Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 17/08/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Western bez napadów, ale za to ze złotą Australią – dyskusja o filmie „Slodki kraj” w piątek o 18:00 w Klubie Filmowym Kosmos Online

Piątkowa (17.04, g.18:00) propozycja Sceny Muzycznej GAK w ramach Klubu Filmowego Kosmos to film ,,Słodki kraj" - australijski western wyreżyserowany przez Warwicka Thorntona. Film opowiada historię aborygena, który zabija w samoobronie białego pracodawcę, a następnie razem z rodziną ucieka przed polującymi na niego tropicielami. Oprócz ciekawej historii, film jednak zawiera wiele ciekawych i wyjątkowych zdjęć australijskiej przyrody. Obiecujemy jednak, że warto go zobaczyć nie tylko ze względu na te dwa czynniki. Podobnie uważają osobistości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie w 2017 roku produkcja otrzymała specjalną nagrodę jury.

Western bez napadów, ale za to ze złotą Australią –  dyskusja o filmie „Slodki kraj” w piątek o 18:00 w Klubie Filmowym Kosmos Online
Western bez napadów, ale za to ze złotą Australią
Fot. TVP Kultura

Fotografia 1 z 1

Wielu widzów kojarzy western z napadami na pociągi, okrutnymi gangami i strzelaninami. Jednak w rzeczywistości tematyka tego gatunku nieustannie ewoluuje i rozrasta się już od niemal 120 lat. ,,Słodki kraj" nie jest filmem angażującym widza scenami akcji – jest to ponury dramat rozliczający się z burzliwą przeszłością, która stanowi fundament współczesnej Australii. Nurt, do którego przynależy film Thorntona określany jest mianem ,,meat pie western", które charakteryzuje się konkretnym miejscem akcji (w tym wypadku urzekające pustynne tereny Australii), zwykle przedstawia historie rozgrywające się bliżej czasów współczesnych (w porównaniu do klasycznego westernu) i poświęca dużo uwagi kwestiom rasowym.

,,Słodki kraj" to bardzo gorzkie kino, znacznie bardziej zaangażowane społecznie i zniuansowane w stosunku do klasycznych westernów. Wystrzały ze strzelb nie stanowią tu ekscytującej atrakcji, a punkt zapalny tragedii, a nawet najpodlejsze postaci są ofiarami wewnętrznych demonów, które zostały im narzucone. Scenariusz jest pełen niejednoznacznych odcieni szarości, których nie osłodzi nawet majestatyczny beż i złoto pięknie ujętych w kadr pustynnych plenerów.

Film zostanie omówiony w ramach cyklu Gatunkowa Supernowa Klubu Filmowego Kosmos, który mieszkańcy Oruni znają z piątkowych spotkań w Scenie Muzycznej GAK Na razie Klub działa w formule online: w wirtualnej grupie w serwisie Facebook, do której można dołączyć [TUTAJ]. W każdą środę w godzinach popołudniowych prowadzący Klubu – studenci filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim: Weronika Orzechowska, Mikołaj Lewalski i Wojciech Zejda, proponują film, który będzie odnosić się do jednego z trzech cykli, które omawiane są w stacjonarnym KF Kosmos. Eksperci nie narzucają, gdzie i kiedy należy obejrzeć film, jednak dają wskazówki, gdzie można zobaczyć go legalnie i za darmo. Przy okazji podania tytułu, wirtualni prelegenci przedstawiają także pierwsze informacje dotyczące produkcji filmu, reżysera czy występujących w nim aktorów. W piątek o 18:00 Weronika, Wojtek lub Mikołaj dodają na grupę kolejny post z nową garścią ciekawostek na temat prezentowanego filmu. Tym samym przedstawiają analizę dotyczącą głównych ścieżek interpretacyjnych filmu. W komentarzach pod tym postem rozpoczynają dyskusję, będąc dostępnymi przez najbliższą godzinę.

Film bezpłatnie można obejrzeć [TUTAJ]. Jeszcze raz przypominamy też, że [TUTAJ] można dołączyć do grupy Klubu, gdzie o godzinie 18:00 w piątek rozpocznie się dyskusja online. Zapraszamy!

Galeria artykułu

Western bez napadów, ale za to ze złotą Australią –  dyskusja o filmie „Slodki kraj” w piątek o 18:00 w Klubie Filmowym Kosmos Online

Western bez...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

15/08 Zaginęła kotka czarno-biała w okolicach ul. Głuchej. Jeżeli ...»

• Wiecej ogłoszeń