

zgloś naruszenie
awatar

Scina

94.231.54.*

02:05, 14/03/14

KimDzon Adamowicz hehe mistrz propagandy :) przeczytajcie jak to widział nasz przywódca w raz ze swoimi dupowłazami http://www.gdansk.pl/start_nowy,512,29535.html

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.231.177.*

00:58, 14/03/14

Jednym zdaniem- mają 1500 mniej głosów oddanych na siebie w zbliżających się wyborach. Może napisać petycję do wojewody i zebrać więcej podpisów? Może będą wtedy wiedzieli, że nie odpuścimy tak łatwo?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

22:46, 13/03/14

Prawda jest taka. Prezydent i jego zastępcy od dawna mają w szanownym poważaniu naszą dzielnicę. Ale gdzie są "nasi" Radni Miasta? Pan Słodkowski? Kaźmierczyk? kpina. Totalnie olewają mieszkańców nie tylko przy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.30.*

21:11, 13/03/14

Żadnych konkretów, tylko spychologia...przykro że tak nas spychają na skreślają. Orunia nie jest mniej ważna niż inne dzielnice. Pouczają nas że należy mądrze gospodarować pieniędzmi, a przykład ich ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.61.140.*

20:54, 13/03/14

PKP olewa nas Mieszkańców, proponuje zorganizować protest, na przejeździe kolejowym, przy stacji GDAŃSK ORUNIA ul, dworcowa. Parę lat temu protestowali Stoczniowcy ze Stoczni Gdańskiej by bronić swoich miejsc ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

20:12, 13/03/14

Nie wiecie jak załatwia się takie sprawy? Trzeba nagłośnić sprawę, są programy publicystyczne w TVP na Uwaga. Media publiczne mają ogromną siłę perswazji, może to by pomogło?!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.222.*

18:52, 13/03/14

To było "zebranie"z mieszkańcami???To był cyrk w wykonaniu przedsta- wicieli urzędu/wszechwiedzący Bielawski/oraz b.mądra p.z Energii. Gdy przemyślę,to potraktowanie przez władze"durniów"z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.68.*

17:06, 13/03/14

PO to banda złodzieji i cwaniaków.. uczą sie jak niszczyć Polske od specjalisty wermachtowca tuska

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.68.*

17:04, 13/03/14

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

83.25.219.*

16:34, 13/03/14

DO KUR..Y N..DZY PODATKI PŁACIMY WOJEWODZIE CZY MIASTU?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.144.68.*

14:29, 13/03/14

Z tego co widzę to władze miasta naprawdę nas prowokują do bardziej agresywnej formy protestu. Jeśli tak to dlaczego nie. Może agresywna forma protestu odniesie lepszy skutek. Do dzieła....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.72.*

14:04, 13/03/14

Kochani zostaje tylko strajk. Zmobilizujmy się i stańmy na tory. Musi wyć jakieś wyjście.Niech kolej która nie raczyła się zjawić czy adamek niech nie myśli że tak łatwo odpuścimy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.92.*

13:59, 13/03/14

Przepisy, akty prawne etc. a gdzie tu w tym wszystkim człowiek? Ludzka potrzeba. Miasto "nie interesuje" się Orunią, Lipcami i św. Wojciechem w tym pozytywnym aspekcie, od lat... Wczorajsze spotkanie utwierdziło ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

13:34, 13/03/14

Powtarzam: Dla mnie to spotkanie to był pokaz niechęci do Oruni i arogancji władzy. Prezydenci Adamowicz i Bielawski nic nie mogą zrobić!! Albo raczej nic NIE CHCĄ zrobić. A odzywki, że lepiej było napisać do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

176.221.121.*

13:28, 13/03/14

cyrk!nie ma tego złego co by na dobre nie wyszlo pewnie swoim podejsciem jego kadencja dobiega końca i całe szczeście. Niech ustąpi wkońcu miejsce młodszemu ambitniejszemu kandydatowi które zapewne poruszył by ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.239.*

12:59, 13/03/14

W sumie to ciekawe, że akurat w kompetencji Wojewody a nie Prezydenta jest zajmowanie się osiedlową drogą miejską... Adamowicz mówił, "że nie trzeba być po kursach prawnych żeby to wiedzieć", ale ja chyba ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.40.118.*

12:49, 13/03/14

Po pierwsze - Prezydent Miasta jest przedstawicielem mieszkańców i powinien w ich imieniu przekazać petycję do władz województwa i do PKP - wykpił się (to jest naszym prezydentem, czy też prezydentem pozotałej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

12:46, 13/03/14

KPINA I TYLE!!! TERAZ JEST JEDNO PEWNE - WIEMY JUŻ DOBRZE, NA KOGO NIE GŁOSOWAĆ W ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ WYBORACH!!!

zgloś naruszenie
awatar

sapphire

94.78.135.*

12:40, 13/03/14

Najbardziej to się uśmiałem z warunku prędkości pociągu powyżej 160 km/h. Przecież w Polsce nie ma czegoś takiego. :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.66.*

12:38, 13/03/14

.....czyli puste słowa, obietnice, na realizacje, których trzeba czekać długie lata....Efekty dotyczyć będą MOZE moich wnuków,choć wątpię-córka twierdzi, iż mieszkać w Gdańsku-tak, byle by nie na Oruni!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.18.150.*

12:28, 13/03/14

O jakim rachunku sumienia on mówi? Przez wiele lat zadaniem prezydenta, wiceprezydentów i podległych im ludzi było dbać o interesy miasta i mieszkańców. Nie zrobili nie nic i teraz odsyłają mieszkańców od ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń