Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 16/08/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Będą pieniądze na Park Oruński

 1 dodane: 17:50, 09/02/10

tagi:Park OruńskiZDiZzmianyrewaloryzacjirewitalizacja

W tym roku na pewno powstanie projekt renowacji parku. Zmian możemy się spodziewać nie tylko na papierze.

 Będą pieniądze na Park Oruński
Będą pieniądze na Park Oruński
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 1

Od pomysłu do realizacji
Krystalizują się plany zmian w Oruńskim Parku, o których pisaliśmy już we wrześniu zeszłego roku. Wtedy rewitalizacja była na etapie koncepcji, dzisiaj urzędnicy deklarują konkretne kwoty.

- W tym roku będziemy mogli wydać 800 000 zł. – mówi Ewa Ogińska-Woźniak z Zarządu Dróg i Zieleni. - Dużą część środków pochłoną prace projektowe, ale w drugiej połowie roku wystartują pierwsze prace rewaloryzacyjne.

Najważniejsze, że większość wymienionych w planie koncepcyjnym zmian znajdzie swoje odbicie w rzeczywistości. Będziemy zatem mogli przejść przez bramę wjazdową stylizowaną na przedwojenną, posłuchać koncertu, który odbędzie się w prawdziwej muszli koncertowej, cieszyć się nowymi chodnikami, ścieżkami rowerowymi, murawami wypoczynkowymi i odpocząć w małej lodziarni lub kawiarni, która powstanie w budynku starej wozowni. Najwięcej na rewaloryzacji parku zyskają najmłodsi. Znajdujące się obok parku tereny dawnego ogrodnictwa mają powrócić kształtem do znajdujących się tu kiedyś ogrodów kwaterowych, z tymże powstanie tutaj system placów zabaw dla dzieci, sześciometrowa góra saneczkowa oraz miejsce, gdzie będzie można posadzić drzewo w celu upamiętnienia urodzin dziecka. Więcej informacji na temat planowanych zmian znajdziecie TUTAJ.

Pięknie, ale ile to będzie kosztować?
Na razie nie wiadomo dokładnie, jakie koszta pochłonie rewitalizacja. Pieniądze pochodzić będą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Zarząd Dróg i Zieleni liczy także na wsparcie sponsorów i darczyńców oraz Unii.

- Na pewno nie będziemy robić nic na wyrost i od razu – temperuje Ewa Ogińska-Woźniak. - Zmiany dostosujemy do naszych możliwości finansowych. Jedno jest pewne, chcemy na nowo uczynić Park Oruński wizytówką nie tylko Oruni, ale i całego Gdańska.

Warto zaznaczyć jeszcze, że plany koncepcyjne rewitalizacji parku zostały poddane szerokim konsultacjom. W 2008 roku na oruńskim festynie rozprowadzano wśród chętnych ankiety z zapytaniami dotyczącymi przyszłości parku. Wizje zmiankonsultowano także od strony historycznej. Na ten temat wypowiedzieli się m.in. znawcy historii Gdańska i Oruni, prof. Jerzy Samp oraz prof. Andrzej Januszajtis.

Nie tak szybko...
Na koniec łyzka dziegciu. Musimy ostudzić orunian widzących nasz park odnowionym w krótkim terminie, prace potrwają kilka lat. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli jednak czekać na efekt końcowy tak długo, jak na przykład mieszkańcy Brzeźna. Tamtejszy park rewitalizowano 10 lat...

Galeria artykułu

 Będą pieniądze na Park Oruński

Będą pieniądze...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

21:03, 14/02/10

Ktoś apeluje o drzewa, chyba pomylił sie to jest park a nie las.

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

22:20, 13/02/10

Witam, park jest przede wszystkim trudnodostępny dla niepełnosprawnych ludzi starszych i matek z wózkami. Proszę sobie wyobrazić podróż osoby niepełosprawnej z Żuławskiej do Parku np. od strony Zatoki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:11, 12/02/10

To prawda park nasz jest mało kolorowy. Krzewy ozdobne do wymiany, drzew to jest dużo tylko bardziej wyeksponować ciekawsze i przyciąć niektóre żeby tak się nie łamały.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

02:37, 12/02/10

A MNIE BARDZIEJ W PARKU BRAKUJE KWITNACYCH KRZEWÓW I KWIATÓW. MOŻE BY POMYŚLEĆ TEŻ O MINIATUROWYCH DRZEWACH

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

11:34, 10/02/10

Fajnie jak by zamontowali instalacje do przenośnych galerii - zdjęc, obrazów, taka mała galeria w parku była by ciekawa. Skatepark ..., hotspot, pukt widokowy na górce itp. Fajnie jeśli nie była by to tylko ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:56, 10/02/10

przydałoby sie posadzic wiecej drzew w parku do tego apeluję i proszę!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

05:32, 10/02/10

I te biegające psy i właściciele co po nich nie sprzątają

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:25, 09/02/10

Dodrze że coś zrobią z tą stolarnią bo tak smrodzi dymem że ciężko oddychać w parku. Chyba pala płytami. I proponuje jak najszybciej rozebrać ten okropny zdewastowany plac zabaw.

zgloś naruszenie

REKLAMA