Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 24/02/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Biblioteka na Ujeścisku dostaje 10 tysięcy złotych. Będziecie wypożyczać książki?

Wielki, naprawdę wielki krok w utworzeniu na Ujeścisku biblioteki z prawdziwego zdarzenia – społecznicy z tej części Gdańska wygrali na ten cel aż 10 tysięcy złotych w ogólnopolskim konkursie Społecznik 2.0. Już niedługo w kilku punktach dzielnicy mieszkańcy zobaczą charakterystyczne skrzynki z książkami. Być może za kilka miesięcy „latająca biblioteka” nabierze jeszcze bardziej realnych kształtów.

Biblioteka na Ujeścisku dostaje 10 tysięcy złotych. Będziecie wypożyczać książki?
Biblioteka na Ujeścisku dostaje 10 tysięcy
Fot. z grupy facebookowej Biblioteka Sąsiedzka Ujeścisko-Łostowice

Fotografia 1 z 4

Wygraliśmy! - ta krótka, ale jakże treściwa wiadomość obiegła dziś grupę facebookową: Biblioteka Sąsiedzka Ujeścisko-Łostowice. A o tym, że taka grupa istnieje i że w Gdańsku istnieje też wielkie zapotrzebowanie na bibliotekę na Ujeścisku pisaliśmy wcześniej. Dość wspomnieć, że już teraz ludzie przynoszą swoje książki (w zbiorach jest już ich kilkaset) i niektóre z nich są już wypożyczane.

Póki co dzieje się to w mało skomplikowany sposób – fragmenty zbiorów wystawiane są w Internecie, komentujący proszą o jakąś pozycję, a później odbierają ją osobiście. Nie ma co ukrywać, że taki system, choć sprzyja sąsiedzkiej integracji, na dłuższą metę jest nie do utrzymania.

Biblioteka potrzebuje bowiem dobrego katalogu, potrzebuje miejsca i oczywiście potrzebuje pieniędzy. Te ostatnio udało się już zdobyć.

Warto dodać, że budowa biblioteki na Ujeścisku to jeden z często podnoszonych przez mieszkańców postulatów podczas trwającego obecnie projektu Quo Vadis, Gdańsku. Tutejsi mieszkańcy chcą, by w ich dzielnicy było więcej punktów kulturalnych, a biblioteka to doskonały początek na odwrócenie trendu "dzielnicy-sypialni".

Za 10 tysięcy kupujemy skrzynki i książki!
„Wygraliśmy” - to właśnie nic innego jak reakcja na fakt, że ta popierana przez coraz większą rzeszę mieszkańców Ujeściska inicjatywa otrzymała zastrzyk finansowy – 10 tysięcy złotych. Od kogo? Projekt budowy biblioteki został przez lokalnych społeczników zgłoszony do ogólnopolskiego projektu Społecznik 2.0. Przez tygodnie internauci z całej Polski mogli głosować na najlepsze ich zdaniem propozycje.

Na Ujeścisku (i w innych dzielnicach Gdańska) mieszkańcy głosowali na tyle dobrze, że projekt przeszedł do drugiego etapu. A w nim jury zdecydowało ustawić go na premiowanym 10 tysiącami złotych, trzecim miejscu.

- Z tej sumy skromną część kwoty, około tysiąca złotych przeznaczymy na system skrzynek do wymiany książek, a resztę na powiększenie naszego księgozbioru – mówi nam Mirosław Pająkowski, jeden z pomysłodawców (druga najbardziej aktywna tutaj osoba to Katarzyna Wasilewska) całej inicjatywy, przedstawiciel Stowarzyszenia „Nasze Ujeścisko”, które za główny cel stawia sobie właśnie utworzenie biblioteki na Ujeścisku, a w dłuższej perspektywie także Domu Kultury w tej części Gdańska.

Skrzynki do wymiany książek? - Skrzynki zostaną zamontowane w kilku punktach naszej dzielnicy, najprawdopodobniej w supermarketach – mówi Pająkowski, wymieniając potencjalne lokalizacje: okolice Warszawskiej, Havla, Jeleniogórskiej, czy Wielkopolskiej.

- Jak to będzie działać? Jak będzie można wypożyczyć tutaj książkę? - pytam. - Już teraz katalogujemy nasz zbiór. Gdy będzie gotowy umieścimy go na specjalnie przygotowanej do tego stronie. Logujesz się na stronę, wybierasz książkę, wpisujesz numer skrzynki, gdzie ma zostać dostarczona, i po dwóch-trzech dniach dostajesz wiadomość, że książka już tam jest i możesz ją odebrać – odpowiada Pająkowski.

Zaczęli od "Ojca Chrzestnego", a to dopiero początek
Oznacza to, że zaangażowani w projekt biblioteki społecznicy co kilka dni będą rozwozić po skrzynkach wybrane przez mieszkańców książki. Oznacza to również, że każdy kto będzie chciał wypożyczyć książkę musi zainwestować... w kluczyk do skrzynki. - Oczywiście kiedy ktoś otworzy skrzynkę, zobaczy też inne książki. Zakładamy jednak, że ludzie będą grać fair – uśmiecha się przedstawiciel Stowarzyszenia „Nasze Ujeścisko”.

Pierwszą, skatalogowaną książką jest kultowy dla wielu „Ojciec Chrzestny”, w bibliotece znajdziecie też pozycje historyczne, lektury, romanse, obyczajówki, czy na przykład podręczniki do nauki wybranych dziedzin. Zbiór ten jednak znacznie się powiększy. Pomogą w tym również pieniądze, wspomniane wyżej 9 tysięcy złotych (pozostały tysiąc to koszt skrzynek).

- Wkrótce rozpocznie się plebiscyt, głosowanie w Internecie z pytaniem: co chcecie, aby zakupić do naszej biblioteki. Ludzie sami wybiorą, co w naszej bibliotece się znajdzie – zdradza szczegóły mój rozmówca. Taka „latająca biblioteka” choć wydaje się ciekawym pomysłem, może być rozwiązaniem tymczasowym.

Chcą iść za ciosem i wygłosować... Dom Kultury
Przedstawicielom Stowarzyszenia marzy się, aby na Ujeścisku pojawił się nareszcie dom kultury, w którym byłoby też miejsce na bibliotekę. Wbrew pozorom, marzenie to ma szansę realizacji – wiele zależy od tegorocznego głosowania mieszkańców w akcji obywatelskiego budżetu. Całe Ujeścisko-Łostowice będzie miało wtedy „do wydania” około 400 tysięcy złotych.

- Być może część z tej sumy udałoby się przeznaczyć na kupno „gotowego” domku i jego montaż. Taki projekt do budżetu obywatelskiego na pewno zgłosimy. Szukamy miejskich działek, gdzie taka biblioteka mogłaby stanąć – komentują przedstawiciele Stowarzyszenia „Nasze Ujeścisko”. I liczą na wsparcie miasta.

A urzędnicy dostali właśnie czytelny sygnał: biblioteka na Ujeścisku-Łostowicach to naprawdę konkretny i popierany przez ludzi pomysł.

Galeria artykułu

Biblioteka na Ujeścisku dostaje 10 tysięcy złotych. Będziecie wypożyczać książki?

Biblioteka na...

Biblioteka na Ujeścisku dostaje 10 tysięcy złotych. Będziecie wypożyczać książki?

Biblioteka na...

Biblioteka na Ujeścisku dostaje 10 tysięcy złotych. Będziecie wypożyczać książki?

Biblioteka na...

Biblioteka na Ujeścisku dostaje 10 tysięcy złotych. Będziecie wypożyczać książki?

Biblioteka na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.66.36.*

09:46, 23/05/15

A ja muszę pochwalić bibliotekę na Diamentowej za to że się rozwija. Gratulacje dla tych Pań, bo to one właśnie szukają najlepszych książek które zasilają kanon biblioteczny! Książkowe nowości bardzo szybko ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń