Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 10/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Symbol zapomnianej oruńskiej nekropolii

 5 dodane: 15:56, 04/12/09

tagi:tablica pamiętkowanekropoliaoruński cmentarz

W miniony piątek, bez większego rozgłosu, na Oruni ustawiony został pomnik upamiętniający istniejący tu kiedyś cmentarz ewangelicki.

Symbol zapomnianej oruńskiej nekropolii
Symbol zapomnianej oruńskiej nekropolii
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 5

Pamiątkowa tablica jest zwieńczeniem akcji Urzędu Miasta polegającej ustawieniu siedemnastu obiektów pomnikowych mających upamiętniać nieistniejące już gdańskie cmentarze. Wszystkie tablice wykonane według tego samego wzoru, nawiązujące do tradycyjnej stylistyki ewangelickich nagrobków powstały na miejscu lub w najbliższej okolicy dawnych nekropolii.

Najstarszy cmentarz
Spośród upamiętnionych cmentarzy nasz, oruński jest najstarszy. Najwcześniejsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z pierwszej połowy XVI wieku. Razem z kościołem św. Jerzego (dzisiejszy kościół pod wezw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Gościnnej) przetrwał w ciągu wieków m.in. najazd wojsk Stefana Batorego walczącego z gdańszczanami, Kozaków podczas wojny sukcesyjnej w 1734 roku oraz wojsk napoleońskich w XIX w. Spoczywają tutaj mieszkańcy Oruni od kowala po miejscową elitę. Pochowano tutaj m.in. dziadka Artura Schopenhauera - Andrzeja.
Pierwotnie cmentarz ulokowany był pomiędzy dzisiejszą ul. Gościnną (na wysokości dzisiejszej przychodni lekarskiej) a linią wytyczoną przez dzisiejsza linię kolejową. Na początku XX w. powiększony o część po drugiej stronie torów.

Rozjechany przez koparki
Po II wojnie światowej cmentarz był niewygodny dla władz komunistycznych ze względów politycznych, ale także dlatego, że pozbawiony opieki ściągał miejscowy element społeczny oraz "cmentarne hieny". Na jego miejscu postanowiono zbudować przychodnię lekarską. Ciężki sprzęt dosłownie rozjechał zabytkowe kapitele i nagrobne stelle. Podobno z resztek skruszonego marmuru i granitu tworzono m.in. nasypy kolejowe. Jeszcze w latach 90-tych okoliczne dzieci mogły bawić się w dwóch piaskownicach, które zbudowane były z tablic nagrobkowych. Po nagłośnieniu tej sprawy przez prof. Jerzego Sampa administrator tego terenu po prostu skuł widoczne napisy.

- Ekshumacji w tamtych czasach nie przeprowadzano - mówi Grzegorz Boros z Zarządu Dróg i Zieleni, odpowiedzialny m.in za utrzymanie gdańskich pomników - Prawdopodobnie usunięto tylko ludzkie groby leżące na miejscu powstających pod przychodnie fundamentów. Reszta ludzkich szczątków spoczywa w ziemi w tym miejscu, gdzie zostały pochowane. Ta akcja to oddanie pamięci tym ludziom.

Jeśli posiadasz lub widziałeś gdzieś zdjęcia tego wyburzonego w 1956 roku cmentarza, skontaktuj się z nami. To bardzo ciekawa i jednocześnie słabo udokumentowana część oruńskiej historii.

Galeria artykułu

Symbol zapomnianej oruńskiej nekropolii

Symbol...

Symbol zapomnianej oruńskiej nekropolii

Symbol...

Symbol zapomnianej oruńskiej nekropolii

Symbol...

Symbol zapomnianej oruńskiej nekropolii

Symbol...

Symbol zapomnianej oruńskiej nekropolii

Symbol...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.11.186.*

17:06, 12/05/13

wielki mi co , mało to już stoi pomników ? za kilka naście lat przejść nie będzie można.Same krzyże i papierze,chory naród.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:15, 05/12/09

Wreszcie!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:42, 05/12/09

Ciekawe jak długo będzie stał, aby jak najdłużej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:58, 05/12/09

Tutaj jest trochę informacji na ten temat: http://gdansk-orunia.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=12251&highlight=lapidarium Co do piaskownic, to nadal znajdują się na nich napisy wykute gotykiem - zarówno na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:58, 05/12/09

podobno zostały wywiezione przez jakiś podmiot poczuwający się do odpowiedzialności.

zgloś naruszenie
awatar

stryker

 

15:40, 05/12/09

Jeszcze nie tak dawno (pare lat temu) po drugiej stronie leżały chyba dwa niemieckie nagrobki w "parku" .... co sie z nimi stało ?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń