Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 21/05/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

O kobietach i dla kobiet w Stacji Orunia

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 9 dodane: 08:47, 17/03/15

tagi:

Oruńska Galeria Dworku Artura, w niedzielny wieczór (08.03) stała się kawiarnią, w której zagościła plejada polskich ikon kobiecych lat 50, 60, 80 i 90-tych. O Osieckiej, Kalinie Jędrusik, Urszuli Dudziak, Korze, Renacie Przemyk, Edycie Bartosiewicz, Edycie Geppert, Ewie Bem i Annie M. Jopek opowiadała Małgorzata Terlecka-Reksnis, autorka książki Soc, Pop, Post. Portrety Gwiazd.

O kobietach i dla kobiet w Stacji Orunia
O kobietach i dla kobiet w Stacji Orunia
Fot. s.Sadowska

Fotografia 1 z 9

Małgorzata Terlecka-Reksnis jest dziennikarką i pisarką. Współpracowała z czasopismami Twój Styl, Pani, Zwierciadło. Wydała dwie książki Holubek. Rozmowy i Soc, Pop, Post. Portrety Gwiazd. Jest znawczynią polskiego teatru XX wieku. Obecnie współpracuje z Zakładem Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka Soc, Pop, Post. Portrety gwiazd, powstała na bazie wspomnień i materiałów archiwalnych, zebranych przez pisarkę w ciągu 25 lat spotkań prywatnych i dziennikarskich. Jest - jak mówi sama autorka, galerią "portretów momentalnych". Portretów momentalnych, to znaczy obrazów dziewięciu kobiet, ikon polskiej sceny artystycznej, ujętych w danym momencie ich życia zawodowego i osobistego. Jest zbiorem historii bohaterek na przestrzeni ważnych wydarzeń dziejowych lat 50 do 90. Opowieścią o tym, co artystki wniosły w polską rzeczywistość. Próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego stały się one dla Polaków, ważne i niezapomniane.

Spotkanie autorskie odbyło się w formie wspomnień-opowieści o bohaterkach oraz o powstawaniu książki. Wśród publiczności, która nie zawiodła, zebrało się grono fanów. Padało wiele pytań dotyczących prywatnej strony życia gwiazd. Pani Małgorzata jest profesjonalistką i dziennikarzem z klasą. Było bardzo interesująco. Pisarce udało się zafascynować zebranych opowieściami, sprowokować do dyskusji.

Wieczór zakończył nastrojowy, liryczny, bardzo kobiecy recital Natalii Grzebały, trójmiejskiej artystki, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W ostatnim czasie Natalia wydała epkę (minialbum o tytule Piórko) z piosenkami do wierszy gdańskiej pisarki Barbary Piórkowskiej. Na koncercie piosenkarka zagrała kompozycje własne i utwory do tekstów Puszkina, Osieckiej, Renaty Przemyk. Koncert utrzymany był w intymnym, nieco depresyjnym nastroju, przełamanym kabaretową konwencją, "puszczaniem oka" do publiczności, dialogiem z nią. Efekt? Wspaniała uczta.

Wieczór kobiet zorganizowała i poprowadziła Monika Jarząbek, dyrektor Stacji Orunia. Na uwagę zasługuje jej doskonałe przygotowanie merytoryczne i "wytrawna" konferansjerka na wysokim poziomie.
O kobietach i dla kobiet w Stacji Orunia

O kobietach i...

O kobietach i dla kobiet w Stacji Orunia

O kobietach i...

O kobietach i dla kobiet w Stacji Orunia

O kobietach i...

O kobietach i dla kobiet w Stacji Orunia

O kobietach i...

O kobietach i dla kobiet w Stacji Orunia

O kobietach i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń