Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 20/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rada osiedla nie jest "od wszystkiego"

 2 dodane: 20:15, 11/03/11

tagi:kampaniawyborygruparada

Na wczorajszym spotkaniu członkowie grupy inicjatywnej mieli okazję poznać jak w praktyce funkcjonuje rada osiedla. Swym doświadczeniem z mieszkańcami Oruni i Św. Wojciecha podzieliła się Ewa Łapińska, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla „Nowy Port”.

Rada osiedla nie jest
Rada osiedla nie jest "od wszystkiego"
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

Grupa inicjatywna, której celem jest powołanie Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”, działa od ponad roku. Zanotowała już pierwsze sukcesy – zebrała wymaganą przez prawo ilość podpisów mieszkańców i złożyła wniosek o powołanie jednostki pomocniczej na swoim terytorium. Dokumenty zostały zweryfikowane przez urzędników pozytywnie. Oznacza to, że 8 maja na terenie Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec odbędą się wybory do rady osiedla.

Już ponad 20 osób wyraziło chęć kandydowania do przyszłej jednostki pomocniczej. I choć do „godziny zero” zostało jeszcze około dwóch miesięcy, to członkowie grupy już teraz przygotowują się do przyszłej roli radnych. Wczoraj pomagał im w tym zaproszony przez nich gość. Ewa Łapińska, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla „Nowy Port” opowiedziała jak w praktyce wygląda funkcjonowanie jednostki pomocniczej. Odpowiedziała również na szereg pytań mieszkańców Oruni i Św. Wojciecha, którzy wczoraj zgromadzili się w Gościnnej Przystani.

Czasem trudno jest coś załatwić
- W naszej radzie środki, którymi dysponujemy przeznaczane są w 50 procentach na drobne inwestycje (chodniki, śmietniki i ławki). Druga połowa pieniędzy finansuje działania animacyjne, czyli organizacje festynów, turniejów, różnych spotkań i wspólnych wyjść – mówiła Łapińska.

Agnieszka Bartków, członkini grupy inicjatywnej chciała wiedzieć, jak układa się współpraca rady osiedla z administracją, zarządzającą mieszkaniami komunalnymi.
- Wygląda to tak, że kierownik BOM-u (Biura Obsługi Mieszkań – przyp. red.) jest zawsze uśmiechnięty, skory do pomocy. Ale kiedy omawiamy konkretne sprawy, okazuje się, że nie ma możliwości aby je pozytywnie rozpatrzeć. Zawsze brakuje pieniędzy. Przez trzy lata nie udało mi się w BOM-ie nic załatwić – przyznawała przewodnicząca z Nowego Portu.

Właśnie kwestie, związane z mieszkaniami komunalnymi, to najczęstsze problemy, z którymi do rady osiedla w Nowym Porcie zgłaszają się mieszkańcy. Ale Łapińska przestrzegała, aby nie traktować przyszłej jednostki pomocniczej na zasadzie: „zostaliście wybrani, teraz macie wszystko za nas załatwiać”.
- Według mnie rada osiedla to grupa ludzi, która ma pomysły mieszkańców wdrażać w życie. Członkowie rady to nie są magicy, którzy wyciągają pomysły „jak z kapelusza”. To nie jest tak, że jako przewodnicząca siedzę całą noc i myślę, jak tu ulepszyć życie mieszkańcom. To tak nie działa – tłumaczyła.

Co może być problemem dla radnych?
Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani, moderator spotkania pytał o to, jak układa się praca w radzie osiedla. Chciał wiedzieć, czy piętnastu radnych jest w stanie wypracować wspólny kompromis.
- W radzie zasiadają ludzie, którzy różnią się wiekiem, wykształceniem i poglądami politycznymi. Szczególnie na tym ostatnim tle mogą pokazać się jakieś konflikty. U nas też były, trudno tego uniknąć. Ale ważne jest, aby wiedzieć co jest priorytetem – mówiła Łapińska. I precyzowała. – A jest nim oczywiście chęć wprowadzania pozytywnych zmian na dzielnicy. Wszystkie niesnaski trzeba zostawiać za drzwiami.

Problemy mogą pokazać się również przy wyborze przewodniczącego rady, przewodniczącego zarządu i jego zastępcy. Wszystkie te funkcje są opłacane przez miasto (pozostałych 12 radnych nie dostaje za swoją działalność pieniędzy). I choć nie są to wysokie sumy (przewodniczący zarządu dostaje 600 złotych miesięcznie, jego zastępca i przewodniczący rady – 300 złotych), to, według Łapińskiej, stanowią one zarzewie potencjalnego konfliktu.
- Te pieniądze są dla niektórych przysłowiową solą w oku. W naszej radzie, po tym jak dowiedzieliśmy się, że trzy osoby będą dostawały diety, kilku ludzi było wyraźnie niezadowolonych. Pojawiła się tendencja, aby spychać „na opłacanych” radnych wiele spraw. A przecież ja jako przewodnicząca zarządu nie mogę narzekać na brak obowiązków. To jest funkcja, którą trzeba pełnić każdego dnia. Codziennie dostaję telefony od mieszkańców, którzy dzwonią z różnymi problemami – mówiła Łapińska.

Przewodniczącej RO „Nowy Port” zadano też pytanie o..chwile zwątpienia podczas pełnienia przez nią obowiązków radnej. Niespodziewanie do dyskusji włączył się Dariusz Słodkowski, obecny na spotkaniu, miejski radny Platformy Obywatelskiej.
- W swojej pracy stykamy się z wieloma przykładami biedy i absurdów administracji. Czasem nie pozostaje nic, jak tylko rozłożyć bezradnie ręce. Przypadek z dzisiaj: spotkałem się z rodziną, która w szóstkę mieszka na 20 m2. Mi się w głowie nie mieści, że coś takiego może mieć miejsce. Ale ma miejsce – mówił.

Przyszedł czas na kandydatów i kampanie
Podczas dyskusji została również poruszona kwestia kampanii wyborczej do rady osiedla. Kilka lat temu w Nowym Porcie kandydaci na radnych złożyli się po 30 złotych. Za zebraną w ten sposób sumę stworzyli i powielili w wielu egzemplarzach ulotkę, w której znalazły się krótkie informacje na temat wszystkich kandydatów. Ulotka trafiła jako wkładka do lokalnej gazetki parafialnej. Oprócz tego przed wyborami w klatkach budynków rozwieszano informację o zbliżającym się głosowaniu.

Członkowie grupy inicjatywnej stworzyli już swój projekt ulotki informacyjnej. Agnieszka Bartków (e-mail: agnieszkabartkow@op.pl) rozesłała go już do kandydatów. Grupa inicjatywna dostała również 100 plakatów od miasta.

8 kwietnia 2011 r. upływa termin zgłaszania Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku kandydatów na radnych. Ale członkowie grupy inicjatywnej chcą złożyć swoje kandydatury wcześniej i uczynić to wspólnie (oczywiście można to zrobić również indywidualnie, bez udziału grupy). Wczoraj ustalono termin wspólnego składania wniosków.

Do 23 marca każdy kandydat powinien przynieść do Gościnnej Przystani swój wniosek wraz z minimum 50 podpisami mieszkańców. 25 marca reprezentacja grupy inicjatywnej uda się do Urzędu Miasta w Gdańsku i złoży wszystkie dokumenty.
Następne spotkanie w sprawie powołania RO "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" zaplanowano na 7 kwietnia (godzina 19:00). Dwa dni wcześniej o tej samej godzinie spotkają się kandydaci na radnych. Miejsce dyskusji zawsze to samo: oruńska Gościnna Przystań (ulica Gościnna 14).

Galeria artykułu

Rada osiedla nie jest "od wszystkiego"

Rada osiedla...

Rada osiedla nie jest "od wszystkiego"

Rada osiedla...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (34)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.74.255.*

19:21, 18/03/11

Cytat dla pesymistów [...]Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie, gdy będziemy gotowi przyjąć niespodzianki, jakie niesie nam los[...]

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

18:10, 18/03/11

Ale my na naszym szczeblu nie jesteśmy w stanie decydować i sprawić aby okręgi były jednomandatowe. Jedyne to sami możemy mieć wpływ na naszą dzielnicę. Dlatego warto robić cokolwiek niż nic. Taktyką małych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

17:22, 18/03/11

Powiedzmy że powstaną RO i co to zmieni? A no nic, bo budżet miasta jest ten sam i ilość potrzebujących dzielnic ta sama. Jedyne co może pomóc to okręgi jednomandatowe, gdzie radny jest przedstawicielem ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Yuka29

89.74.253.*

14:29, 17/03/11

Poniższy wywód jest mojego autorstwa:)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.253.*

14:27, 17/03/11

No właśnie, rozmawiajmy na argumenty. Wiemy już, co masz przeciwko powstaniu RO. A teraz z innej mańki. Co proponujesz ZAMIAST, by poprawić stan dzielnicy? W jaki sposób wymóc zainteresowanie miasta tą okolicą? ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

12:02, 17/03/11

Naprawdę jakiś dziwny jestem, pewnie dlatego że: umiem liczyć koszty pośrednie, czytać posty do których się odnoszę, mam podejścia do pieniędzy w budżecie miasta jako części moich podatków i to o czym piszę ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.28.*

21:25, 16/03/11

Ojojoj!!!! Ależ wielkie pieniądze (nie swoje oczywiście). Proponuje bardziej się zorientować w kwestii finansów dla rady.Klik, klik, klik i już opinia gotowa. Zapraszam na spotkanie ROO. Może zmądrzejesz i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

20:24, 15/03/11

193.200.150.* - oceniać można po kadencji a nie przed. Jeszcze nic nie powstało a Ty już siejesz lamenty i herezje. Czy Twoja niemoc aż tak bardzo obija się na Tobie że jedynie możesz wyszaleć się w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

20:14, 15/03/11

193.200.150.* - Ale Ty jesteś dziwny.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

19:38, 15/03/11

Skoro chcecie coś robić i nie być oceniani, róbcie za swoje pieniądze, a nie za publiczne. Jeśli człowiek płaci podatki to interesuje się na co to idzie, no chyba że siedzi na pomocy MOPS wtedy ma inne ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.28.*

17:36, 15/03/11

lukaszor: Tak trzymaj chłopaku. To takie typowo zaściankowe: oceniać i nic nie robić. Byłoby fajnie gdyby te oceny były podparte przemyśleniami.Ale widać echo "polskiego piekiełka" długo jeszcze będzie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Ewa Maria Łapińska

188.124.191.*

11:01, 15/03/11

@ lukaszor: Popieram każdą Twoją wypowiedź, zwłaszcza tę, że RO stanowią niejako pomost między mieszkańcami, a urzędem. Tak właśnie jest. Poza namacalnymi dowodami funkcjonowania rady jest cały szereg ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Ewa Maria Łapińska

188.124.191.*

10:30, 15/03/11

@ 89.77.70.* : Rada - pomyłka ostatnich 2000 lat? Takimi „pomyłkami” to można krucjaty, wojny i obozy zagłady nazwać, gdzie człowiek mordował człowieka, ale rady:-)? Jest Pan politykiem PO? Oj... trzeba IP ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Ewa Maria Łapińska

188.124.191.*

10:18, 15/03/11

Dzień Dobry:-) Choć zwolenników Rady przekonywać nie muszę, a przeciwnicy, choćby i zmienili zdanie, to na forum tego nie przyznają, pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji. @ Eichelberger: Wniosek, jakoby RO była ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

21:04, 14/03/11

Strasznie proste to było odnośnie hehe - hehe w potocznym języku w internecie jest bardzo popularne i nie ma nic wspólnego z A.L. Nadal nie rozumiesz pomostu między mieszkańcami a urzędem w postaci rady. Na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

20:01, 14/03/11

No proszę zaśmiał się swoim leperowskim "hehe" , stwierdził konkretnie że adwersarze nie mają argumentów i po sprawie. Specjalnie dla Ciebie lukaszor napiszę w punktach. 1)urzędnik nie każdego traktuje poważnie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

83.18.150.*

13:43, 14/03/11

hehe, spoko parę mało konkretnych komentarzy bez argumentów nie może zniechęcić :]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.253.*

21:27, 13/03/11

Panowie/Panie. Nie zauważyliście, że ta dyskusja od początku prowadzi donikąd? "lukaszor"- jak wnioskuje jest w Radzie Osiedla i on utrzymywać się będzie przy idei tego pomysłu. Ludzie pokroju "Eichelberger" ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.253.*

18:23, 13/03/11

"RADA OSIEDLA" NASTĘPNI DO GADANIA GŁODNYCH KAWAŁKÓW A DO ROBIENIA NIE MA NIKOGO...................

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.100.*

18:00, 13/03/11

Rada Osiedla do Sejmu !!! zagłosuje na was

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

17:31, 13/03/11

W Radzie Osiedli nie chodzi o kompetencje w tworzeniu uchwał czy prawa. To Jednostka pomocnicza dla mieszkańców. To Ty poczytaj dokładnie co to jest. To ma być pomost między mieszkańcami a urzędem. Nie każdy sam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

16:09, 13/03/11

Lukaszor nie musisz wskakiwać do pieca hutniczego, żeby dowiedzieć się że zginiesz, tak jak nie musisz być w wielu radach osiedli, aby wiedzieć iż nie mają one żadnych kompetencji. Wystarczy poczytać ciut więcej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.83.*

11:47, 13/03/11

do Eichelber. popieram Cię w 200%.ten twór niczego nie zmieni.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.30.102.*

01:40, 13/03/11

A ja bym sugerował, aby Eichelberger zmienił nick na ... malkontent :-) Pozdrawiam :))

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.30.102.*

23:01, 12/03/11

Malkontent, a tak właściwie, to co Ci nie pasuje w tych radach? Dzielnica nic nie traci, można tylko zyskać. Co złego w nowym placu zabaw, czy organizacji wyjazdu letniego dla dzieci? Przecież, jeśli kasa nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.28.*

22:36, 12/03/11

Do Eichelberger. Witam serdecznie na forum. Jak mniemam twoja znajomość problemu bierze się z wiedzy którą posiadasz, biorącej się z doświadczenia. Dzięki takim jak ty nic nie może się udać i nic się nie udaje. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

22:08, 12/03/11

W takim razie do zobaczenia na następnym spotkaniu GIROO. Pokaż jaki jesteś zdroworozsądkowy i poważny facet, przyjdź i powiedz mi to prosto w oczy :] Pozdrawiam i do zobaczenia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.70.*

21:33, 12/03/11

tak jestem politykiem PO

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

21:30, 12/03/11

89.77.70.* - rozumiem że byłeś w wielu Radach Osiedli i znasz się na tym świetnie ... .

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

21:24, 12/03/11

hahahaha :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.70.*

21:22, 12/03/11

Zgadzam sie razem z Eichelbergerem rada osiedla jest do niczego to jest największa pomyłka ostatnich 2000 lat.pozdro

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.30.102.*

20:13, 12/03/11

A ja bym sugerował, aby Eichelberger zmienił nick na ... malkontent :-) Pozdrawiam :))

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

12:59, 12/03/11

Ale Ty jesteś dziwny ...

zgloś naruszenie
awatar

Eichelberger

83.25.211.*

12:45, 12/03/11

Sugerowałbym zmienić tytuł artykułu z "Rada osiedla nie jest "od wszystkiego"" na "Rada Osiedla jest do niczego" :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń