Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 22/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Radunia płynie z nurtem sztuki

 3 dodane: 00:00, 21/06/09

tagi:RaduniaNCKStacja Oruniahappeningsztuka

Warsztaty plastyczne i muzyczne, wystawa fotograficzna, happeningi ekologiczne, czytanie oruńskich legend – 20 czerwca wystartowała impreza: „Projekt Radunia – Z Nurtem Sztuki”. Artystyczna akcja trwała kilka godzin.

Radunia płynie z nurtem sztuki
Radunia płynie z nurtem sztuki
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

Pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury rozstawili swoje „stoiska”nad kanałem raduńskim, w okolicach Parku Oruńskiego. Tam właśnie najmłodsi mogli podszkolić swoje umiejętności artystyczne w różnego rodzaju warsztatach. Do wyboru były m.in. zajęcia ceramiczne, muzyczne i ekologiczne. Uczestnicy imprezy mogli też obejrzeć wystawę fotograficzną, przygotowaną przez młodzież z Gimnazjum nr 10 na Oruni. Ich wysiłki nadzorowali pracownicy GAK Stacja Orunia.
- Wystawa jest efektem warsztatów fotograficznych dla młodzieży. Dla wielu z uczestników była to pierwsza styczność z fotografią tradycyjną. Zorganizowaliśmy ciemnię, dzieciaki mogły od początku do końca prześledzić proces powstawania zdjęć – opowiadała Aleksandra Księżopolska ze Stacji Orunia.
Pomysłodawcy imprezy zostali zainspirowani legendą autorstwa profesora Jerzego Sampa „O oruńskiej syrence i zatrzymanym czasie”. Uczestnicy zabawy mieli okazję posłuchać tej opowieści, a także zobaczyć „na żywo” jej główną bohaterkę, kąpiącą się w kanale raduńskim. Sztuczna syrenka stanowiła nie lada frajdę dla najmłodszych. „Projekt Radunia” spodobał się mieszkańcom.
- Fajnie, że coś pozytywnego dzieje się na Oruni Dolnej. Takie imprezy, jak dzisiejsza, są tutaj bardzo potrzebne. Sąsiedzi się spotykają, miło spędzają czas, a dzieciaki bawią się w najlepsze. I oto chodzi – komentowała pani Janina z ulicy Dworcowej.
Akcja artystyczna została zrealizowana m.in. przy współpracy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Orunia z Gdańskim Archipelagiem Kultury. Organizatorem, a także pomysłodawcą imprezy, było Nadbałtyckie Centrum Kultury.
- Projekt miał na celu ożywić artystycznie kanał Raduni, akwen wodny, który według nas jest zaniedbany i po prostu zapomniany. A przecież miejsce to ma ogromny, niewykorzystany potencjał. Kiedyś Orunia, właśnie w dużej mierze dzięki kanałowi raduńskiemu, nazywana była przez wielu Wenecją, kurortem. Naszą akcją chcieliśmy wskrzesić tamtą atmosferę i  pokazać, że Radunia może być w sposób pomysłowy zagospodarowana. Z pożytkiem dla wszystkich – tłumaczyła Magdalena Zakrzewska-Duda, reprezentująca NCK.

Galeria artykułu

Radunia płynie z nurtem sztuki

Radunia płynie...

Radunia płynie z nurtem sztuki

Radunia płynie...

Radunia płynie z nurtem sztuki

Radunia płynie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA