Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 21/05/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nadchodzi Święto Parku Oruńskiego. Przyjdź w niedzielę!

W niedzielę 24 lipca od godz. 12.00 odbędzie się drugie „Święto Parku Oruńskiego”. Wstęp wolny.

Nadchodzi Święto Parku Oruńskiego. Przyjdź w niedzielę!
Nadchodzi Święto Parku Oruńskiego. Przyjdź w
Fot. Stacja Orunia GAK

Fotografia 1 z 1

Niemalże 100 lat temu mieszkańcy Gdańska otrzymali od Emilii Hoene wspaniały prezent - Park Oruński. Historia tego miejsca sięga XVI wieku. Przez kilka stuleci rezydowały tu znakomite gdańskie rody, które kolejno wpływały na jego kształt. W XVII wieku w parku kameralne koncerty i wieczory poetyckie urządzała Konstancja Czirenberg zwana Bałtycką Syreną – śpiewaczka i malarka ciesząca się sławą w ówczesnej Europie.

Tutaj w XVIII wieku znany botanik Gottfried Reyger uprawiał w szklarniach ananasy i kawę. Park odwiedzali tak znakomici goście jak król Polski August II Sas, pruski książę Fryderyk Wilhelm, francuski literat i dyplomata Charles Ogier, szwajcarski fizyk i matematyk Johann Bernoulli.

W trakcie „Święta Parku Oruńskiego” chcielibyśmy przypomnieć ciekawą historię tego miejsca i pokazać jego obecne piękno i wspaniałą atmosferę. Jednocześnie nie naruszymy porządku Parku i spokoju jego „mieszkańców”.

W pięknych okolicznościach bogatej parkowej przyrody czekają na was następujące atrakcje:

 • - alternatywny spacer z Lokalną Przewodniczką po Oruni
 • - spacer z botanikiem – prowadzenie dr Michał Buliński
 • - warsztaty twórcze inspirowane postaciami historycznymi związanymi z Parkiem
 • - strefa starych zabaw podwórkowych – prowadzenie Fundacja Generacja
 • - haiku w parku czyli warsztaty poetyckie dla dzieci
 • - spontaniczny, wędrowny koncert akordeonowy
 • - plener malarski i fotograficzny
 • - strefa relaksu z książką dla całej rodziny
 • - czytanie na trawie – czyli biblioteka pod chmurką
 • - kącik gier planszowych
 • - muzyka z czarnych płyt
 • - koncert zespołu „Jak Zwał Tak Zwał”
 • - koncert mis tybetańskich

Wstęp wolny

Wszystkich uczestników imprezy prosimy o uszanowanie przyrody i zachowanie czystości Parku Oruńskiego. Wyrzucajcie śmieci do koszy miejskich i worków na śmieci ustawionych przez nas. Do waszej dyspozycji będzie toaleta usytuowana obok nowego placu zabaw.

 

Organizator:

Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury

ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk

stacjaorunia@gak.gda.pl

58 306 66 76 w. 36, 37

facebook.com/StacjaOrunia

www.gak.gda.pl

 

Informacje o poszczególnych atrakcjach:

Alternatywny spacer z Lokalną Przewodniczką

godz. 12.00-13.00 | Zbiórka przed Dworkiem przy ul. Nowiny 2

Podczas spaceru z Lokalną Przewodniczką po Oruni Anną Wesołowską-Owczarską poznacie historię Parku i związane z nim postacie historyczne.

 

Jak to z Parkiem było – warsztaty kreatywne

godz. 12.00-15.00 | polana za pierwszym stawem

W trakcie warsztatów każdy będzie mógł poznać historię Parku Oruńskiego i własnoręcznie zilustrować specjalną okolicznościową książeczkę o dziejach tego miejsca. Warsztaty poprowadzi projektantka Maria Warenik z WRNK DESIGN.

 

Kącik gier planszowych

godz. 12.00-17.00 | polana za drugim stawem

Park Oruński jest doskonałym miejscem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dawniej znajdowała się tu wielka szachownica. Oprócz szachów będziecie mogli skorzystać z naszej bogatej oferty gier planszowych dla małych i dużych.

 

Strefa relaksu z książką – czyli biblioteka pod chmurką

godz. 12.00-18.00 | polana za drugim stawem

Za drugim stawem w strefie relaksu z książką znajdziecie książki o różnej tematyce. Zapraszamy do lektury. Jeśli nie zdążycie przeczytać książki na miejscu będziecie mogli zabrać ją ze sobą do domu.

 

Strefa starych zabaw podwórkowych –  prowadzenie Fundacja Generacja

godz. 12.30-16.30 | polana za pierwszym stawem

Serso, cymbergaj, klipa to tylko niektóre zabawy, które będziecie mogli poznać w strefie starych zabaw podwórkowych znajdującej się na polanie za pierwszym stawem. Zabawy poprowadzi Fundacja Generacja.

 

Zielnik pana Gottfrieda – warsztaty cyjanotypii

godz. 12.30-15.30 | polana za pierwszym stawem

W XVIII wieku z Parkiem Oruńskim związany był znany botanik Gottfried Reyger. Uprawiał tu kawę i rośliny egzotyczne. W Parku prowadził badania przyrodnicze i organizował naukowe spotkania gdańskich uczonych. W nawiązaniu do działalności pana Gotfrieda zapraszamy do wspólnego tworzenia zielnika. W trakcie warsztatów będziemy posługiwać się cyjanotypią - techniką fotograficzną wynalezioną w 1842 roku, którą dawniej również wykorzystywano do ilustrowania publikacji z zakresu botaniki.

 

Plener malarski

od godz. 12.30

W XVII wieku z Parkiem Oruńskim związana była śpiewaczka i malarka - Konstancja Czirenberg. Urządzała tu koncerty kameralne, wieczory poezji i zapewne wielokrotnie malowała piękne parkowe widoki. Park Oruński do dnia dzisiejszego jest inspiracją dla artystów., dlatego w ramach „Święta Parku Oruńskiego” odbędzie się plener malarski. Powstałe w ramach pleneru prace zostaną zaprezentowane na wystawie w galerii Stacji Orunia GAK już w sierpniu.

 

Plener fotograficzny

od godz. 12.30

Park Oruński pełen jest malowniczych i nastrojowych zakątków.  Każdy znajdzie tu coś pięknego dla siebie. Zabierzcie na „Święto Parku Oruńskiego” aparaty fotograficzne. W trakcie spaceru zróbcie zdjęcia miejsc w Parku, które uważacie za najpiękniejsze. Swoje ulubione zdjęcia prześlijcie na adres a.abakanowicz@gak.gda.pl. Zdjęcia powstałe w ramach pleneru zostaną wydrukowane i zaprezentowane na wystawie w galerii Stacji Orunia GAK już w sierpniu.

 

Spacer z botanikiem

od godz. 13.00 | Zbiórka przed Dworkiem przy ul. Nowiny 2

Zbiórka przed Dworkiem przy ul. Nowiny 2

Botanik Gottfried Reyger, związany z Parkiem Oruńskim w XVIII wieku, prowadził tu badania przyrodnicze. Był autorem prac naukowych, w których opisał i scharakteryzował wiele gatunków roślin z okolic Gdańska. Park Oruński nadal może poszczycić się bogatą i różnorodną szatą roślinną. W trakcie spaceru z botanikiem – dr Michałem Bulińskim poznacie wyjątkową wartość tutejszej przyrody.

 

Haiku w parku czyli warsztaty poetyckie dla dzieci

godz. 13.00-16.00 | polana za pierwszym stawem

W XVII wieku związana z Parkiem Oruńskim śpiewaczka i malarska - Konstancja Czirenberg urządzała w Parku wieczorki poetyckie. Nawiązując do ówczesnych wydarzeń zapraszamy do wspólnego pisania wierszy haiku. Inspiracji dostarczy nam piękna parkowa przyroda.

 

Czytanie na trawie dla całej rodziny

godz. 13.00-14.00 | polana za drugim stawem

Park jest doskonałym miejscem do czytania książek. Przynieście swoje kocyki i usiądźcie z nami w cieniu drzew. Będziemy razem czytać książki związane z Orunią.

 

Tajemnicza Emilia H – warsztaty twórcze

godz. 14.00-17.00 | polana za pierwszym stawem

Zacisze parku, zapach kwitnących w nim kwiatów, latem przyjemne schronienie w cieniu drzew. Wszystko to dostępne dla każdego, bez wyjątku. Być może nie moglibyśmy dzisiaj wspólnie cieszyć się dobrami parku, gdyby nie ostatnia jego właścicielka - Emilia Hoene, która w swym testamencie oddała go mieszkańcom miasta. Z okazji „Święta Parku Oruńskiego” chcemy poświęcić trochę więcej uwagi osobie, dzięki której możemy spędzać wspólne czas w tak wyjątkowej scenerii.

Kim była Emilia Hoene? Dlaczego postanowiła oddać Park w ręce okolicznych mieszkańców? Źródła nie podają wielu informacji na jej temat. W trakcie warsztatów wspólnie pofantazjujemy o tym kim była, jak mogła wyglądać.

 

Spontaniczny, wędrowny koncert akordeonowy

godz. 14.00-15.00

Wędrowny koncert akordeonowy w wykonaniu pana Stanisława Kujawskiego podzielony będzie na kilka części, które odbywać się będą w różnych miejscach w Parku. Zapraszamy na spacer i do słuchania muzyki.

Pan Stanisław gry na instrumencie uczył się w oruńskiej Szkole Muzycznej w latach 60-tych.

 

Martwa natura z ananasem – akcja plastyczna

godz. 15.00-17.00 | polana za pierwszym stawem

W XVIII wieku znany botanik Gottfried Reyger, w specjalnych szklarniach uprawiał w Parku Oruńskim rośliny egzotyczne w tym ananasy. Nawiązując do dawnego malarstwa przedstawiającego martwe natury zapraszamy do wspólnej zabawy.

 

Koncert zespołu Jak Zwał Tak Zwał (JZTZ)

godz. 15.30-16.30 | polana za drugim stawem

Za drugim stawem w Parku Oruńskim jest wspaniałe akustyka. Zapraszamy na koncert zespołu Jak Zwał Tak Zwał.

Jak Zwał Tak Zwał wykonuje na żywo kompozycje, które czasem przypominają raczej pętle muzyczne niż klasyczne podziały piosenkowe, ale w repertuarze znajdują się również sprawnie opracowane wersje imitowanych przebojów, gotowych do prawdziwej przygody na letnich festynach. Podkłady w wersji pół-playbacku, kojarzące się z fachową robotą festiwalowych specjalistów, są wyjściem do instrumentalnej improwizacji muzycznej.

 

Koncert mis tybetańskich

godz. 17.00-18.00 | polana za drugim stawem

Ostatnim punktem tegorocznych obchodów „Święta Parku Oruńskiego” będzie relaksacyjny koncert mis tybetańskich przy akompaniamencie śpiewu mieszkających w Parku ptaków. Koncertu najlepiej słucha się na leżąco. Można też obserwować płynące po niebie chmury. Przynieście ze sobą koce.

Galeria artykułu

Nadchodzi Święto Parku Oruńskiego. Przyjdź w niedzielę!

Nadchodzi...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń