Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 29/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zero placów, jakie wnioski?

 1 dodane: 16:32, 09/08/11

tagi:konkursNiveaplace zabaw

Dwa konkursy, zero placów zabaw – Orunia, Św. Wojciech i Lipce znów pominięte. Czyja to wina? Zdania są różne: zabrakło lobbingu, lepszego przygotowania, większego zaangażowania urzędników, a nawet… Internetu. Czy za rok może być lepiej?

Zero placów, jakie wnioski?
Zero placów, jakie wnioski?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Czuję się rozczarowana. Liczyłam, że Orunia i Św. Wojciech wyjdą z tego konkursu zwycięsko. Że przynajmniej jeden plac zabaw tu powstanie. Myślę, że trzeba było zbudować szerszą koalicję. Czuję, że my jako radni miejscy mogliśmy zrobić w tej kwestii więcej. Po prostu trzeba lobbować za tą dzielnicą – uważa Beata Dunajewska, radna Platformy Obywatelskiej.

Ale o place zabaw w obu konkursach (jeden miejski, jeden firmy Nivea) zabiegali również mieszkańcy dzielnicy, członkowie organizacji pozarządowych i radni osiedla.

W miejskim konkursie dwa z trzech tutejszych wniosków odpadły  już w przedbiegach. Zdaniem urzędników, w obu odrzuconych lokalizacjach (Trakt Św. Wojciecha 165 i 449) o budowach placów zabaw nie może być mowy. – Na ten moment miejscowy plan zagospodarowania wyklucza tutaj tego typu inwestycje – tłumaczyli przedstawiciele Wydziału Architektury.

Trzecia propozycja (plac zabaw przy ulicy Związkowej) została złożona i była jednym z 35 wniosków, które wzięły udział w gdańskim konkursie. Niestety dla mieszkańców Oruni, nie znalazła akceptacji urzędników. Placu zabaw tutaj nie będzie. Przynajmniej nie w tym roku.

W zdecydowanie lepszych nastrojach są mieszkańcy innych części Gdańska. W rozstrzygniętym kilka dni temu konkursie zwyciężyły wnioski m.in. z Dolnego Miasta, Przymorza, Wrzeszcza i Nowego Portu. Jeszcze w tym roku powstaną tutaj niewielkie, warte 50 tysięcy złotych place zabaw. Miasto wyłoży niezbędne pieniądze.

Wszystkie wnioski o place zabaw, po wcześniejszych konsultacjach z mieszkańcami i radnymi osiedla, pisali przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

- Nie wiedzieliśmy, że napotkamy na takie problemy w Wydziale Architektury. Nie do końca było wiadomo według jakich kryteriów wydawane są tutaj opinie.  Na odpowiedź urzędników czekaliśmy tydzień. Dopiero w przeddzień ostatecznego terminu składania wniosków, dostaliśmy wiadomość, że opinia Wydziału jest negatywna. Nie mieliśmy czasu, aby przedstawić nowe propozycje – tłumaczy Przemysław Kluz, który z ramienia GFIS-u nadzorował całą akcję.

Kluz chwali mieszkańców, którzy zaangażowali się w póki co przegraną walkę o plac zabaw w swojej okolicy. Uważa, że takiej energii nie można wytracić.

- Zaproponuję jeszcze na przełomie sierpnia i września spotkanie w oruńskiej Gościnnej Przystani. Powinni wziąć w nim udział mieszkańcy, radni osiedla i radni miejscy. Trzeba jak najszybciej dopełnić wszystkich, prawnych formalności, aby w przyszłym roku te trzy lokalizacje mogły z powodzeniem wystartować w kolejnym konkursie na place zabaw – uważa Kluz.

Ale jak przekonuje, jeszcze przed ogłoszeniem kolejnego konkursu można próbować tworzyć tutaj zaczątek przyszłych placów zabaw. Skąd wziąć pieniądze?
- Rada Osiedla mogłaby przeznaczyć niewielkie środki na przykład na zakup jednej piaskownicy, czy huśtawki. Z kolei miejscy radni mogą przekonać urzędników, że właśnie w tych lokalizacjach powinni pokazać się ludzie, którzy odpracowują swój dług dla miasta. Praca takich osób bardzo by się przydała – odpowiada Kluz.

- Już na ten rok mamy w budżecie rady zarezerwowanych 7 tysięcy złotych na urządzenia zabawowe. Nie wykluczamy, że w któreś z tych lokalizacji pojawi się nowa huśtawka, stół do ping ponga, czy inne urządzenie – komentuje Mateusz Korsztun, zastępca Przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Nie ma też szansy na plac zabaw w trwającym wciąż konkursie Nivea. Radni osiedla chcieli zgłosić wniosek o budowę placu w rejonie ulicy Koralowej. Chcieli, ale… nie zgłosili.
- W tym konkursie mogą startować tylko spółdzielnie, albo gminy. Poprosiliśmy jednego z radnych, który jest kierownikiem Gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, aby napisał taki wniosek. Wysłaliśmy mu wszystkie niezbędne informacje na maila.  Niestety wymagane w konkursie dokumenty nie zostały złożone na czas – mówi Agnieszka Bartków, Przewodnicząca Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

- Na spotkaniu rady usłyszałem, że termin składania wniosków jest do 15 lipca, a okazało się, że jest to 7 lipca. Jeżeli chodzi o e-maila, to miałem problemy z Internetem. Nie odebrałem wiadomości na czas. Szkoda, że tak wyszło – komentuje Mirosław Literski, reprezentant rady osiedla.
Jak informują urzędnicy, jury oceniające wnioski o place zabaw przyznawało punkty w następujących kategoriach: merytoryczna ocena projektu, ogólne doświadczenie organizacji, koszt realizacji projektu, pozafinansowy wkład własny, rodzaj i typ urządzeń, dotychczasowa współpraca z miastem, staranność przygotowania oferty.

Galeria artykułu

Zero placów, jakie wnioski?

Zero placów,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

84.10.102.*

20:13, 15/08/11

jak można złożyć wnioski na budowę placów zabaw w takim miejscu gdzie plan zagospodarowanie wyklucza tego typu inwestycje ? a gdzie nasi miejscowi "planisci " .....no tak mają większe ambicje

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.104.*

18:58, 11/08/11

ALR SŁONECZNIKI ROSNĄ W SIŁĘ I ORUNIAKOM ŻYJE SIĘ CORAZ TO LEPIEJ.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.255.*

23:24, 09/08/11

Konkurs na plac zabaw z UM jak sama nazwa wskazuje to konkurs, tym razem się nie udało. Konkurs na plac zabaw Nivea, kierownik spółdzielni nie zdążył wysłać zgłoszenia (pewnie pomylił termin Konkursu UM z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.255.*

23:16, 09/08/11

Konkurs na plac zabaw z UM jak sama nazwa wskazuje to konkurs, tym razem się nie udało. Konkurs na plac zabaw Nivea, kierownik spółdzielni nie zdążył wysłać zgłoszenia (pewnie pomylił termin Konkursu UM z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.158.*

23:07, 09/08/11

Ławeczki (choć ze trzy) potrzebne w sąsiedztwie słoneczników, ludzie nie mogą ani na chwilę zatrzymać się, jest jedna stara ławka przy totku, żenada.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.20.10.*

21:49, 09/08/11

taka rada, takie sukcesy, takie inwestycje, takie takie takie takie rzeczy, takta rada, takie sukcesy,

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.73.*

20:33, 09/08/11

A CO ROBIĄ NOWOWYBRANI RADNI? CHYBA WYPOCZYWAJĄ PO CIĘŻKIEJ PRACY.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.29.*

19:06, 09/08/11

Teraz dla PO najważniejszy jest stadion, a nie place zabaw i to na Oruni

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.85.*

18:54, 09/08/11

pasmo niepowodzeń i złośliwych zbiegów okoliczniości :-/

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń