Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 17/04/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńskie dożynki w rytmie bluesa

 1 dodane: 12:35, 28/08/15

tagi:

Co łączy oruńskie ogródki działkowe i blues? Postać Edmunda Sumisławskiego, właściciela działki nr 205. W sobotę (05.09), Rodzinne Ogrody Działkowe "Nad Oranią" obchodzą 60-lecie istnienia. Oprócz przewidzianej imprezy dożynkowej, w Bluesowym Ogrodzie Edmunda odbędzie się Drugi Oruński Koncert Bluesowy.

Na dachu Ed Blues
Na dachu Ed Blues
Fot. materiały prasowe organizatora

Fotografia 1 z 1

W pierwszą sobotę września warto wybrać się na imprezę dożynkową, połączoną z obchodami 60-lecia istnienia ROD "Nad Oranią" (w rejonie Parku Oruńskiego). Dożynki odbywają się co roku. Jednak tym razem zdarzenie jest o tyle ciekawe, że w tym dniu, na działkach odbędzie się nie tylko zabawa w Domu Działkowca, ale także nietypowy, bo bluesowy koncert i to w wersji unplugged.

Organizatorem jest mieszkaniec Oruni,  Edmund Sumisławski, znany miejscowym jak Mr Ed Blues. Jest to człowiek, któremu Orunia zawdzięcza rozgłos w rytmie bluesa. Za jego sprawą w dzielnicy, w 2013 roku zdarzył się Rokowo-Bluesowy Huk na Oruni, a w 2014 w Stacji Orunia koncert Harmonica Hinds.

Zgodnie z zapowiedziami Eda, w pierwszą sobotę września odbywa się kolejny koncert będący wstępem do cyklicznych imprez bluesowych na Oruni.

- Będę dążył do tego, żeby coroczne oruńskie koncerty bluesowe wpisały się na stałe w kulturalną historię Gdańska, jako cykliczne wydarzenia muzyczne - deklaruje Sumisławski.

Zdaje się, że te zapowiedzi mają realną szansę stać się faktem, zwłaszcza, że Ed nie próżnuje. Niedawno założył fundację Rollin Stone of Blues i mocno prze do przodu.

Co? Gdzie? Kiedy?

Impreza dożynkowa rozpocznie się o godz.15.00 w Domu Działkowca ROD "Nad Oranią". Otwarcie uświetni przybycie zaproszonych gości - prezydenta Adamowicza, przedstawicieli Zarządu Ogródków Działkowych w Gdańsku, gości z Poznania.

Harmonogram dożynek zawiera m.in. przekazanie pucharu 60-lecia istnienia ogrodów, wybór starosty i starościny dożynek, przyznanie nagród "wzorowego działkowicza", konkurs plonów (16.00), gry i zabawy dla dzieci, ognisko, zabawę dożynkową do ostatniego gościa.

Początek tańców około 20.00. O godz. 17.00 nastąpi prezentacja artystów grających na bluesowym koncercie.

Będą to Green Grass z Bydgoszczy, chicagowski zespół bluesowy Shrimp City Slim oraz muzyka etniczna w wykonaniu Larry'ego Ugwu z Ikenga Drummers. Po prezentacji artystów, około 17.30 na działce nr 205 w Bluesowym Ogrodzie Edmunda, odbędzie się koncert otwarty. Wstęp wolny.

Oruńskie ogródki działkowe formowały się w latach 1960 - 1963. Pierwotnie nazywały się Pracowniczymi Ogrodami Działkowymi im. Wincenta Pstrowskiego.

W 1999 teren działek, wraz z Parkiem Oruńskim został włączony do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Dolina Potoku Oruńskiego". W tym samym roku nadano działkom obecną nazwę Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Nad Oranią".

Pierwotnie Ogród był o hektar większy niż obecnie. Dziś zajmuje on powierzchnię 23,6 ha. W jego obrębie wydzielono 495 działek ogrodniczych. Ujęty hektar przejęło miasto pod urządzenie ujęć i zbiorników wodnych.

Lata 90-te ubiegłego stulecia, były dla ogródków szczególnie ciężkie z powodu kradzieży i dewastacji. Kryzysu dopełniła wielka powódź w 2001 roku. Obecnie ogródki przeżywają ponowny rozkwit. Zarządcy i działkowicze dążą do odbudowy świetności działek. ROD "Nad Oranią" ponownie, razem z Parkiem Oruńskim stał się miejscem wypoczynku i rekreacji gdańszczan.

Galeria artykułu

Na dachu Ed Blues

Na dachu Ed...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

81.95.197.*

06:49, 05/09/15

Fajna inicjatywa.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń