Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 01/07/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kto skorzysta na tej umowie?

 1 dodane: 17:48, 09/06/11

tagi:Stare SzkotyGłódździałkaKościół

Transakcja Miasto – Kuria: Najprawdopodobniej już niedługo działka przy parafii Św. Ignacego Loyoli, która jest warta prawie pół miliona, trafi do Kościoła za… niecałe pięć tysięcy złotych. W zamian za to wspólnota religijna zrzeka się roszczeń do Parku Oliwskiego. To skandaliczna umowa – komentuje jedyna przedstawicielka lewicy w Radzie Miasta Gdańska.

Kto skorzysta na tej umowie?
Kto skorzysta na tej umowie?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Parafia Św. Ignacego Loyoli (położona na Starych Szkotach) to miejsce, w którym od niedawna urzęduje arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański mieszka w XIX-wiecznym budynku, przylegającym do kościoła.

Już niedługo Parafia najprawdopodobniej wzbogaci się o przyległe tereny. Miasto chce przekazać Kurii niezabudowaną działkę o powierzchni ponad 3 tys m kw. Teren warty jest prawie 460 tysięcy złotych. Kościół otrzyma ją jednak z 99% bonifikatą – za działkę zapłaci zaledwie 4,5 tysiąca złotych.

Urzędnicy tłumaczą tę swoistą promocję… negocjacjami w sprawie Parku Oliwskiego. Nie jest tajemnicą, że arcybiskup Głódź toczył z miastem spór o hektar najbardziej reprezentatywnego zieleńca w Gdańsku.

Aby zakończyć konflikt na linii Miasto-Kościół, urzędnicy postanowili ofiarować Kurii działkę na Oruni.

Z takim załatwieniem sprawy nie zgadza się Jolanta Banach, radna z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
- Proszę mi podać podstawę prawną, która prezydentowi daje możliwość przekazania ziemi, jeśli obdarowywany nie ma do gruntu żadnego prawa. Przecież w sprawie Parku Oliwskiego nie zapadł żaden wyrok sądu na korzyść Kościoła.

- Prawa i roszczenia Kościoła do działki znajdującej się na terenie Parku Oliwskiego, wynikają z decyzji Wojewody Gdańskiego z dnia 23 lutego 1990 roku – tłumaczy Anna Dobrowolska z Biura Prasowego w Gdańsku.

- Decyzja ta stwierdzała, że na własność ówczesnej Diecezji Gdańskiej Kościoła Katolickiego przechodzi nieruchomość składająca się z części działki, leżącej pomiędzy południowym murem pocysterskim, a ulicą Armii Radzieckiej (dziś Opata Rybińskiego - przyp. red.) w Gdańsku Oliwie - dodaje Dobrowolska.

Radna lewicy mówi wprost.
- Konserwatywni politycy mają problem z rozdziałem Państwa i Kościoła.

I jak mówi, jeżeli umowa między miastem a Kościołem dojdzie do skutku, rozważy wówczas zaskarżenie decyzji prezydenta.

Zupełnie inaczej na całą sytuację patrzy Dariusz Słodkowski, radny Platformy Obywatelskiej.
- Przekazanie działki przy parafii św. Ignacego na potrzeby gdańskiej kurii to dobra wiadomość. Orunia zyska kolejny zagospodarowany teren zielony, tak jak obdrapana przez lata hurtownia mebli stała się po odrestaurowaniu przez arcybiskupa zabytkową willą. Po modernizacji kanału Radunii Stare Szkoty i ul. Brzegi staną się reprezentacyjnym terenem Oruni – mówi.

W tym roku Miasto przekazało na preferencyjnych warunkach dwie nieruchomości (na cele sakralne) na rzecz kościoła i związku wyznaniowego. W roku 2010 gmina nie przekazała na preferencyjnych warunkach żadnej nieruchomości na rzecz organizacji pozarządowych.

Galeria artykułu

Kto skorzysta na tej umowie?

Kto skorzysta...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

95.112.235.*

19:42, 10/06/11

i bardzo dobrze. firmy na oruni tylko baraki stawiają. Przez wiele lat to głównie dzieki Kościołowi coś się na Oruni działo a miasto nie ruszyło palcem...

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

83.18.150.*

13:47, 10/06/11

zza wysokiego płotu i tak wiele nie widać ;]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

13:19, 10/06/11

brońmy krzyża!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

12:11, 10/06/11

To kościół stworzy tutaj jakieś miejsca pracy?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.250.37.*

10:52, 10/06/11

Jak kościołowi, to już wielkie halo, ale jak by jakiejś firmie najlepiej zagranicznej, to wszyscy by klaskali, że niby miejsca pracy będzie tworzyła. Przychylam się do głosu pana Słodkowskiego.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.75.110.*

09:01, 10/06/11

Jak pisał portal Trójmiasto. Na Ujeścisku, dokładnie na ulicy Wawelskiej tamtejszy ksiądz dostał działkę, za 1% jej wartości, pod budowę kościoła. Następnie sprzedał ją pod budowę marketu Piotr i Paweł (market ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.75.110.*

08:56, 10/06/11

Po prostu karygodne i bez komentarza.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń