Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 25/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Podziękuj Pan Tuskowi!" - rybacy na Trakcie

 11 dodane: 11:04, 30/09/11

tagi:TuskmanifestacjaTrakt Św. Wojciecharybacy

"10 minut chodzimy po pasach, 5 minut przepuszczamy auta" - Trakt Św. Wojciecha został dziś zablokowany przez... rybaków z Pomorza. Zdaniem policji i urzędników, zgromadzenie było nielegalne. Protestujący nic sobie z tego nie robią i zapowiadają kolejne demonstracje. Już za tydzień. W tym samym miejscu.

"Podziękuj Pan Tuskowi!" - rybacy na Trakcie
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 11

Były korki, objazdy i emocje kierowców. Wszystko za sprawą manifestacji, która miała dziś miejsce na Trakcie Św. Wojciecha (kilkaset metrów od Zaroślaka). Od godziny 11 do 15 setka osób maszerowała w kółko na tutejszym przejściu dla pieszych. System był prosty: 10 minut blokowania ruchu, 5 minutowa przerwa. W jej trakcie czekający cierpliwie w korku kierowcy mogli przejechać dalej. Ale nie wszyscy potrafili powściągnąć swoje emocje.

- Czemu tu stoicie? Ja muszę jechać do pracy! Jakim prawem blokujecie tu ruch? - denerwował się jeden z kierowców.
- Podziękuj Tuskowi! To przez niego tu stoimy! - odkrzykiwał jeden z protestujących.

O co w tym wszystkim chodzi? Rybacy protestują przeciwko karom, które zostały na nich nałożone za przekroczenie ustanowionych przez unijne prawo norm połowowych dorsza. Sprawa dotyczy 2007 roku.
- Udało nam się dotrzeć do dokumentów w Ministerstwie Rolnictwa, które pokazują zupełnie co innego. Kwoty połowowe nie tylko nie zostały przekroczone, są dowody na to, że wystąpiło niedołowienie. To za co te kary? Żądamy wyjaśnień - mówił nam dzisiaj Grzegorz Szomborg, który przewodniczył dzisiejszej demonstracji na Trakcie Św. Wojciecha.

Rybacy zażądali wyjaśnień m.in. od premiera Donalda Tuska. Napisali do niego list, w którym przeczytać można: "(...) Panie premierze, w związku z tym, że jesteśmy w skandaliczny sposób ignorowani przez urzędników państwowych, którzy już kilka lat oszukują nas w kwestii rozwiązania naszej sprawy, a także zważywszy na wysokość kar (sięgają one nawet 350 tysięcy złotych - przyp. red.) nałożonych na rybaków, których wysokość zrujnuje rybaków (..)zdecydowaliśmy się dziś na złożenie do Prokuratora Generalnego Pana Andrzeja Seremeta zbiorowego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników państwowych".

W dokumencie rybacy proszą premiera Tuska o uchylenie nałożonych kar i wyjaśnienie całej sprawy. Pytają jak to możliwe, że w 2007 roku Ministerstwo Rolnictwa, które informacje o przekroczeniu przez rybaków unijnych norm powinno posiadać, nie nakazało przerwania połowów.
- Premier nie odniósł się do naszego listu. W związku z tym podjęliśmy decyzję o protestach. Dziś blokujemy ruch na Trakcie Św. Wojciecha. Przykro nam, że musiało do tego dojść, ale zostaliśmy postawieni pod ścianą - argumentuje Szomborg.

Problem w tym, że urzędnicy nie pozwolili na dzisiejszą demonstrację. W piśmie skierowanym do przewodniczącego dzisiejszej demonstracji, prezydent Gdańska powołuje się na brak dopełnienia przez demonstrantów niezbędnych formalności prawnych. Według ustawy, wiadomość o podobnym zgromadzeniu publicznym musi trafić do gminy nie później niż 3 dni przed datą jego rozpoczęcia. Urzędnicy przekonują, że w tym przypadku tak się nie stało.
- Zawracanie głowy. Wysłałem pismo do urzędu 27 września. To są trzy dni, prawda? A zresztą, i tak robimy dalej swoje - komentuje Szomborg.

Protestujący przenieśli się jednak kilkaset metrów od miejsca, w którym pierwotnie zamierzano blokować ruch. - Na skrzyżowaniu z Zaroślakiem jest sygnalizacja, tutaj jej nie ma. W pierwszym przypadku, kiedy manifestacja jest nielegalna, łatwiej o mandaty. "Na czerwonym" nie można stać na przejściu - tłumaczyli nam protestujący rybacy.

O tym, że demonstracja jest nielegalna wiedział również Henryk Jabłoński, zastępca komendanta I Komisariatu Policji, który wspólnie z innymi policjantami zabezpieczał dzisiejszą manifestację. Wiedział, ale nie zamierzał przeszkadać rybakom.
-  Teoretycznie protestujący nie blokują ruchu, chodzą po pasach, nie stoją na przejściu. Nie możemy im tego zabronić - przekonywał.

Ale sprawa najprawdopodbniej zostanie skierowana do Sądu Grodzkiego. Przewodniczący dzisiejszej demonstracji może zostać ukarany za zorganizowanie nielegalnej manifestacji. Szomborg nic sobie jednak z tego nie robi.
- Nasza walka trwa od dłuższego już czasu. Wiele razy byłem ciągany po sądach. Jedna sprawa w tę czy we w tę nie robi mi różnicy.

I zapowiada kolejne demonstracje.
- Jeżeli premier Tusk będzie nas ignorował, za tydzień znów się tutaj pojawimy. I nasz protest przyjmie bardziej restrykcyjną formę. Przejście na Trakcie będzie blokowane dłużej, przerwy będą krótsze - ostrzega Szomborg.

"Podziękuj Pan Tuskowi!" - rybacy na Trakcie

"Podziękuj...

"Podziękuj Pan Tuskowi!" - rybacy na Trakcie

"Podziękuj...

"Podziękuj Pan Tuskowi!" - rybacy na Trakcie

"Podziękuj...

"Podziękuj Pan Tuskowi!" - rybacy na Trakcie

"Podziękuj...

"Podziękuj Pan Tuskowi!" - rybacy na Trakcie

"Podziękuj...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (16)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.75.114.*

09:35, 04/10/11

WYNOCHA NA MORZE, tak protestujcie!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.84.*

18:41, 02/10/11

czyżby na oruni nic się nie działo a może to już cisza orzedbyworcza?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.228.*

09:08, 02/10/11

Blokuja tylko ruch!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.226.*

20:26, 01/10/11

ZGADZAM SIE Z PRZEDMÓWCAMI TAK BLOKADA ORUNI TO ROBOTA PISU A WYGLĄD TEJ DZIELNICY TO ROBOTA PO Z PREZYDENTEM PAWŁEM A, NA CZELE

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

17:43, 01/10/11

Jak będę miał problem zablokuję im kutry

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.161.*

15:02, 01/10/11

Blokada Oruni widac bylo, ze to robota PiS, poniewaz raptem znalezli sie w tym miejscu kandydaci z pierwszych pozycji listy PiS-u, no i oczywiscie tez z obiecankami...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

11:53, 01/10/11

Rybacy pod sejm!!!

zgloś naruszenie
awatar

Graszka

89.231.179.*

07:31, 01/10/11

Przedwyborcze obietnice PiS - Zwiększy wydatki na leczenie do 6 procent PKB PO -Zdąży przed Euro oddać do ruchu autostradę A2 SLD- Zapewni wszystkim leczenie bez kolejek i limitów PJN- Da na każde dziecko ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.38.105.*

00:55, 01/10/11

Tak! Idźmy na wybory! To rozwiąże wszystkie nasze problemy (zwłaszcza te 4 partie, które dzięki zrypanej ordynacji i tak znajdą się w parlamencie). Lud jest naprawdę ciemny i kupił tą bzdurę o obywatelskiej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.238.*

00:14, 01/10/11

tak, wyjdźmy na ulice! wszyscy i będziemy chodzić w tą i z powrotem i krzyczeć... opanujcie się. najpierw na wybory a potem marudzić, a nie frekwencja jak w burkina faso.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

20:18, 30/09/11

Lepiej by starymi rybami sejm obrzucili

zgloś naruszenie
awatar

sapphire

94.78.135.*

19:37, 30/09/11

Prawda jest taka, że w obecnych czasach jak nie zrobi się porządnego "hałasu" typu zablokowanie ulicy czy inna jakaś megamanifestacja, to urzędasy nawet nie zwrócą uwagi na dany problem - zapewne ręka rękę ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Graszka

89.231.179.*

19:11, 30/09/11

Dlaczego na Oruni? Trakt jest wlotową ulicą do Gdańska, blisko centrum. Ponieważ problem nas nie dotyczy bo nie jesteśmy rybakami- dlatego tak łatwo ich postępowanie krytykować. Ja pamiętam czasy kiedy niewielka ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

17:24, 30/09/11

Jednak jesteśmy ważni ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.130.*

16:29, 30/09/11

Popieram goscia z 15,29, dlaczego blokowali Orunie?nie szkoda im bylo paliwa i pieniedzy na przyjazd tutaj...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.88.*

15:29, 30/09/11

Co im Orunia zrobiła, żeby tu blokować wejście .? Niech jadą na Hel, do Jastarni i innych portów.... Hahaha Polska Kozaków....

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń