Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 24/02/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czy wyobrażają sobie Państwo taką Orunię?

 17 dodane: 20:46, 13/01/15Quo vadis Gdańsku? Orunia

tagi:

Gościnna zamknięta dla samochodów, kolejka linowa na Oruni, wieża widokowa w Parku Oruńskim, Kanał Raduni jako uczęszczany bulwar – to tylko niektóre z pomysłów, które zaprezentowali wczoraj studenci gdańskiej Politechniki. Słuchali ich mieszkańcy Oruni, a później w ramach trzecich już warsztatów projektu „Quo Vadis, Gdańsku” rozpoczęła się żywa dyskusja.

Czy wyobrażają sobie Państwo taką Orunię?
Czy wyobrażają sobie Państwo taką Orunię?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 17

Czy wyobrażają sobie Państwo taką Orunię:

- wzdłuż Kanału Raduni powstaje więcej przestrzeni usługowej, a sama okolica staje się uczęszczanym bulwarem,
- stacja kolejowa na Oruni to nowoczesne i przyjazne pasażerom i mieszkańcom miejsce. W jej sąsiedztwie powstają punkty usługowe i kolejna, niewielka zabudowa mieszkaniowa,
- centrum Oruni przesuwa się bliżej Śródmieścia, w okolicę ulicy Małomiejskiej,
- przez Park Oruński, wzorem niektórych miast Ameryki Południowej, przechodzi kolejka linowa i łączy Orunię Górną i Orunię,
- Trakt św. Wojciecha przestaje wyglądać jak ulica, która stanowi tylko dojazd do „przemysłówki”. Jest tu więcej zieleni, więcej przyjaznych rozwiązań dla pieszych,
- w Parku Oruńskim powstaje wielka wieża widokowa,
- ulica Gościnna zostaje zamknięta dla ruchu, staje się rynkiem z prawdziwego zdarzenia. Miejsca parkingowe są ulokowane tutaj pod ziemią,
- nad Traktem św. Wojciecha i nad torami powstają estetyczne, nowoczesne, pokryte zielenią kładki,
- przestrzeń między TBS-ami na Trakcie św. Wojciecha, a ulicą Gościnną wypełnia się nowymi budynkami mieszkalnymi,
- przed pawilonami handlowymi na Związkowej "wyrasta" niewielkich rozmiarów ryneczek.

Niektóre z tych projektów mogą wydawać się nierealne, dziwne, może i niepotrzebne. Faktem jest jednak, że tego typu pomysły to idealne pole do dyskusji, jak tak naprawdę powinna wyglądać Orunia. Dyskusji, która cały czas toczy się w ramach projektu „Quo Vadis, Gdańsku?”.

Wczoraj w Gościnnej Przystani taka dyskusja toczyła się w najlepsze. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Oruni, wykładowcy i studenci Politechniki Gdańskiej, przysłuchiwali się jej gdańscy urzędnicy.

Na trzecich już oruńskich warsztatach (w ramach projektu będzie ich sześć) wciąż nie udało się stworzyć jednolitej koncepcji rozwoju tej części Gdańska. Widać jednak, że dla uczestników dyskusji szczególnie ważnymi punktami Oruni są ulice: Gościnna, Dworcowa, Małomiejska i Żuławska. Często mówi się o Parku Oruńskim, tunelach kolejowych, okolicach szkoły przy Smoleńskiej i o Kanale Raduni. 

Jak przekonywali oruniacy, istotnym jest, by jeszcze lepiej wykorzystać potencjał Parku Oruńskiego i zmodernizowanego niedawno Kanału Raduni. Zupełnie inaczej niż obecnie, czyli estetyczniej powinny wyglądać tunele kolejowe dla pieszych. Na Oruni, dało się słyszeć wczoraj głosy, brakuje też nowej zabudowy mieszkaniowej, punktów usługowych i miejsc, gdzie można spotkać się z przyjaciółmi. 

Czasem, jak zapewniali pracownicy Politechniki Gdańskiej, nie potrzeba wielkich pieniędzy, by w konkretny sposób „ucywilizować” Orunię i sprawić, że ta dzielnica będzie prezentować się dużo lepiej. Nawoływali, by zająć się kwestią mało estetycznych, rozrzuconych po całej dzielnicy śmietników. Na przykładach z całego świata pokazywali, w jak prosty sposób można wyeksponować niezaprzeczalny atut Oruni – wiekowe, pięknie się prezentujące drzewa.

Kolejne warsztaty już 26 stycznia. Według organizatorów, sporo miejsca zostanie wtedy poświęcone wielkiej bolączce mieszkańców Oruni – przejazdom kolejowym. Cały czas jednak chodzi o to, by kolejne dyskusje zbliżały uczestników projektu do celu. Jest nim stworzenie ministrategii rozwoju wybranych fragmentów Oruni. Strategii, które w swoich planach będą musieli brać pod uwagę gdańscy urzędnicy.

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach napisz lub zadzwoń: p.kluz@gfis.pl. kom. 695 939 739.
Czwarte warsztaty w ramach projektu „Quo Vadis, Gdańsku” odbędą się 26 stycznia (poniedziałek) w Domu Sąsiedzki Gościnna Przystań na Oruni (ul. Gościnna 14).
Start: godzina 18.
Kolejne daty oruńskich warsztatów: 26.01, 13.04, 08.06.
Więcej o projekcie na facebooku: Quo Vadis Orunio?,
oraz https://www.facebook.com/mieszkancyplanuja?ref=bookmarks

Czy wyobrażają sobie Państwo taką Orunię?

Czy wyobrażają...

Czy wyobrażają sobie Państwo taką Orunię?

Czy wyobrażają...

Czy wyobrażają sobie Państwo taką Orunię?

Czy wyobrażają...

Czy wyobrażają sobie Państwo taką Orunię?

Czy wyobrażają...

Czy wyobrażają sobie Państwo taką Orunię?

Czy wyobrażają...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.76.130.*

17:16, 06/07/15

"Sen o Oruni" - śpiewa Budyń, muz. Bielawski, słowa: Pawlak. I to by było na tyle - obudziłem się ! Balonik pękł !!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.193.*

00:46, 18/01/15

Tak, a swistak siedzi i zawija w sreberka...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.241.234.*

17:51, 14/01/15

Wystarczy jasno określić które grunty są nieużytkowane, kogo są i za ile są do kupienia. Miasto powinno wprowadzić PODATEK KARNY DLA NIEUŻYTKÓW. Mobilizowało by to do inwestycji lub sprzedaży gruntów.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

14:34, 14/01/15

E, tam, pomarzyć można. Ryneczek, amfiteatr nad Radunią to realne. No fakt. Ulice wołają o pomstę do nieba. Szaro i brzydko jest na chodnikach, nogi można połamać, ale idzie wiosna, słonko zaświeciło, dzień jest ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

13:39, 14/01/15

To są FANTASMAGORIE. Tymczasem wczoraj na przejeździe kolejowym czekałem 18 minut na otwarcie szlabanów; w parku za Dworkiem Artura 3 panów piło piwo i na zmiane sikało pod płotem; samochód który wpadł w dziurę ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń