Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 22/07/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Grafika może być zawodem i pasją

 6 dodane: 18:31, 29/04/14Artykuł Czytelnika

tagi:

Dzięki inicjatywie oruńskiego Koła Inżynierów udało się zorganizować bezpłatne kursy podstaw grafiki komputerowej. Skorzystali gimnazjaliści z trzech tutejszych szkół. Na tym nie koniec.

Grafika może być zawodem i pasją
Grafika może być zawodem i pasją
Fot. Inżynierowie

Fotografia 1 z 6


- Kiedy idziesz ulicą, bacznie przyglądaj się plakatom, bilbordom, oknom wystaw nawet okładkom książek i czasopism. Oceniaj pomysły autorów na przedstawienie pewnych idei. Każdą z tych prac rozkładaj na czynniki pierwsze: zestawienie kolorów, rozmieszczenie poszczególnych elementów graficznych, zasadność użycia właśnie tego zdjęcia, w końcu przekaz słowny. Łatwo Ci będzie podjąć decyzję o byciu grafikiem komputerowym w dobrej agencji reklamowej - takimi słowami rozpoczyna wykład Grzegorz Średniawa, grafik komputerowy, na bezpłatnych kursach „Podstaw grafiki komputerowej” dla gimnazjalistów z trzech oruńskich szkół.

Z inicjatywy Koła Inżynierów i Pasjonatów (IKO „Nasza Orunia”) udało się zorganizować fantastyczne przedsięwzięcie w ramach programu politechnizacji młodzieży.   

Czemu akurat grafika komputerowa?

W dobie e-technologii oraz kształceniu przyszłych specjalistów, inżynierów na odległość, e-magazynów celowa wydaje się nauka programów graficznych dla młodzieży – pokazanie, że komputer to nie tylko gry i Internet – ale doskonałe narzędzie – przy pomocy którego można zarówno zarabiać jak i rozwijać swoje pasje.

A z perspektywy rynku pracy!

Obecnie można zaobserwować ogromne zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się tworzeniem graficznej oprawy witryn internetowych, jak i szeroko pojętej grafiki reklamowej (druki, billboardy, reklama zewnętrzna) Jest to dziś główny powód wyboru tego zawodu przez młodych ludzi.

Zanim jednak młodzież będzie szczycić się umiejętnościami tworzenia własnych projektów graficznych i zanim będzie sięgać po indeks Politechniki Gdańskiej czy ASP, musi poznać podstawy i zasady grafiki, kompozycji, typografii itp.

Praktyk komputerowy, jakim jawi się Grzegorz Średniawa w czasie ośmiu dwugodzinnych sesji wyjaśnia uczestnikom tajniki swojego warsztatu. Zdobywanie umiejętności w ten sposób to idealna szansa na odnalezienie ścieżki rozwoju swoich zainteresowań i zabawy. Tak bowiem w ankiecie ewaluacyjnej określali ten kurs uczniowie. Biorąc pod uwagę, że kursy odbywają się w sobotnie przedpołudnia, wymaga to osobistego zaangażowania i zainteresowania tematyką kursu przez młodych uczestników.   
Podstawowym narzędziem pracy grafika jest komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem takim jak np. CorelDraw, czy Adobe Photoshop.

IKO stara się rozpropagować informacje jak i określić zapotrzebowanie na następne edycje kursu. Ze względu na koszty, przewidujemy częściową odpłatność uzależnioną od wysokości kwot uzyskanych od sponsorów.

Realizacja obecnej jak i poprzedniej edycji kursu była możliwa dzięki panu Kazimierzowi Lewandowskiemu, Prezesowi przedsiębiorstwa CEMET Ltd. Sp z o.o.  oraz pani Barbarze Mizerskiej, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2.

Dzięki zaangażowaniu się tych trzech podmiotów – IKO, CEMET i CKUiZ nr 2 możliwe było zorganizowanie dwóch edycji kursu dla 25 osób bezpłatnie.  

Chętnych do odbycia kursu odsyłam: www.nasz.gdansk.pl w zakładce „Warto tam być”
a wszelkie zapytania proszę na zapisać na: ikoorunia@gmail.com
Artykuł napisała Bożena Moćko
Grafika może być zawodem i pasją

Grafika może...

Grafika może być zawodem i pasją

Grafika może...

Grafika może być zawodem i pasją

Grafika może...

Grafika może być zawodem i pasją

Grafika może...

Grafika może być zawodem i pasją

Grafika może...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń