Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/05/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Woda i ścieki w górę, wszystko gra?

 1 dodane: 15:48, 16/12/10

tagi:wodaściekipodwyżkiGIWKSNG

Od nowego roku w Gdańsku zapłacimy za wodę i wywóz ścieków ponad 10 procent więcej niż dotychczas. Zwolennicy podwyżek przekonują, że wzrost cen jest niezbędny i zgodny z prawem. Z obiema tezami nie zgadza się opozycja. I wytacza konkretne argumenty.

Woda i ścieki w górę, wszystko gra?
Woda i ścieki w górę, wszystko gra?
Fot. zory24.pl

Fotografia 1 z 1

Obecnie za wodę płacimy: 3,42 zł/m3, za wywóz ścieków – 4,65 zł/m3. Łącznie (i po doliczeniu VAT-u) woda i ścieki kosztują nas teraz 8,63zł/m3. Od nowego roku opłaty wyniosą odpowiednio: 3.64 zł/m3 (wzrost o 6.43 %) i 5.31 zł/m3 (wzrost o 14.19%). Za wodę i ścieki zapłacimy netto 8.95 zł/m3, o 88 groszy więcej niż w roku 2010. Doliczając VAT (tu podwyżkę z 7 na 8% zafundował nam rząd centralny) opłata wyniesie: 9.67zł/m3.

Zapłacimy więcej o...
- Wzrost ceny 1 metra sześciennego wody i ścieków to 0.88 złotych netto. Średnie zużycie wody w Gdańsku na mieszkańca wynosi dziennie około 107 litrów. Biorąc pod uwagę 4-osobową rodzinę, zużywa ona miesięcznie około 13 metrów sześciennych wody. Miesięcznie zapłaci ona teraz 12,35 złotych więcej – informuje Grażyna Pilarczyk, rzecznik Saur Neptun Gdańsk, spółki, która jest eksploatatorem miejskiej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej.

SNG argumentuje, że podwyżka wynika ze wzrostu opłat z tytułu czynszu za dzierżawę infrastruktury (nalicza go Gdańska Infrastruktura Wodociągowa-Kanalizacyjna – właściciel miejskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego). Warto dodać, że obecna wysokość opłat za wodę i ścieki w Gdańsku, w prawie 50 procentach podyktowana jest wspomnianym wyżej czynszem dzierżawnym.

GIWK tłumaczy, że podwyżka czynszu dzierżawnego wynika z nakładów poniesionych przez spółkę przy realizacji gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Na inwestycję tą składa się m.in. budowa sieci kanalizacji sanitarnej w wielu dzielnicach miasta. Prace toczą się również na Oruni, Św. Wojciechu i Lipcach.
- GIWK inwestuje w sieć wodno-kanalizacyjną, trudno więc się dziwić, że podnoszą ceny za przesył – tłumaczy nam Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska. – Warto pamiętać, że w ten projekt miasto, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej, włożyło już 800 milionów złotych. To są ogromne pieniądze, większe niż koszt stadionu Baltic Arena - dodaje. 

Podwyżki mogą być mniejsze!
Miasto tłumaczy ponadto, że budowa nowej i modernizacja starej sieci wodno-ściekowej powoduje wzrost majątku i należy uwzględniać w tym przypadku koszty amortyzacji (koszt, który wyraża fizyczne i ekonomiczne zużycie środków trwałych) dla całej inwestycji. A to również oznacza konieczność podwyżek cen wody i ścieków. 

Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się Jolanta Banach, radna Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która uważa, że miasto „tylnymi drzwiami” wprowadziło ukryty podatek dla mieszkańców Gdańska – od czynszu dzierżawnego.
- Nie jest prawdą, co opowiadają niektórzy, że Gdańsk z własnych środków dofinansował projekt wodnościekowy. To jest jakaś bzdura. Pieniądze na tę inwestycję pochodzą z pożyczki Narodowego Funduszu Środowiska, ze środków unijnych i właśnie z podwyżek cen wody, które funduje nam GIWK – mówi Banach.

I tłumaczy, dlaczego jest to istotna sprawa dla wszystkich gdańszczan.
- Podwyżki cen wody nie musiałyby być tak wysokie, gdyby miasto dofinansowało projekt wodno-ściekowy. W tym przypadku miasto nie podnosiłoby czynszu dzierżawnego, bo po co? Ludzie płaciliby mniej za wodę i ścieki – argumentuje Banach

Była posłanka uważa, że w całej sprawie mogło dojść nawet do złamania prawa.
- Nie wolno stosować odpisów amortyzacyjnych od majątku trwałego, który nie jest zakupiony lub wytworzony z własnych środków. A wiadomo, że projekt wodno-ściekowy dotowany jest ze środków unijnych. Będę wnioskować, aby w najbliższym czasie sprawą zajęła się Komisja Rewizyjna w Radzie Miasta Gdańska. GIWK zostanie szczegółowo skontrolowany. Sprawdzimy czy nie doszło tutaj do nieprawidłowości i niegospodarności – mówi Banach.

O komentarz do tych zarzutów poprosiliśmy Macieja Lisickiego. Nie mamy jeszcze oficjalnej odpowiedzi od wiceprezydenta Gdańska. Kiedy takową uzyskamy, umieścimy ją w niniejszym artykule.

Obojętnie jak rozstrzygnie się ten spór, pewnym jest, że od stycznia będziemy płacić za wodę więcej. W tym przypadku ustawa jest tak skonstruowana, że to prezydent (po negocjacjach z SNG) ma najwięcej do powiedzenia przy podwyżkach cen wody i ścieków. Nawet jeżeli miejscy radni odrzuciliby by propozycje prezydenta (a wojewoda nie zakwestionowałby ważności „opozycyjnej uchwały”), to i tak kwestia podwyżek musiałby ponownie wrócić pod obrady. W tym roku propozycja prezydenta i SNG odnośnie podwyżek nie została włączona pod obrady RMG – według prawa, nie musiała.

Jak zapowiadają przedstawiciele miasta, w roku 2012 czeka nas kolejna dwucyfrowa w procentach podwyżka cen za wodę i ścieki. W dalszych latach wzrost cen ma być już mniejszy, nieco większy od inflacji. 

Jakie są ceny w innych miastach?
Na stronie: www.cena-wody.pl znaleźć można ceny wody i ścieków we wszystkich większych miastach w Polsce. Gdańsk (dane na rok 2010) jest trzecim najdroższym w tym względzie miastem wojewódzkim w kraju. Więcej za wodę i ścieki muszą płacić tylko mieszkańcy Katowic (9,66 zł/m3) i Bydgoszczy (8,50 zł/m3) – są to ceny bez VAT-u. Najmniej płacą mieszkańcy Łodzi (5,16zł/m3), Białegostoku (5,30 zł/m3) i Opola (5.40 zł/m3).
W Polsce najwięcej za wodę i ścieki płacą mieszkańcy gminy Podgórzyn (woj. dolnośląskie) – 23,49 zł/m3 i miejscowości Jedlicze (woj. podkarpackie) – 15,49 zł/m3. Najmniej mieszkańcy Skierniewic (woj. łódzkie) – 4,29 zł/m3 i Łukowa (woj. lubelskie) – 4,57 zł/m3.
W 2010 roku mniej od gdańszczan płacili za wodę i ścieki mieszkańcy Gdyni (6.95 zł/m3) i Sopotu (7,24 zł/m3).

Galeria artykułu

Woda i ścieki w górę, wszystko gra?

Woda i ścieki w...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (28)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

14:33, 20/12/10

Zwłoka zbędna czy nie: nie może dziennikarz stawiać ultimatum komukolwiek, że odpowiedź ma być dzisiaj. A skoro jesteście zarejestrowani, to czemu takiego info na portalu nigdzie nie można znaleźć? Chyba powinno ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

p.kluz

 

14:06, 20/12/10

Witam serdecznie. Już odpowiadam na poniższe 'przepytywanki', których intencją, w co głęboko wierzę, jest troska o portal MojaOrunia.pl. Podany artykuł Prawa Prasowego można interpretować różnorako (bo kto ma ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:50, 20/12/10

Cosik brak odpowiedzi Kluza o tym, gdzież to medium oruńskie jest zarejestrowane...

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

23:14, 19/12/10

Usuńcie wszystkie komentarze bo się nieprzyjemnie zrobiło. Aż żal czytać. Niech to pijące jadem towarzystwo się obrażą i spada z powrotem na trójmiasto.peel i WP.peel, gdzie pod artykułami mogą się mądrzyć i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:54, 19/12/10

to wszystko to pic na wodę.ciekaw jestęm komu cenzor chce się przypodobać.a tak na marginesie to może warto idąc przykładem LONDYNU stworzyć lokalny HYDE PARK gdzie każdy obywatel nie narażając się na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:51, 19/12/10

ja na miejscu urzędu, to bym właśnie w ciągu 30 dni odpowiadał, a oni się frajerują :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:49, 19/12/10

do gościa poniżej: każdy urząd i tak musi odpowiadać, tylko ma na to 30 dni :) A jak z tą rejestracją jest koordynatorze Kluz?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:54, 19/12/10

1823 urzędasku, dla Ciebie najlepiej by było abyście nie musieli odpowiadać?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:23, 19/12/10

A tak w kwestii formalnej: to jaka tu jest redakcja? Kto jest redaktorem naczelnym i w jakim sądzie ta redakcja jest zarejestrowana? Bo tak mi wygląda, że w ogóle nie jesteście zarejestrowani i nikt nie musi wam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:52, 19/12/10

@00:20 Zaimki (mnie, ciebie) występują na pozycji akcentowanej w zdaniu. Ich formy skrócone (mi, ci) - na pozycji nieakcentowanej. Początek zdania to pozycja ZAWSZE akcentowana, a więc "mi inicjalne" jest błędem ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

13:48, 19/12/10

gosc 22:19, ja Cię proszę, idź gdzie indziej szukać dziury w całym.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:20, 19/12/10

do 23.22 - sam przeproś, jak masz za co. Mi chodzi o zasady.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:22, 18/12/10

2219 hahahaha nie ośmieszaj się, przeproś i po sprawie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:19, 18/12/10

Odpowiedź panu Kluzowi, fragment Prawa Prasowego: 2. Organy państwowe, przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze są obowiązane do udzielania odpowiedzi na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:31, 17/12/10

@16:30 jedno słowo: OWNED :-)

zgloś naruszenie
awatar

p.kluz

 

18:15, 17/12/10

Witam, pragnę ustosunkować się do czynionych zarzutów pod adresem redakcji MojaOrunia.pl. Jeśli zarzuty, jak poniżej, są znacznego kalibru proszę, aby pod nimi się podpisać - chyba, że chodzi o zwykłe ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:30, 17/12/10

Panie Olejarczyk, rzetelność dziennikarska (i prawo prasowe) nakazuje, by dać się wypowiedzieć obu stronom. Lisicki ma do pana od razu oddzwaniać?! A z jakiej racji? Na odpowiedź ma dwa tygodnie nawet - naprawdę ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:39, 17/12/10

A ja myślę że jest to czas przed przewrotem, ale nie takim bezkrwawym tylko klasyczna rewolucja. Patrząc na historię nadchodzi taki czas, iż zmiany polityczne nie przekładają się na poprawę sytuacji ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:33, 17/12/10

To klasyczny dylemat w stylu the clash: Should i go or should i stay? :)

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

12:24, 17/12/10

gość 11:48 nie wiem co jest lepsze, czy bojkot wyborów czy oddanie głosu na kogokolwiek innego niż obecni włodarze. Zagłosujesz na opozycję: przyjdą nowi - będą chcieli nie nachapać. nie zagłosujesz: nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:48, 17/12/10

0125gd zgadzam się z tobą najlepszym manifestem byłoby nie iście na wybory które ponoć będą w przyszłym roku.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

07:56, 17/12/10

A ja wierze polityką jak mówią: "żyje się nam coraz lepiej", przecież wystarczy popatrzeć, że mimo galopującego ubożenia społeczeństwa IM na prawdę żyje się coraz lepiej.

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

00:56, 17/12/10

gość 23:45 bo rodacy muszą naprawdę ostro dostać po d*pie, żeby się zbudzili i przestali wierzyć w powielane hasła, że żyje nam sie coraz lepiej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:45, 16/12/10

Podwyżka za wodę i ścieki, podwyżka czynszu, podwyżka VAT-u, a wynagrodzenia albo stoją w miejscu albo są mniejsze albo brak to dopiero paradox

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

 

21:51, 16/12/10

Witam serdecznie :) Próbujemy skontaktować się z prezydentem Lisickim cały dzisiejszy dzień. Niestety nie odbiera on telefonu. Nagraliśmy mu wiadomość na pocztę. Czekamy na odpowiedź prezydenta, którą od razu ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:33, 16/12/10

Bez komentarza Lisickiego tego artykułu nie należało publikować. To duży błąd w sztuce dziennikarskiej i jest to sprzeczne z prawem prasowym, gdzie wyraźnie jest napisane, że trzeba dać się wypowiedzieć obu ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:09, 16/12/10

LISICKI TY ...EKONOMISTO ZA DYCHE JEZELI PRZYLACZYCIE SW WOJCIECH I LIPCE TO CO ZA DARMO BEDA BRALI JEST TO TYPOWY PRETEKST DO PODWYZKI BARDZO SIE CIESZE ZE PO WYGRALA WYBORY DOJJECIE SIE SMAKU WYBORCY CHA ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:56, 16/12/10

W końcu muszą miec pieniądze na podwyżkę pensji dla "nowej administracji"

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

28/04 Zagninął pies, czarny mały kundelek imieniem krecik. Kręcił ...»

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

• Wiecej ogłoszeń