Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 01/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wiem jak odkorkować "Południe", co Wy na to?

 3 dodane: 17:20, 08/05/14

tagi:

Ma pomysły jak zmniejszyć korki w południowym Gdańsku, a niektóre z jego rozwiązań doczekały się już realizacji – opisywany już przez nas Paweł Wiśniewski, bloger i autor strony gdanskpoludnie.pl nie ustaje w przekonywaniu urzędników do swoich racji. 

Wiem jak odkorkować
Wiem jak odkorkować "Południe", co Wy na to?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

O Pawle Wiśniewskim pisaliśmy tutaj. Bloger nadal prowadzi swoją stronę i nadal walczy o to by południowy Gdańsk, miejsce, w którym mieszka od kilku lat, stało się bardziej przyjazne zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych.

Ostatnio zanotował niemały dla niego sukces. Na jego wniosek został poszerzony fragment ulicy Świętokrzyskiej i dzięki temu, jak argumentuje bloger, przepustowość skrzyżowania z Niepołomicką wydatnie się zwiększyła.

- Korki nie znikną, ale powinny być zdecydowanie mniejsze – przekonuje Wiśniewski, który uważa, że na opisywanym tu fragmencie Świętokrzyskiej przydałyby się jeszcze stosowne znaki i wyrównanie nawierzchni zatoczki autobusowej, tak by kierowcy częściej korzystali z nowego poszerzenia. Zdaniem mojego rozmówcy, przydałoby się także zamontowanie liczników na pobliskie sygnalizatory, które w sekundach wskazywałyby czas do zmiany świateł.

Co ciekawe, autor strony gdanskpoludnie.pl od wielu miesięcy zabiegał o poszerzenie fragmentu Świętokrzyskiej. „Kilkadziesiąt maili, próśb, telefonów i nic wciąż korek...” - pisał na swojej stronie. 

Co sprawiło, że urzędnicy poważnie spojrzeli na argumenty blogera? „Spotkanie z Panem Prezydentem Maciejem Lisickim - krótka rozmowa, kilka argumentów, rysunek, analiza i jedna z przyczyn zatoru w południowych dzielnicach Gdańska na ul. Świętokrzyskiej zostanie zlikwidowana już niebawem.” - tłumaczył Wiśniewski.

Bloger ma jeszcze inne pomysły, jak usprawnić komunikację w południowym Gdańsku. Przedstawiliśmy je urzędnikom i poprosiliśmy o komentarz.

Pomysł #1

Paweł Wiśniewski: Konieczny jest drugi pas do skrętu w lewo z alei Havla (tuż przed Łostowicką) w kierunku obwodnicy. Obecnie samochody, które chcą wybrać ten kierunek jazdy, blokują auta zmierzające na Łostowicką. W rezultacie blokuje się całe skrzyżowanie.

Tomasz Wawrzonek, kierownik działu Inżynierii Ruchem w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.  Zgadzam się z panem Pawłem. To jedna z najważniejszych, „małych” inwestycji, które trzeba wykonać w tej części Gdańska. Na opisywanym tu skrzyżowaniu zmierzyliśmy natężenie ruchu. Wyszło, że 2/3 kierowców jedzie na wprost, na Łostowicką, 1/3 – skręca w prawo w kierunku Centrum. Tymczasem zakorkowany lewoskręt blokuje auta jadące na wprost.

Koncentrujemy się na tym skrzyżowaniu. Mamy już nawet gotowy projekt rozwiązania, w dwóch wariantach. Jedna opcja zakłada doklejenie krótszego lewoskrętu do tego co jest obecnie. Drugi, droższy wariant zakłada wydłużenie obecnego lewoskrętu na całą wyspę, a także dodatkowy pas do skrętu w lewo w kierunku obwodnicy. Obecnie trwają ustalenia, który wariant wprowadzić w życie.Realizacja tych działań uzależniona jest od zabezpieczenia w budżecie miasta środków na jego wykonanie. Dziś niestety trudno powiedzieć kiedy może to nastąpić.

Komentarz PW: Badanie jest moim zdaniem nie do końca miarodajne, gdyż cześć aut celowo ucieka w Witosa przez Chełm kierując się do Centrum. Gdyby poprawić możliwość skrętu z Havla w Armii więcej aut by jechało głównym duktem zamiast przebijać się przez Chełm. Należy też wspomnieć, iż kiedyś z Wilanowskiej w Witosa był prawoskręt obecnie jest pas do jazdy na wprost i jednocześnie lewoskręt to potęguje korek na Wilanowskiej..

Pomysł #2

Paweł Wiśniewski: Konieczny jest także drugi pas do skrętu w prawo z alei Havla w Armii Krajowej.

Tomasz Wawrzonek: Takie rozwiązanie nie jest tanie. Przebudowa niosłaby za sobą duże koszty, bo konieczna byłaby ingerencja w infrastrukturę podziemną. Dlatego też wolimy skupić się na omówionej wyżej optymalizacji skrzyżowania.

Komentarz PW: A może ze środkowego pasa do jazdy na wprost, zrobić pas do jazdy na wprost i jednocześnie do skrętu w prawo?

Pomysł #3

Paweł Wiśniewski: Zielona fala świateł dla aut na alei Havla. Obecnie lepiej jechać Wilanowską w kierunku centrum, jest po prostu szybciej.

Tomasz Wawrzonek: Odpada. Zielona fala na Havla powoduje, że rozbita jest koordynacja dla przejeżdżających tędy tramwajów. A koordynacja ruchu tramwajowego jest dla nas najważniejsza, nawet jeżeli odbywa się to kosztem ruchu samochodów.

Komentarz PW: Z calym szacunkiem, ale urzędnik chyba się myli. W którym miejscu tory przecinają Havla? Nie ma takiego miejsca.

Pomysł #4

Paweł Wiśniewski: Źle ulokowany przystanek autobusowy na Havla (tuż przed wyjazdem na Armii Krajowej) powoduje, że skrzyżowanie się korkuje. Autobus wyjeżdża z zatoczki i chcąc dostać się na swój pas (w kierunku Łostowickiej) blokuje kierowcom pas do skrętu w lewo (Armii Krajowej).

Tomasz Wawrzonek: Rozpoznawaliśmy ten temat, konsultowaliśmy tę sprawę również i z Radą Dzielnicy „Ujeścisko-Łostowice”. Rozumiemy argumenty pana Pawła, ale uznajemy jednak, że integracja przystanku autobusowego z przystankiem tramwajowym jest tutaj ważniejsza. Przystanek pozostaje.

Komentarz PW: Pamiętajmy, że Havla miała odkorkować południe, a to głownie mieszkańcy dzielnicy Chełm korzystają z tego przystanku. Ponadto na Łostowickiej jest przystanek oddalony o około 200 metrów. Obeszłoby się bez tego przystanku…
Wiem, że Rada Osiedla „Chełm” nie wyraziła zgody, bo to nie oni stoją w korkach, tylko mieszkańcy dalszych dzielnic południowych.

Pomysł #5

Paweł Wiśniewski: - Konieczne jest połączenie ulicami jednokierunkowymi osiedli między sobą, na przykład osiedla Pięć Wzgórz z Ujeściskiem i Warszawską/Jabłoniową oraz Jaworzniaków.

Magdalena Kuczyńska, gdańskie Biuro Prasowe: Połączenie drogowe osiedla Pięć Wzgórz z osiedlem Ujeścisko zostanie w przyszłości zapewnione poprzez ulicę tzw. Nową Bulońską odcinek południowy oraz poprzez ulicę tzw. Nową Unruga. Jest to inwestycja wymieniona wStrategicznym Programie Transportowym dzielnicy Południe*. Na tę chwilę nie jest znany termin przystąpienia Gminy do pozyskania dokumentacji dla tzw. ul. Nowej Unruga.

Obie ulice stanowić będą połączenie pomiędzy obecnie istniejącą ulicą Świętokrzyską a ulicą Jabłoniową ( w przyszłości tzw. Nową Jabłoniową i Nową Warszawską). Ulica tzw. Nowa Unruga  posiadać będzie w przyszłości skrzyżowania z istniejącymi obecnie ulicami: Piotrkowską, Wieżycką, Świrskiego, Porębskiego. Ulice: tzw. Nowa Bulońska, tzw. Nowa Unruga i tzw. Nowa Jabłoniowa projektowane są w klasie ulicy zbiorczej o przekroju jedna jezdnia po dwa pasy ruchu lub dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i niezasadnym byłoby prowadzenie po nich ruchu jednokierunkowego. Niemniej obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nie regulują zasad organizacji ruchu na ulicach planowanych i istniejących. 

Komentarz PW: Termin realizacji bliżej nieokreślony…szkoda, takie rozwiązanie potrzebne jest jak najszybciej.

Wiśniewski cieszy się jednak z postawy urzędników: - Podsumowujac bardzo mnie cieszy iż gdańscy urzędnicy reagują i odpowiadają na moje prośby. Bardzo im za to dziękuję - mówi.

Urzędnicy mogą być jednak pewni, że takich "próśb" będzie więcej.

Galeria artykułu

Wiem jak odkorkować "Południe", co Wy na to?

Wiem jak...

Wiem jak odkorkować "Południe", co Wy na to?

Wiem jak...

O poszerzenie fragmentu Świętokrzyskiej pan Paweł zabiegał od dawna. Dopiął swego.

O poszerzenie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

109.241.213.*

17:05, 12/05/14

Witam. Mirku (Rada Osiedla Ujeścisko-Łostowice Stowarzyszenie NaszeUjeścisko.pl) jeżeli poczułeś się urażony w jakikolwiek sposób najmocniej Ciebie przepraszam - nie miałem takich intencji. Potwierdzam, iż ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.181.147.*

05:44, 12/05/14

Panie Pawle W.!Skoro tyle się Panu udaje,to może Pan pomorze Oruni Dolnej i korków półgodzinnych po "cholernymi"szlabanami"...I wśród pieszych,a przede wszystkim wśród kierowców.Nasze,uważam,bardzo ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.14.*

17:33, 11/05/14

Pozdrawiam serdecznie Pawła i wspieram Go jak się da nie tylko duchowo...zrobił wiele w omawianych sprawach (i nie tylko) - jednak artykuł nie do końca jest zgodny z faktami .. : #1 - wniosek złożyłem zaraz po ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.220.*

17:28, 09/05/14

Niektóre z tych pomysłów są bardzo dobre, ale akurat pomysł #4 jest tragiczny i wręcz dziwny. Dla niewielkiego polepszenia dla kierowców chce się zniszczyć integrację przystanków komunikacji miejskiej i utrudnić ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

11:30, 09/05/14

A ja mam jeszcze lepszy pomysł. Zrobić łącznik HavlaNiepołomicka jednojezdniową drogę można zrobić, ale nie od razu dwujezdniową autostradę. To samo z Małomiejską, lewą stronę wyburzyć (albo i sama się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.227.33.*

00:22, 09/05/14

Poszerzenie tuż pod kwiaciarnią(swietokrzyska 60).Teraz ludzie tam parkują,wykorzystując szeroki chodnik.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.51.*

21:32, 08/05/14

Pieniądze na promocję ECS są - 800 tyś zł , szkoda, że nie ma ich na bardziej potrzebne mieszkańcom inwestycje ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.168.*

20:43, 08/05/14

cieszy się ze odpowiadają, to chyba część ich zakresu pracy, zasrany obowiązek, łaski nie robią za to biorą pieniądze co miesiac

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.129.*

20:14, 08/05/14

pomysły słuszne. tylko nie ma się z czego cieszyć, że urzędnicy łaskawie odpowiadają bo ich odpowiedzi to: nie, nie, nie, zobaczy się, może w przyszłości itd.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń