Martyna Vedeckytė zaprezentuje prace pt. „Postestetyka nudy” a Dainius Mackonis zaprezentuje cykl zatytułowany „Estetyzacja billboardów reklamowych w fotografii” .
Martyna Vedeckytė
Postestetyka nudy
Martyna Vedeckyte koncentruje się na estetyce nudy w litewskie fotografii w latach 1980-1990 i stara się uchwycić oraz podkreślić główne jej cechy. Autorka wykorzystuje naczelne idee grupy znanej jako TTL (Trimakas, Treigys, Lukys), która była jedną z wiodących sił napędowych estetyzacji nudy w fotografii we wspomnianym wyżej czasie. Sposób, w jaki Martyna fotografuje wnętrze fortepianu podczas gry, odwraca uwagę fotografii od przestrzeni fizycznej i kieruje ją w stronę czasu i dźwięku. Poprzez zetknięcie dwóch ważnych dla siebie aktywności - muzyki i fotografii – autorka poszukuje swojej tożsamości łącząc sferę bardzo prywatną i publiczną. Dzieje się to dzięki użyciu narzędzi, które są jej przedłużeniem, w tym przypadku aparatów fotograficznych i instrumentów muzycznych, które umożliwiają jej analizowanie i powiązanie z naturą.
Dainius Mackonis
Estetyzacja billboardów reklamowych w fotografii
Ideą Dainiusa Mackonisa jest zastosowanie fotografii, w celu nadania porzuconym konstrukcjom billboardów reklamowych formę estetycznych obiektów sztuki - rzeźb ready-made.
Poprzez kształtowanie i prezentowanie porzuconych przemysłowych konstrukcji jako obiektów estetycznych, autor powraca do filozoficznego pytania o fotografię, jako medium reprezentujące rzeczywistość i chwilowy charakter reklamy, co według francuskiego socjologa i filozofa kultury Jeana Baudrillard'a, jest niszczeniem architektury.
Cykl prac został wykonany w taki sposób, aby obiekty fotografowane zawsze z tej samej perspektywy, znajdowały się na środku obrazu. W ten sposób nic nie zakłóca oglądającemu odbioru czystej formy konstrukcji billboardu, która została podniesiona do rangi rzeźby. Piękno przestawione w tych strukturach jest niezaprzeczalne. Porównując ze sobą większą ilość prac, można dostrzec subtelne różnice pomiędzy sfotografowanymi obiektami, które są wytworami świadomej i twórczej działalności człowieka.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 22 września o godz. 18.00.
Wystawę można zwiedzać w godz. 11.00-19.00 do 07.10.2016.
Wstęp wolny.
Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury
ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk
tel. 58 306 66 76 w. 36, 37
e-mail: stacjaorunia@gak.gda.pl
facebook.com/stacjaorunia
www.gak.gda.pl