Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 01/10/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Muzyka Chopina znów w Parku Oruńskim. Rusza druga edycja wydarzenia „Romantyka Fryderyka”

W każdą niedzielę czerwca o godz. 12:00 w patio przy ulicy Nowiny 2b, Scena Muzyczna GAK kolejny raz zorganizuje plenerowe spektakle słowno-muzyczne pod nazwą „Romantyka Fryderyka”. Na darmowych wydarzeniach wystąpią artyści, którzy na fortepianie wykonają najbardziej znane, ale także i mniej popularne, utwory Chopina. Swoje umiejętności w ciągu czterech koncertów zaprezentują artyści pochodzący z Chin: Yuchen Hua i Zining Lu, Ukrainiec Bogdan Sakhniuk, a także wybitni polscy muzycy: Bartosz Wiśniewski, Piotr Pawlak, Karolina Nadolska i Maciej Gański. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Muzyka Chopina znów w Parku Oruńskim. Rusza druga edycja wydarzenia „Romantyka Fryderyka”
Muzyka Chopina znów w Parku Oruńskim. Rusza druga
Fot. Scena_Muzyczna

Fotografia 1 z 1

Romantyka Fryderyka: Fryderyk Chopin i Fryderyk Hoene

– W haśle „Romantyka Fryderyka” już drugi raz chcemy połączyć historię Parku Oruńskiego i postaci Friedricha Hoene, z muzyką naszego najwybitniejszego kompozytora. Poprzednim razem mieszkańcy Oruni chętnie przychodzili na te przyjemne dla ucha wydarzenia, chłonąc nie tylko atmosferę parku, ale i piękną muzykę klasyczną. Mamy nadzieje, że tak samo będzie i w tym roku ­– mówi Marcin Szeląg, specjalista ds. organizacji imprez i promocji w Scenie Muzycznej GAK.

Podobny okres życia, romantyczne wartości oraz… imię, niewątpliwie łączą te dwie osobistości. Fryderyka Chopina nikomu przedstawiać nie trzeba – to przecież najbardziej znany polski kompozytor i pianista, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków romantycznych w historii. Fryderyk Hoene natomiast to gdański kupiec, który nabył zdewastowany w czasie wojen napoleońskich dworek z ogrodem na terenie obecnego Parku Oruńskiego, posiadłość tę odrestaurował w stylu romantycznym, a później przekazał swojej córce Emilii. To właśnie ona przekazała ten teren miastu i to jej imię nosi dziś Park Oruński.

Romantyka Fryderyka – kto w tym roku wystąpi w Parku Oruńskim?

Niedzielne wydarzenia 5 czerwca o godz. 12:00 rozpocznie występ pięciorga artystów: Yuchen Hua, Zining Luo, Bogdana Sakhniuka, Bartosza Wiśniewskiego oraz gościnnie – Macieja Gańskiego. Yuchen Hua to pochodzący z Chin artysta, który już w wieku 8 lat wygrywał pierwsze konkursy pianistyczne. Dziś kontynuuje sukcesy w tej dziedzinie muzyki – w samym 2021 roku artysta zdobył m.in. prestiżowe wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2021 w Krakowie oraz 2. Nagrodę na International Clara Schumann Competition. Zining Luo rozpoczęła swoją muzyczną działalność w wieku 4 lat, a obecnie jest studentką 3. roku studiów licencjackich na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Jest także laureatką trzech pierwszych nagród na trzech Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Hongkongu. Trzeci z występujących artystów to Bogdan Sakhniuk, który w ubiegłym roku rozpoczął studia w Gdańsku. Do jego głównych zainteresowań należy muzyka doby romantyzmu i neoromantyzmu, a od 2019 roku komponuje własną muzykę. Artystom będzie towarzyszyć Bartosz Wiśniewski – znany z ubiegłorocznych koncertów muzyk, laureat konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, który w 2018 roku występował jako solista z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Wykonywał recitale solowe m.in. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku i w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Na koncercie wystąpi również dr Maciej Gański, związany z naszym miastem pedagog, solista i kameralista.

Kolejnej niedzieli (12.06) Park Oruński gościć będzie Piotra Pawlaka, który jako pianista koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Europie, a w październiku 2019 roku odbył tournée po Chinach. Występował m.in. z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Dolnośląskiej i Świętokrzyskiej, a także z Orkiestrą Akademii Teatru „La Scala”. Piotr jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał między innymi pierwszą nagrodę oraz nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), drugą nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016) czy II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019),

Podczas koncertu w przedostatnią niedzielę (19.06) wystąpi Karolina Nadolska, która w swoim dorobku ma koncerty na pięciu kontynentach. Przez ostatnie lata pracy artystycznej zwyciężyła wiele międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych (m.in. I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie w 2014 r., I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Karlovac, czy I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Granadzie w 2013 r.), a dziś łączy swoją działalność koncertową z pracą na stanowisku adiunkta w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianistka prowadzi klasę fortepianu także w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3 im. G. Bacewicz oraz w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Co równie ważne, w 2015 roku renomowany Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał płytę z chopinowskimi interpretacjami artystki, która odbiła się szerokim echem w świecie muzyki klasycznej.

Program wydarzenia, 26 czerwca zamyka koncert Macieja Gańskiego. Gański jest doktorem gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki i absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych w Danish National Academy of Music. Jest laureatem bardzo wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich (m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku, Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus, VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Vila de Capdepera na Majorce czy III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Wilnie) oraz bardzo doświadczonym muzykiem, który wystąpił na kilkuset koncertach w Polsce i zagranicą. „Maciej Gański jest kontynuatorem złotej ery polskiej pianistyki”; „należy do grona wybitnych polskich pianistów młodego pokolenia”; „objawił się jako tytan fortepianu”; „doskonały wykonawca – o niezwykle przejrzystej, wręcz krystalicznej technice” – to tylko kilka wybranych cytatów z recenzji gry artysty. Warto wspomnieć, że podczas tegorocznej edycji wydarzenia, Maciej Gański będzie towarzyszyć odbiorcom podczas każdego z koncertów, zdradzając tajniki z zakresu teorii muzyki oraz prowadząc wszystkie koncerty.

Romantyka Fryderyka – Scena Muzyczna GAK zaprasza

Scena Muzyczna GAK – organizator wydarzeń – to jedna z oruńskich filii Gdańskiego Archipelagu Kultury. Produkuje największe miejskie imprezy w Gdańsku, takie jak cykl koncertów piosenki aktorskiej w Parku Oruńskim, Gdańską Noc Sylwestrową, Noc Świętojańską oraz jest organizatorem miejskiego lodowiska na Placu Zebrań Ludowych. Na co dzień organizuje zajęcia kulturalne i wydarzenia w oddziale przy ulicy Nowiny 2b w Parku Oruńskim. Partnerem wydarzeń jest Centrum Ogrodnicze Justyna, a patronami medialnymi: Radio Eska, Radio SuperNova i portale: trójmiasto.pl, gdansk.pl oraz mojaournia.pl.

 

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Scena Muzyczna GAK

Partnerzy: Centrum Ogrodnicze Justyna

Patroni medialni: Radio Eska, Radio SuperNova, trojmiasto.pl, gdansk.pl, mojaorunia.pl

 

Harmonogram koncertów:

5.06, g. 12:00 – Yuchen Hua, Zining Luo, Bogdan Sakhniuk, Bartosz Wiśniewski, Maciej Gański,

12.06, g. 12:00 – Piotr Pawlak,

19.06, g. 12:00 – Karolina Nadolska,

26.06, g. 12:00 – Maciej Gański.

 

 

 

Galeria artykułu

Muzyka Chopina znów w Parku Oruńskim. Rusza druga edycja wydarzenia „Romantyka Fryderyka”

Muzyka Chopina...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.47.253.*

21:48, 05/06/22

Byliśmy. Było super. Piękna muzyka w pięknej oprawie.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń