Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 21/05/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Europejska Noc Muzeów na Oruni: wystawa i spektakl w najbliższą sobotę (14.05) w Parku Oruńskim

W ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów 2022, 14 maja Gdański Archipelag Kultury Scena Muzyczna i Teatr zapraszają na wyjątkowe, wieczorne wydarzenia w Parku Oruńskim. W programie wystawa plenerowa o dziejach Parku Oruńskiego oraz spektakl ,,Sen astronoma".

Europejska Noc Muzeów na Oruni: wystawa i spektakl w najbliższą sobotę (14.05) w Parku Oruńskim
Europejska Noc Muzeów na Oruni: wystawa i spektakl
Fot. Scena_Muzyczna

Fotografia 1 z 1

O 20:30 odbędzie się inauguracja wystawy plenerowej w alei czterdziestu lip. Ekspozycja będzie prezentować dzieje Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków. - Wystawa będzie przedstawiać historię parku, którego początki datuje się na XVII wiek. Nie wszyscy wiedzą, że pierwotnie park był prywatną posiadłością przedstawicieli znamienitych gdańskich burmistrzów, bogatych rajców czy kupców – mówi Piotr Chrzanowski ze Sceny Muzycznej GAK. Dopiero w 1917 roku, jego ostatnia właścicielka - Emilia Hoene, której imię obecnie nosi park, przekazała dwór wraz z jego urokliwymi okolicami na rzecz miasta. Od tamtego czasu Park Oruński stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców dzielnicy i całego Gdańska.
Na wystawie przybliżone zostaną biogramy dawnych właścicieli, zaprezentowane zostaną dwa historyczne plany parku, stare pocztówki oraz zdjęcia, które znajdują się w zbiorach różnych instytucji, takich jak np. PAN Biblioteka Gdańska, Muzeum Gdańska czy Archiwum Państwowe w Gdańsku. Dużą część wystawy stanowić będą stare zdjęcia parku pozyskane z prywatnych archiwów mieszkańców Oruni, w tym od potomków rodziny Hoene. – Najważniejszym punktem wystawy będzie niewątpliwie pierwsza publikacja wizerunku Emilii Hoene z 1915 roku. Dotychczas nieznana, Hoene będzie mogła z planszy naszej wystawy doglądnąć, jak pięknie zmienił się jej park w czasie ponad 100 lat – mówi Marcin Szeląg ze Sceny Muzycznej GAK. O kwestie merytoryczne ekspozycji zadbały lokalne przewodniczki po Oruni: Dorota Dombrowska i Aleksandra Abakanowicz.
Także w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Teatr GAK zaprasza na spektakl plenerowy pt. „Sen astronoma”, który odbędzie się 14 maja 2022 r. o godzinie 21.00 na łączce w okolicach pomnika Tatara RP.
Spektakl jest luźną artystyczną wizją i interpretacją odkryć znanego gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza - jego badań nad libracjami księżyca, plamami na słońcu, tranzytem Merkurego - kiedy ten będąc pomiędzy Słońcem a Ziemią jest widoczny na tarczy Słońca, oraz badaniami nad Saturnem.
W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru GAK i zaprzyjaźnieni artyści.
Muzyka: Miłosz Kowalewski, Choreografia: Ewa Kliszewska wraz z zespołem, Scenografia i pomysły scenograficzne: Joanna Majewska, Wiktoria Morawska, Marcin Janduła, Koncepcja całości: Laura Haras.
Wstęp na oba wydarzenia jest wolny i nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Dołącz do wydarzenia na facebooku.
✨HARMONOGRAM WYDARZEŃ EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW W PARKU ORUŃSKIM:✨
➡️20:30 – odsłonięcie wystawy pt. „Park Oruński im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków” – aleja czterdziestu lip,
➡️21:00 – spektakl „Sen astronoma” – łączka w pobliżu pomnika Tatara RP.

Galeria artykułu

Europejska Noc Muzeów na Oruni: wystawa i spektakl w najbliższą sobotę (14.05) w Parku Oruńskim

Europejska Noc...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.145.*

18:29, 15/05/22

Super Spektakl. Było to wydarzenie na skalę ogólnopolską z wspaniałym pomysłem i artystycznym wykonaniem w super scenerii "Parku Oruńskiego". Zawiodły media informacyjne o tym planowanym wydarzeniu. Proszę o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.99.*

16:21, 13/05/22

Mam nadzieję, że będzie ciekawie. Wybieram się :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń